Reklama

Wiadomości

  • 24 sierpnia 2021
  • 25 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 17928

Jest nowy prezes Uzdrowiska. Jakie wyzwania ma przed sobą?

Końcem lipca Jarosław Wieszołek objął funkcję prezesa zarządu spółki Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Opowiedział nam o zadaniach i problemach, jakie przed nim stoją, a także o sytuacji placówki, którą skomplikowała pandemia. Porozmawialiśmy też o tym, czy izolatorium powróci do Goczałkowic oraz o tym, czy szpital dziecięcy "Stokrotka" nadal jest zagrożony zamknięciem. Nowy prezes został zobowiązany do zrealizowania planu restrukturyzacji i rewitalizacji uzdrowiska. Wcześniej nadzorował udaną restrukturyzację podobnej placówki w Rabce-Zdroju.

Jarosław Wieszołek nowym prezesem Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój
Jarosław Wieszołek nowym prezesem Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój - 24.08.2021 · fot. pless.pl


Przypomnijmy, że Patryk Świrski, który stanowisko prezesa Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój zajmował zaledwie od lutego br., od 14 czerwca zaczął pełnić obowiązki Prezesa Zarządu Kolei Śląskich. Teraz został powołany nowy zarządca Uzdrowiska. Został nim Jarosław Wieszołek, który od 2017 roku był prezesem Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju.

- Uzdrowisko w Rabce to podmiot, który przeszedł znaczną restrukturyzację, jeśli chodzi o zmianę profilu z funkcji sanatoryjnej na rehabilitacyjną. Temu procesowi towarzyszyły zmiany zarówno pracownicze, jak i te na płaszczyźnie sytuacji majątkowej. Liczba łóżek szpitalnych zwiększyła się w stosunku do liczby łóżek sanatoryjnych, co pozwoliło poprawić kondycję finansową podmiotu. Jednocześnie realizowaliśmy projekty związane z rewitalizacją parku zdrojowego w ramach programu operacyjnego województwa małopolskiego. Była to inwestycja za 2,8 miliona złotych, w wyniku której powstała tężnia solankowa, ścieżki dydaktyczne, tarasy do helioterapii i aromaterapii. Restrukturyzacja majątkowa była gruntowna i zakończyła się sukcesem. Spółka zmieniła swoją sytuację i poprawiła w sposób znaczny wynik finansowy na koniec okresu pełnienia przeze mnie funkcji - mówi Jarosław Wieszołek.

Dotychczasowa działalność będzie kontynuowana- Podobnie w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój planujemy restrukturyzację. Obejmuję funkcję w momencie, gdy został przyjęty plan restrukturyzacyjny i do realizacji tego planu zostałem zobowiązany. Plan ten zakłada kontynuowanie działalności we wszystkich dotychczasowych profilach, również w zakresie szpitala "Stokrotka". Nie planujemy jakichkolwiek ograniczeń w działalności uzdrowiska. Zarówno lecznictwo sanatoryjne dla dzieci i dorosłych, jak i działalność szpitalna w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz funkcjonowanie oddziału reumatologicznego będą kontynuowane. Takie są założenia planu restrukturyzacyjnego - przedstawia plany na najbliższą przyszłość nowy prezes uzdrowiska.

szpital Stokrotka
Szpital Stokrotka w goczałkowickim Uzdrowisku · fot. gozdroj.pl


Przypomnimy, że w grudniu 2020 pojawiły się informacje, że poprzedni prezes spółki, Tomasz Kordon rozważa przekształcenie szpitala dziecięcego "Stokrotka" w dom seniora. taka decyzja jednak nie zapadła. Teraz jest potwierdzenie, że placówka będzie działać.

- Jeśli chodzi o ofertę leczniczą uzdrowiska, to jest ona bogata i nie ma potrzeby jej rozwinięcia. - Jedynym planowanym obszarem rozwoju jest przebudowa odnowy biologicznej. Ten obszar musi ulec zmianie - zapowiada Jarosław Wieszołek.

Sytuacja w pandemii. Izolatorium może powrócić?Przypomnijmy, że od kwietnia do września 2020 roku w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój działało izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem nie wymagających hospitalizacji. Przyjęło prawie 7️00 pacjentów. Sytuacja spółki uzdrowiskowej po COVIDzie i po podjęciu się realizacji zadania publicznego, jakim było prowadzenie izolatorium, nadal jest trudna.

- COVID wyrządził dużą szkodę finansową, bo ograniczył prowadzenie działalności podstawowej uzdrowiska, stąd realizujemy program restrukturyzacji. Na szczęście na ten moment nie przewidujemy powrotu do funkcji izolatorium, bo sytuacja epidemiczna się poprawia - mówi J. Wieszołek.

Rewitalizacja uzdrowiska - powstanie inhalatorium z eko-zakątkiem?W planach jest też rewitalizacja terenów uzdrowiska, a konkretnie stworzenie ze środków Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego inhalatorium z tężnią solankową oraz eko-zakątkiem, który byłby otwarty dla mieszkańców i turystów. Inwestycja ma szansę powstać na terenie pomiędzy ul. Borowinową a Uzdrowiskową.

- Chciałbym wykorzystać moje wcześniejsze doświadczenie związane z rewitalizacją przestrzeni publicznej uzdrowiska. Mamy nadzieję, że zrealizujemy projekt zagospodarowania terenu przy ul. Borowinowej, zgłoszony w tej chwili do realizacji w ramach Budżetu Marszałkowskiego. Chcemy by był to obiekt publiczny i całoroczny - komentuje prezes.

- To jest przedsięwzięcie, które chcemy zrealizować dla nowej grupy odbiorców nie korzystających z oferty samnatoryjno-rehabilitacyjnej. Kierujemy je do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Ma to być przestrzeń publiczna, otwarta, która ma zmienić wizerunek tego miejsca. Jako uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój bazujemy na surowcach naturalnych. Mamy odwierty solankowe i złoża borowiny. To są bogactwa, którymi chcemy się podzielić z mieszkańcami. Chcemy, żeby z tej solanki mogli korzystać w sposób nieograniczony mieszkańcy regionu, stąd zwrócenie się w stronę Budżetu Marszałkowskiego. Zachęcam do głosowania i wsparcia tego projektu. Najbliższe trzy tygodnie września to walka o głosy. Myślę, że ten projekt wyróżnia się i zasługuje na uznanie. Jest bardzo konkretny i daje trwałą ofertę - zachęca J. Wieszołek.

Wartość tego zadania szacuje się na prawie 1,2 mln zł. Głosowanie na ten projekt już we wrześniu. Więcej na ten temat w artykule Inhalatorium z eko-zakątkiem w Zdroju? Głosowanie we wrześniu.

Uzdrowisko Goczałkowice
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


- Najpierw zostanie zbudowana tężnia, a następnie będzie odtworzona część infrastrukturalna terenu uzdrowiska z zachowaniem historycznego układu ścieżek. Planujemy również m.in. budowę żywej kopuły roślinnej nad hydrantami. Ma być stanowić odzwierciedlenie przyrody, którą mamy na terenie uzdrowiska. Ten element jest premiowany w ramach puli eko Budżetu Marszałkowskiego, który kładzie nacisk na elementy związane z florą i fauną. Pojawią się ścieżki dydaktyczne, domki dla zwierząt. Będzie to stanowić uzupełnienie oferty uzdrowiska, która powinna być uzupełniona już dużo wcześniej. Tężnia jest potrzebna ze względów leczniczych, ale również jest bardzo atrakcyjna ze względów turystycznych, bo Goczałkowice cieszą się dobrą marką - liczba odwiedzających turystów w czasie weekendów wyraźnie o tym świadczy. Traktuję Goczałkowice-Zdrój jako perłę uzdrowisk, możemy mówić o diamencie, który wymaga oszlifowania i ten proces rozpoczynamy - powiedział nam Jarosław Wieszołek.

W ramach zgłoszonego projektu planuje się w tym miejscu także budowę wiaty samochodowej wyposażonej w stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, rowerów i hulajnóg, zasilanej instalacją fotowoltaiczną. Projekt zakłada powstanie ścieżek ekologicznych, zbiornika wody deszczowej, poletek doświadczalnych, mających na celu weryfikację możliwości wykorzystania borowiny pozabiegowej w ramach obiegu zamkniętego, domków dla jeży i hoteli dla owadów, budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, poidełek i innych elementów przyjaznych rodzimej faunie, a także "żywego" ogrodzenia studni głębinowej.

Powstaną nowe miejsca parkingowe?We współpracy z Gminą Goczałkowice-Zdrój na końcu ulicy Borowinowej miałby powstać także parking. Brak miejsc postojowych w uzdrowisku, szczególnie w dni wolne od pracy to bardzo duży problem.

- Budowa parkingu jest w tej chwili przedmiotem rozważań koncepcyjnych. Chcemy po drugiej stronie ul. Borowinowej stworzyć zaplecze parkingowe dla kuracjuszy i turystów. Taka propozycja będzie rozważana w ramach współpracy z gminą. Konieczna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego w tej części miejscowości - mówi prezes Wieszołek.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj