Wiadomości

  • 8 lipca 2021
  • 13 lipca 2021
  • wyświetleń: 32119

Przyszłość Palei pod wielkim znakiem zapytania - co dalej z zabytkiem?

Niegdyś siedziba Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych, dziś rezydencja Artura Dyny, prywatnego inwestora. Dla mieszkańców Pszczyny Paleja to jednak przede wszystkim piękny zabytek, który marnuje się na oczach wszystkich. Ponieważ od kilku lat nie słychać nic na temat jej planowanej przyszłości, postanowiliśmy sprawdzić czy ktokolwiek podejmuje działania w kierunku przekształcenia i zagospodarowania obiektu.W 2007 roku powiat sprzedał Paleję prywatnemu właścicielowi w nadziei, że ten należycie zadba o budynek. Od tego czasu wokół obiektu wybuchały same kontrowersje, a to związane z wycinką drzew czy montażem płotu, a to z brakiem widocznych działań, które mogłyby doprowadzić do polepszenia stanu zabytku, nie mówiąc już o jego remoncie.

Ostatnio o Palei mówi się coraz mniej, chyba że w kontekście niespełnionych pomysłów. Niejeden widziałby w niej muzeum, bibliotekę, sąd, prokuraturę, uczelnię, siedzibę administracji publicznej czy - tak jak obecny gospodarz - prywatne apartamenty. Działań prowadzonych w którymś z tych kierunków jednak nie widać. Dodatkowo, jak ocenia Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, obiekt jest w stanie złym i pogarszającym się.

Artur Dyna twierdzi jednak co innego. Opowiada też o planach budowy na terenie obiektu dwóch budynków mieszkalnych z garażami, czego jednak z różnych przyczyn zaniechał. Sytuacja wydaje się patowa i nie wróży nic dobrego dla przyszłości Palei.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Palais

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj