Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2021
  • 28 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 27339

[WIDEO, FOTO] Pierwszy dzień szczepień w hali POSiR

Pszczyński punkt szczepień w Hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest jednym z 13 uruchomionych we wtorek, 27 kwietnia punktów szczepień powszechnych na terenie Śląska. Pierwszym zaszczepionym pacjentem był mieszkaniec Pszczyny. Po południu odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu obiektu. Zobaczcie nasze wideo!Do piątku w Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych pierwszą dawkę szczepionki otrzyma 810 pacjentów, a w pierwszym tygodniu działalności łącznie 1710 osób. Tuż po godzinie 12 personel medyczny zaszczepił pierwszą osobę. Był to pan Leszek z Pszczyny, który na szczepienie zarejestrował się w sobotę.

- Mamę na szczepienie zawoziłem do Gliwic, a tatę pod Skoczów. Jestem zadowolony, że sam nie musiałem nigdzie jechać, bo pojawiła się możliwość zaszczepienia się na miejscu - powiedział pacjent. - Wszystko poszło sprawnie, a ukłucia nawet nie poczułem - dodał.

Wśród pierwszych zaszczepionych pacjentów byli przede wszystkim mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, którzy podkreślali sprawną rejestrację i sam przebieg szczepienia.

Pierwszy dzień szczepień w hali POSiR - 27.04.2021 · fot. powiat


W pierwszej dostawie do Powiatowego Punktu Szczepień Powszechnych zostało dostarczonych 810 dawek. Szczepienia zostały rozplanowane do piątku, kiedy spodziewana jest kolejna dostawa w ilości 900 sztuk. Zapisy ustalone są póki co do końca maja, a ilość wolnych miejsc w terminarzu jest uzależniona od liczby przyznanych szczepionek. Od soboty do dzisiaj do powiatowego punktu zarejestrowało się ponad 3200 osób. Najbliższe wolne terminy są na 2 maja.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że samorządy otrzymały pierwszy sygnał o możliwości włączenia się w Narodowy Program Szczepień 30 marca. - 19 kwietnia ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych - po jednym w każdym województwie. W dniu dzisiejszym na 72 zgłoszone przez samorządy na Śląsku punkty, otwiera się 13. Znajdujemy się więc w pierwszej grupie w naszym województwie i to znaczy, że dobrze wykonaliśmy zadanie - mówiła starosta Barbara Bandoła podczas briefingu prasowego.

- Punkty szczepień powszechnych mają przyspieszyć Narodowy Program Szczepień i na pewno przyspieszą, co widać po tym, co dzieje się właśnie w Pszczynie. Dziękuję pani staroście za ten punkt oraz współpracę przy akcji zwalczania COVID-19. Zachęcam wszystkich do szczepienia, to ratunek dla życia i zdrowia - mówił Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

- Nasi mieszkańcy bardzo oczekiwali zwiększenia ilości dawek szczepionek dostarczanych do Pszczyny. Do tej pory w 15 punkach w naszym powiecie zaszczepionych zostało ok. 12 tys. osób. Punkty realizowały szczepienia równolegle z innymi zadaniami poradni i szpitala. Nasz punkt zajmie się wyłącznie szczepieniami, dlatego jesteśmy w stanie szczepić szybciej. W pierwszym tygodniu zaszczepimy 1710 osób, ale potencjał naszego punktu określiliśmy na 500 osób dziennie i więcej. Wszystko zależy jednak od płynnych dostaw - dodała starosta i podkreśliła, że szczepienia służą nabieraniu odporności indywidualnej, ale także zbiorowej, a ta jest niezbędna, żeby bezpiecznie funkcjonować, otwierać szkoły i gospodarkę.

Jak wygląda praca punktu szczepień w hali POSiR?Punkt szczepień powszechnych w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie pracuje od poniedziałku do niedzieli zgodnie z harmonogramem przygotowanym w oparciu o ilość dostarczanych szczepionek. Szczepienia odbywają się od godz. 8.00 do 17.30 lub 20.00. Wykonują je pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni medycy posiadający uprawnienia. Na miejscu jest też punkt lekarski - do lekarza będą trafiać osoby z ankietą wymagająca wyjaśnienia. Studenci kierunków medycznych pełnią rolę asystentów. Procesem zamawiania i rozliczania szczepionek zajmują się pracownicy Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Ważne, by pacjenci punktualnie stawiali się na ustaloną godzinę. Obsługa prosi też o oinformację, jeśli z różnych przyczyn pacjent nie może skorzystać z zarezerwowanego terminu.

- Nie chcemy żeby szczepionki się zmarnowały. Na to miejsce możemy umówić inną chętną osobę. Prosimy również o wyrozumiałość i cierpliwość. Może dojść do sytuacji opóźnienia dostawy szczepionek. Jest to niezależne od nas. Będziemy na bieżąco informować zapisane osoby o takich sytuacjach, jeśli będzie to możliwe - z wyprzedzeniem - mówią koordynatorzy Powiatowego Punktu Szczepień.

W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie?  • za pośrednictwem całodobowej infolinii 989,
  • online przez Internetowe Konto Pacjenta otwiera się w nowym oknie
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  • dzwoniąc bezpośrednio do punktu szczepień: 577 511 077 lub 881 711 522 - telefoniczna rejestracja jest możliwa od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 16.00.
  • ważne! Nie jest możliwa osobista rejestracja na szczepienie w punkcie szczepień przy ul. Zamenhofa. Rejestrować można się wyłącznie na wyżej wymienione sposoby.


Aby usprawnić przebieg szczepień, w załączniku poniżej publikujemy kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19, który warto wcześniej wydrukować, uzupełnić i wziąć ze sobą, idąc na szczepienie.

Aby otworzyć załącznik, kliknij w link:
https://www.powiat.pszczyna.pl/public/pliki/2021/kwestionariusz_wstepnego_wywiadu_przesiewowego_przed_szczepieniem_osoby_doroslej_przeciw_covid_19_5a58.pdf
Dokument otwiera się w nowym oknie.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

POSiR

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj