Reklama

Wiadomości

  • 9 listopada 2021
  • 13 listopada 2021
  • wyświetleń: 15849

Zuza z Pawłowic walczy z rakiem. Wszczepiono jej endoprotezę

U 12-letniej Zuzanny Polak z Pawłowic tuż przed wakacjami zdiagnozowano nowotwór. Nastolatka zachorowała na osteosarcomę - złośliwego raka kości. Po kilku tygodniach okazało się, że ma przerzuty na płuca. Dziewczynka jest pacjentką Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ostatnio przeszła w Szczecinie operację wszczepienia endoprotezy. W walce z chorobą pomaga jej seria o Harrym Potterze, którego jest wielką fanką. To sposób na oswojenie choroby.

zuza walcząca , kamień
Zuza z Pawłowic zmaga się z nowotworem, a wieść o jej walce idzie w świat dzięki kamieniom · fot. Zuza Walcząca Facebook


Po raz pierwszy o Zuzi pisaliśmy w lipcu w artykule Zuzia miała wyjechać na obóz. Zatrzymał ją rak kości.

Teraz Zuza jest już po 5 miesiącach chemioterapii, przeszła operację usunięcia guza oraz wszczepienie endoprotezy udowo-kolanowej. Pozostały jeszcze do pokonania przerzuty nowotworowe na płucach. Rozpoczęła kolejny etap walki. Czeka ją rehabilitacja, kontynuowana będzie chemioterapia.

zuzanna polak
Zuza przed chorobą · fot. archiwum rodzinne


Na swoim koncie na TikToku relacjonuje, jak zmaga się z chorobą. Nie wstydzi się łysej głowy po przejściu chemioterapii. Ponieważ jest fanką Harrego Pottera, stara się oswajać chorobę, wyobrażając sobie, że Centrum Zdrowia Dziecka to Hogwart, chemioterapia to nic innego jak eliksiry wielosokowe, a choroba jest "sami wiecie kim". Porównania do Harry'ego Pottera pomagają jej mierzyć się z chorobą.

- Pięć miesięcy przygotowań (chemioterapia) w Hogwarcie (Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie dorowadziło mnie do Turnieju Trójmagicznego, który udało mi się ukończyć (operacja usunięcia guza raka złośliwego oraz wszczepienie endoprotezy udowo-kolanowej) i choć sami Wiecie kogo pozbyłam się z organizmu, pozostały jeszcze do zniszczenia Horkruksy (przerzuty nowotworowe na płucach). Już teraz rozpoczęłam kolejny etap swojej walki. Wracam do nauki quidditcha (żmudna rehabilitacja) oraz spożywania kolejnych eliksirów wielosokowych (chemioterapia) - pisze Zuza na swoim fanpejdżu.

Loading...


Choroba Zuzi przewróciła życie rodziny do góry nogami. Mama dziewczynki musiała zrezygnować z pracy, żeby móc być stale z córką w szpitalu. Tata przemierza miesięcznie tysiące kilometrów, jeżdżąc miedzy domem a szpitalem.

Kamienie Zuzy WalczącejInformacja o zmaganiach Zuzy poszła w świat dzięki malowanym kamieniom z hashtagiem #ZuzaWalcząca, poprzez który łatwo znaleźć stronę o walce z jej chorobą. Kamienie są pozostawiane w różnych miejscach publicznych. To nawiązanie do popularnej gry w kamyki. Ludzie zaczęli wstawiać zdjęcia swoich kamieni na Facebooka z dopiskiem: #zuzawalcząca.

O co chodzi w akcji, opowiedział we wrześniu w programie Dzień Dobry TVN tata Zuzy. Materiał można obejrzeć na stronie TVN.

Gdy Zuzia już chorowała, jej młodsza siostra Michalina znalazła na podwórku kamień, przyniosła go do domu, mówiąc, że to kamień filozoficzny, który oznacza nieśmiertelność. Tak powstała akcja produkowania kamieni, które trafiły już do różnych zakątków świata. Dzięki temu, wiele osób mogło dowiedzieć się o Zuzi i poznać historię jej niezwykłych zmagań z chorobą.

Loading...


Loading...


Jeden z kamieni pojawił się nawet w ogrodzie Senatu RP:

Loading...


Niedawno również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pawłowicach, do której uczęszcza Zuza, włączyli się w malowanie kamyków. Warto też wspomnieć, że w sierpniu w rodzinnej miejscowości Zuzy obył się charytatywny bieg uliczny "Przegoń raka razem z Zuzią". Za nami także wiele koncertów charytatywnych - m. in. czarodziejski wieczór organizowany przez Studio Piosenki i Rehabilitacji Głosu "VoicePless" z Pszczyny.

Oprócz tych inicjatyw wieść o Zuzi rozlewa się po świecie m. in. za pośrednictwem muzyki. Rymy stworzyli dla niej FRYTT i Dj Arcanum:Zuza została też ostatnio ambasadorką projektu "Złotówka od serca". Dlaczego warto pomagać według Zuzy, można dowiedzieć się z poniższego wywiadu z dziewczynką:O Zuzi na stronie Fundacji Iskierka: https://fundacjaiskierka.pl/podopieczni/zuzanna-polak/

Można tam znaleźć informacje, jak pomóc.

Zmagania nastolatki z chorobą można codziennie śledzić na jej stronie facebookowej #zuzawalcząca oraz na TikToku.

- Czarodziejki, czarodzieje, mugole, wspomóżcie moją walkę - pisze Zuza.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj