Reklama

Wiadomości

  • 13 lipca 2021
  • wyświetleń: 14368

Nie żyje aktor z "Samych swoich". Wychowywał się w Pszczynie

W wieku 77 lat zmarł aktor Jerzy Janeczek, znany z głównej roli Witii Pawlaka z trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi". Aktor był rodzinnie związany z Pszczyną.

Jerzy Janeczek, Sami swoi
Jerzy Janeczek w filmie Sami swoi · fot. filmpolski.pl


Tuż po zakończeniu wojny jego rodzice wrócili z przymusowych robót w Niemczech, gdzie przyszły aktor urodził się w 1944 roku. Rodzina osiedliła się najpierw w Żarowie na Dolnym Śląsku. Właśnie tam pobierał pierwsze nauki w żarowskiej podstawówce. Pod koniec lat 50. rodzina wyjechała do rodzinnej Pszczyny, gdzie Jerzy Janeczek mieszkał od szkoły podstawowej do średniej. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

W 1968 ukończył studia na wydziale aktorskim PWSTiF w Łodzi. W 1967 roku wcielił się w Witię Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj, albo rzuć". Zagrał także role m.in. w "Stawce większej niż życie", "07 zgłoś się", czy filmie "Sanatorium pod Klepsydrą". Ostatnie produkcje, w których wziął udział to serial "Korona królów" oraz filmy "Kobiety mafii" Patryka Vegi oraz "Supernova" Bartosza Kruhlika.

Jerzy Janeczek pod koniec lat 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Do Polski wrócił po 19 latach i początkowo osiadł z żoną w Bielsku-Białej. Następnie zbudował dom pod Warszawą.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj