Wiadomości

  • 22 czerwca 2021
  • wyświetleń: 9937

Portal pless.pl świętuje 20. urodziny! Jak zmienialiśmy się przez lata?

Ale ten czas szybko płynie! 22 czerwca 2001 roku powstał portal pless.pl. We wtorek, 22 czerwca 2021 roku najpopularniejsze medium w Pszczynie obchodzi swoje 20. urodziny!

Wszystko rozpoczęło się 20 lat temu, w 2001 roku, gdy na skoczniach swoją wspaniałą passę zwycięstw rozpoczynał Adam Małysz, polska reprezentacja awansowała do Mistrzostw Świata w Korei i Japonii, w kinach miały miejsce premiery filmu "Quo Vadis" i bajki "Shrek", a firma Microsoft wydała Windowsa XP. Wtedy właśnie w Pszczynie w tle tych wydarzeń powstał portal pless.pl, dwa miesiące przed uruchomieniem pierwszej polskiej telewizji informacyjnej TVN24 i trzy miesiące przed polską wersją Wikipedii.

pless.pl 2002 rok
Tak wyglądał pierwszy projekt graficzny portalu pless.pl. Z licznymi poprawkami przetrwał 9 lat :)


Portal pless.pl zaistniał w sieci 22 czerwca. Podczas premiery portal odwiedziło 80 osób - dla porównania 20 lat później miesięczna liczba unikalnych użytkowników wynosi 229 tysięcy, a liczba odsłon ponad 2 miliony! Zanim jednak do tego doszło, czekało nas wiele pracy i realizacja tysięcy pomysłów, które pojawiały się wraz z nieustannym rozwojem technologii. Wróćmy zatem do historii.

Już w 2001 roku wokół portalu zaczęła tworzyć się społeczność, która identyfikowała się z pless.pl - członkowie sami siebie nazywać zaczęli plessowiczami. Najpierw czytelnicy rozmawiali poprzez czat, a potem postanowili się spotkać osobiście. Do pierwszego zlotu internautów doszło w grudniu 2001 roku. W Bugsy's Jazz Club okazało się, że niektórzy są sąsiadami, czasem rozmawiali przez Internet, nie wiedząc, że mieszkają drzwi w drzwi.

plessowicze
Pierwsze spotkanie plessowiczów w Bugsy - 18 grudnia 2001 roku. Trzeci od lewej to Michał Mrowiec - pierwszy administrator portalu.


Coraz większe zainteresowanie portalem zmotywowało nas do realizacji kolejnych pomysłów. Już w styczniu 2002 roku zapadła decyzja, by w ramach X finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizować charytatywne aukcje internetowe. Przygotowaliśmy prosty serwis i umożliwiliśmy rejestrację czytelników. Jednym z pierwszych zarejestrowanych użytkowników był... Dariusz Skrobol, ówczesny radny gminy, obecnie burmistrz Pszczyny. W tym samym roku znacząco wzrosła liczba czytelników, a debaty na nowym forum odbijały się echem po całej Pszczynie i okolicy. W międzyczasie internauci organizowali kolejne spotkania.

Kolejne dwa lata (2003 i 2004) to systematyczny rozwój portalu. Za sprawą coraz większych oczekiwań plessowiczów stworzyliśmy nowe serwisy, a projekty, plany i pomysły internautów stawały się faktem. Wtedy również przeprowadziliśmy się, portal pless.pl znalazł nową siedzibę - w Pszczynie przy ul. Batorego, w zabytkowej Lerchówce.

batorego, lerchówka
W latach 2003-2009 redakcja portalu pless.pl miała swoją siedzibę w Lerchówce - maj 2003 rok · fot. pless.pl


W 2005 roku powstał klub pless.pl, który w jednym miejscu miał skupić całą społeczność portalu - internautów, którzy każdego dnia spotykali się w pracy, szkole, na imprezach - czasami nawet nie wiedząc, że pan Witek to w rzeczywistości użytkownik "emeryt" z forum portalu pless.pl. :)

2006 rok upłynął pod znakiem konkursów z nagrodami. Do czytelników trafiły liczne gadżety i prezenty za udział w zabawach "Czy znasz swoje miasto?", "Czy znasz swój powiat?" i "Mój ukochany zwierzak". W tym ostatnim klubowicze nadsyłali zdjęcia swoich pupili, psów, kotów, a nawet węża. Pod koniec roku, przed wyborami samorządowymi, zorganizowaliśmy czaty z kandydatami na burmistrzów.

W 2007 roku statystyki pless.pl po raz pierwszy przekroczyły 10 tysięcy unikalnych użytkowników dziennie. Portal stał się jednym z największych serwisów regionalnych w województwie śląskim. W sierpniu po raz pierwszy pojedyncza wiadomość była wyświetlana ponad 100.000 razy! Urosła także liczba zarejestrowanych klubowiczów. W tym samym czasie zorganizowaliśmy konkursy na najciekawsze zdjęcie z wakacji, a ilość osób zainteresowanych udziałem w zabawie przyjemnie nas zaskoczyła. Na nasze skrzynki mailowe przyszło prawie pół tysiąca zdjęć! Dodatkowo pod koniec roku czytelnicy pomogli nam stworzyć świąteczne menu, przesyłając własne propozycje wigilijnych dań.

2008 rok to kolejne kroki do przodu. Firmy chętnie dołączały do partnerów klubu pless.pl i oferowały zniżki czytelnikom portalu. Dla internautów organizowane były kolejne konkursy. Tym razem zaprosiliśmy Was do udziału w pierwszym typerze z okazji Euro 2008. Emocje wśród kibiców z Pszczyny nie opadły nawet po pożegnaniu się z turniejem reprezentacji Polski, bowiem walka o atrakcyjne nagrody toczyła się do ostatnich spotkań Mistrzostw Europy.

W 2009 roku, między innymi dzięki wspaniałej współpracy z klubowiczami, staliśmy się największym medium w Pszczynie. Wiadomości na portalu czytało 13 tysięcy osób dziennie, duże grono regularnie publikowało swoje komentarze pod artykułami oraz na forum. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się archiwalne zdjęcia Pszczyny i innych miejscowości z naszego powiatu. Klubowicze dostarczyli nam mnóstwo fotografii, które ukazały dawny wygląd miasta i regionu. Zaczęliśmy je porównywać ze stanem obecnym. Trafiały do nas również zdjęcia-perełki, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z życia Pszczyny w XX wieku.

W tym samym roku portal przeprowadził się do nowej siedziby, tej, w której jest do dziś - przy Rondzie Miast Partnerskich w Pszczynie (ul. Bielska 10).

Otwarcie nowej siedziby portalu pless.pl - 2009 rok · fot. pless.pl


W roku 2010 portal pless.pl ruszył z projektem pszczyńskiej telewizji - pszczyna.tv. Na ulicach coraz częściej pojawiała się ekipa z kamerą. Rozpoczęliśmy prowadzenie sond, przygotowanie wywiadów i relacje z ważnych imprez w formie krótkich filmów. Od tego momentu kamera towarzyszy nam na największych pszczyńskich imprezach i najciekawszych wydarzeniach.

pless.pl 2010
Projekt portalu pless.pl w latach 2010-2014


W tym samym czasie przeprowadziliśmy rewolucję - znacząco zmieniła się szata graficzna portalu. Pokazaliśmy ją, z niecierpliwością oczekując na reakcje czytelników. Z każdą chwilą była coraz lepiej odbierana przez internautów, otrzymaliśmy wiele pochlebnych opinii dotyczących nowego wyglądu portalu. Kiedy pojawiały się też uwagi i sugestie ze strony plessowiczów, staraliśmy się natychmiastowo reagować, pamiętając o tym, że pless.pl prowadzony jest dla Was. W lipcu 2010 roku powstał także profil pless.pl na facebooku, rozwijany do dzisiaj i bardzo popularny wśród internautów z regionu Pszczyny.

W 2013 roku przeprowadziliśmy niezwykłą akcję - "Pszczyna na wakacje". Wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy w Polskę, by usłyszeć od Polaków, z czym kojarzą nasze miasto. W trakcie akcji rozdaliśmy miejskie i powiatowe gadżety. Pluszowe żubry trafiły między innymi do mieszkańców Trójmiasta czy Wrocławia.

Okres wakacyjny 2013 roku to także przełom w realizacji materiałów wideo. Kupiliśmy drona i zaczęliśmy latać nad Pszczyną. W efekcie powstało kilkadziesiąt różnych podniebnych realizacji, a lotnicze ujęcia wzbogacały sporo publikowanych artykułów.Rok 2014 rozpoczęliśmy od realizacji... teledysku, do którego zaprosiliśmy pszczynian. Tak powstała pszczyńska wersja światowego hitu "Happy". Wszyscy, którzy pojawili się wtedy na rynku i w parku wspominają świetną zabawę i radośnie ukazane nasze miasto. Latem zaangażowaliśmy się także w inną akcję społeczną - w Pszczynie rozpoczęliśmy łańcuszek akcji "Ice Bucket Challenge". Do udziału zaprosiliśmy burmistrza, starostę i dyrektora PCKulu. Podjęli wyzwanie, mianując kolejne osoby. Podczas Dni Pszczyny po raz pierwszy przeprowadziliśmy tekstową relację na żywo ze zdjęciami. Największą imprezę w Pszczynie mogły śledzić dzięki temu również osoby, które z racji obfitych opadów deszczu zrezygnowały z wyprawy do parku lub przebywały w innej miejscowości.

W styczniu 2015 wprowadziliśmy kolejną zmianę w projekcie graficznym uwzględniającą wszystkie urządzenia mobilne. Od tego czasu portal można było w czytelny sposób przeglądać na tabletach i smartfonach. Rozpoczęliśmy też prace przy serwisach ogłoszeniowych, które uzupełniają portal pless.pl.

Nowy pless.pl,portal,tablet,pc,komórka
Projekt z początku 2015 roku uwzględniał już urządzenia mobilne.


W 2016 roku po raz pierwszy na portalu pless.pl mogliście obejrzeć na żywo relację wideo. Otworzyliśmy profil na Instagramie, gdzie na bieżąco zamieszczamy ciekawe zdjęcia. Zresztą na pless.pl każda duża impreza w Pszczynie kończy się galerią zdjęć. Uporządkowaliśmy też ostatecznie serwisy ogłoszeniowe uruchamiając ich wersje mobilne.

22 czerwca 2016 roku z okazji 15. urodzin pless.pl zmieniliśmy wygląd portalu. Wprowadziliśmy nowe udoskonalenia, o których możecie przeczytać z kolei tutaj.

pless 2016
Nowy wygląd portalu obowiązujący od 22.06.2016 roku.


29 czerwca 2016 roku nasza ekipa odbyła niepowtarzalną podroż. Na portalu pless.pl relacjonowaliśmy wyjazd do Francji na Euro 2016. Przemierzyliśmy ponad 1700 km, przez Czechy, Austrię, Niemcy i Włochy, by jeszcze tego samego dnia pokazać Wam jak wygląda Marsylia na 24 godziny przed meczem Polaków z Portugalią. W nadmorskim mieście było mnóstwo polskich kibiców i sympatyków futbolu.

Euro 2016: Polska - Portugalia - 29-30.06.2016, Marsylia · fot. pless.pl, Oskar Piecuch / pless.pl


2017 rok to wprowadzenie odwiedzanego codziennie przez wiele osób serwisu z... nekrologami dodawanymi przez lokalny zakład pogrzebowy. Klepsydry zamieszczone na naszym portalu każdorazowo mają tysiące wyświetleń.

W listopadzie 2019 roku oddano do użytku centrum przesiadkowe w Pszczynie. Obiekt został wyposażony w dwa infokioski, z których pasażerowie mogą dowiedzieć się najważniejszych informacji nie tylko dotyczących komunikacji, ale także wydarzeń w powiecie pszczyńskim. Te treści przygotowuje dla Was właśnie portal pless.pl.

Infokiosk przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie
Infokiosk przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie · fot. pless.pl


Rok 2020 to ważny rok dla rozwoju telewizji pszczyna.tv. To w jej ramach tworzymy m.in. Wasz ulubiony cykl "Kultowa Pszczyna". Największą popularnością cieszył się odcinek o budce przy Dworcowej, która serwuje niepowtarzalną bułkę z pieczarkami!Na naszym kanale YouTube pojawiły się także rozmowy z ciekawymi ludźmi. W czasie pandemii odwiedzaliśmy pszczyńskie lokale gastronomiczne, by pomóc restauratorom w trudnym czasie ograniczonego funkcjonowania. Powstało też wiele innych cykli. Umożliwiliśmy również zwiedzanie na żywo pszczyńskich muzeów, by dać Wam w czasie izolacji namiastkę normalności.

W maju transmitowaliśmy koncert dla szpitala, który w całości odbył się w wersji online - artyści występowali z własnych domów, łącząc się ze studiem przy Bielskiej 10. Udział w wydarzeniu wzięła m.in. pochodząca z Pszczyny Alicja Janosz, mieszkający w Ćwiklicach Sebastian Riedel oraz kochający Pszczynę Czesław Mozil.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto się pochwalić. W 2020 roku padł rekord odwiedzających. W kwietniu, na początku pandemicznego czasu, zarejestrowaliśmy 323 tysiące unikalnych użytkowników. W sierpniu 2020 ten wynik został pobity - portal pless.pl odwiedziło 536 tysięcy unikalnych użytkowników!

sierpień 2020 - liczba unikalnych użytkowników


To tak w wielkim skrócie :). Dziękujemy Wam za wspólne 20 lat! Mamy nadzieję, że będziecie z nami na kolejne dwie dekady!
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.