pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 12 kwietnia 2021
  • 17 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 14153

Nie żyje Paweł Skupin - legenda pszczyńskiej lekkoatletyki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj

Pierwszych zawodników zaczął trenować w 1948 roku. Tym samym narodziła się w Pszczynie sekcja lekkoatletyczna. W poniedziałek przekazano wiadomość o śmierci trenera. W sobotę, 17 kwietnia odbył się jego pogrzeb.

Paweł Skupin
Nie żyje Paweł Skupin - legenda pszczyńskiej lekkoatletyki · fot. UM Pszczyna


Ze sportem związał się na całe życie. Był zawodnikiem, a przez kilkadziesiąt lat trenerem i pasjonatem lekkoatletyki. 1948 rok to początek utworzenia w Pszczynie sekcji lekkoatletycznej. W tym samym roku odbyły się pierwsze zawody. Za współorganizację odpowiedzialny był Paweł Skupin.

Początkowo zajmował się piłką nożną, siatkówką i koszykówką. Ale ukochał lekką atletkę, z którą nie rozstawał się od 1954 roku do niemal ostatnich lat życia. Był trenerem w klubie "Start" Pszczyna, "Iskra" Pszczyna oraz "Kolejarz" Katowice, by w 1980 roku na stałe wrócić do pracy z młodzieżą w pszczyńskiej "Iskrze".

Paweł Skupin przez kilka dekad szlifował talenty młodych sportowców. W trakcie pracy trenerskiej pod jego skrzydła dostali się m.in. Tadeusz Majsner, Jan Kryut, reprezentanci kadry narodowej, czy Roland Brehmer, olimpijczyk z Meksyku. Wśród medalistów Mistrzostw Polski, których prowadził, należy wymienić: Katarzynę Grabowską, Agnieszkę Szczypkę (obecnie Wojciech), Szymona Kamińskiego oraz Bartłomieja Kempnego. Ten ostatni oprócz tytułu Mistrza Polski znakomicie spisał się na Mistrzostwach Europy U-20 w Hengelo w Holandii, gdzie zajął 4 miejsce.

Rodzinie oraz bliskim śp. Pawła Skupina dyrektor i pracownicy Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie oraz włodarze Pszczyny i radni Rady Miejskiej składają wyrazy współczucia oraz przesyłają słowa wsparcia.

- Przez wiele lat gościliśmy tego niezwykle oddanego trenera na naszych obiektach sportowych. Obiektach, których był współtwórcą - czytamy w komunikacie MOSiR.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w sobotę 17 kwietnia o godz. 10.30 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie.

ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna, MORiS Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj