Reklama

Wiadomości

  • 22 grudnia 2021
  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 22912

Premier odwiedził Porębę w związku z zakończeniem przebudowy DW 933

Dziś o godz. 10.00 Mateusz Morawiecki odwiedził Porębę. Uczestniczył w konferencji prasowej dotyczącej oddania do użytku przebudowanego odcinka drogi nr 933. Publikujemy zapis transmisji spotkania na żywo. Droga na odcinku Pszczyna - Pawłowice jest już w pełni przejezdna. Kierowcy nie muszą już korzystać z objazdów.22 grudnia o godz. 9.00 nastąpiło wdrożenie docelowej organizacji ruchu na przebudowanej DW 933. W związku z powyższym usunięta została tymczasowa organizacja ruchu, czyli objazd DW 933 przez DW 938. Jak poinformował Ryszard Pacer - rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, od 22 grudnia możliwy jest także przejazd wiaduktem nad torami kolejowymi przy DK-81 w Pawłowicach. ZDW otrzymał stosowne pozwolenia od Inspektora Nadzoru Budowlanego na dopuszczenie obiektu do ruchu.

Na konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego obecni byli Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor oraz Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Spotkanie odbyło się przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Porębie.

- Droga, przy której dzisiaj stoimy, ma bardzo duże znaczenie społeczne. Łączy się ona z drogą krajową nr 1, z DK-81, z autostradą A1 i DK-78. Jest to taki łącznik wschód-zachód dlatego, że tutaj w okolicy nie ma dróg krajowych, które miałyby takie połączenie. Nawiązując do słów pana premiera, odnośnie synonimu polskich dróg, dużym wysiłkiem zmieniamy ten obraz. Ta droga jest zbudowana według najnowszych technologii nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest to możliwe również dzięki polskim rafineriom, które produkują odpowiednie lepiszcze. Jak wspomniał pan marszałek, projektowany czas eksploatacji to 50 lat z uwzględnieniem nacisków obowiązujących w Unii Europejskiej. Wzdłuż tej drogi na całej długości jest wybudowany ciąg rowerowy, chodniki. To jest nowa funkcjonalność i w tym momencie społeczność lokalna, która niekoniecznie musi jeździć do autostrady, a będzie przemieszczać się miedzy ośrodkami zdrowia, sklepami czy szkołami, może bezpiecznie korzystać z samochodów i rowerów - powiedział Zbigniew Tabor, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Konferencja prasowa w Porębie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - 22.12.2021 · fot. pless.pl


- Nieco ponad 2 lata temu zapowiadaliśmy budowę tej drogi. To bardzo ważna droga łącząca tu - na południu województwa śląskiego - Pszczynę z Wodzisławiem Śląskim czy Raciborzem. Cieszę się, że zgodnie z naszą obietnicą mogliśmy tę drogę wykonać. To kolejna droga oddana do użytku w szeregu dróg, które budujemy. To droga, która jednocześnie stworzy miejsca pracy, bo wzrost gospodarczy, miejsca pracy, nie biorą się z niczego, biorą się z logicznego programu, ze strategicznego programu, który właśnie kwestie związane z infrastrukturą drogową stawia na jednym z pierwszych miejsc. Bo to przecież po tych drogach będą przejeżdżać nowi przedsiębiorcy, będą tu budować nowe firmy, bo lepiej skomunikowany obszar, region, tworzy dużo lepsze perspektywy rozwoju. Szanowni państwo! Budujemy te drogi nie tylko po to, żeby pokazać naszą wiarygodność, sprawczość, sprawność działania. Budujemy przede wszystkim z szacunku dla mieszkańców, dla bezpieczeństwa, z szacunku dla portfeli naszych obywateli, ponieważ dzięki nowym drogom skróci się czas przejazdu, poprawi się środowisko naturalne w miastach, dzięki temu będziemy w stanie przyciągać nowy biznes dla wzrostu gospodarczego. Jednocześnie, z szacunku dla obywateli, zmniejszamy koszty paliwa, staramy się obniżać inflację na wszystkie możliwe sposoby. Złożyłem już jakiś czas temu wniosek do Komisji Europejskiej na obniżony VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe. Cały czas jeszcze nie mamy odpowiedzi stamtąd, ale robimy wszystko. Sam prowadzę codziennie rozmowy, aby móc wdrożyć zerowy VAT - to będzie bezprecedensowe działanie nie tylko w Polsce, ale także całej Europie. Bardzo poważnie do tego podchodzimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja prasowa w Porębie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - 22.12.2021
Konferencja prasowa w Porębie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - 22.12.2021 · fot. pless.pl


- Polskie drogi były kiedyś synonimem nie najwyższej jakości, mówiąc delikatnie. Dzisiaj drogi wojewódzkie, takie jak ta, drogi gminne, drogi powiatowe, na które wydajemy czasami w ciągu dwuletniego okresu więcej środków niż przez 8 lat nasi poprzednicy - to chyba też o czymś świadczy, o naszych możliwościach finansowych. Te wszystkie drogi składają się na pewien układ komunikacyjny, który razem prowadzi do poprawy pespektyw wzrostu gospodarczego. Oto przede wszystkim chodzi - o nowe miejsca pracy, jak najwyżej płatne. O to, żeby był rynek pracownika, czyli żeby przedsiębiorcy chcieli lokować swoje nowe przedsięwzięcia, nowe zakłady pracy i żeby to oni bili się o pracownika, żeby pracownik mógł jak najwięcej dyktować na rynku pracy, bo to oznacza nowe perspektywy pracy dla polskich rodzin - tutaj w Pszczynie, tutaj na Śląsku i w całym państwie - dodał premier.

Konferencja prasowa w Porębie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - 22.12.2021
Konferencja prasowa w Porębie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - 22.12.2021 · fot. pless.pl


Następnie przemówił Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski:

- Bardzo się cieszę, bo pamiętam konferencję sprzed dwóch lat - tutaj, właśnie w tym miejscu, z udziałem premiera, który powiedział wtedy, że to jest DNA gospodarcze regionu. I to jest prawda. Te słowa się materializują, jeśli chodzi o wsparcie dla MŚP. Dla samorządu regionalnego to kluczowy parter w rozwoju, jeśli chodzi o transformację, a wiec ta inwestycja w każdy kilometr drogi to element walki o gospodarkę, o to, żeby Śląsk się rozwijał, zwłaszcza w dobie transformacji. Dziękuję panu premierowi za wsparcie przy tej inwestycji, bo to się odbywa właśnie na trójstyku współpracy. Zrealizowaliśmy 2 etapy - łącznie 23 km - to bardzo dużo. Wczoraj pokazaliśmy, jak funkcjonuje droga nr 941 w Wiśle. Tam zostało przyznane dofinansowanie w wysokości ponad 60 milionów złotych ze strony rządu. Sama inwestycja pochłonęła 98 mln. W ciągu paru dni kluczowe inwestycje drogowe w regionie się materializują. Co ważne, to jest inwestycja, która wytrzyma około 50 lat, a jeśli chodzi o warstwę ścieralną, to jest to około 15 lat. W budowie tej drogi wykorzystano najnowsze technologie, które stosujemy na Śląsku, żeby efektywność wydatkowanych środków była jak największa. Ja się bardzo cieszę, że w terminie oddaliśmy drogę do użytku. Myślę, że społeczność lokalna i regionalna bardzo dobrze z niej skorzysta, ale tych inwestycji będzie więcej w najbliższym czasie - otrzymaliśmy z Polskiego Ładu 152 miliony na przebudowę drogi w Imielinie. To droga o mniejszym znaczeniu, ale bardzo ważna, jeśli chodzi o funkcjonowanie mniejszych miast i miasteczek na Śląsku, a więc nie tylko te duże ośrodki miejskie są ważne, ale i te mniejsze - powiedział Jakub Chełstowski.

Dalsza część konferencji to pytania dziennikarzy. Dotyczyły one m.in. obostrzeń covidowych, protestów górniczych i punktowych blokad wysyłki węgla, a także wprowadzenia zerowego VAT-u.

Przebudowa DW 933Droga została całkowicie przebudowana na odcinku od skrzyżowania z DK-81 w Pawłowicach do ronda na ul. Żorskiej w Pszczynie. Przebudowa DW 933 z Pawłowic do Pszczyny rozpoczęła się na przełomie września i października 2019 roku. Wszystkie prace zakończyły się zgodnie z planem końcem listopada 2021 roku. Koszt robót budowlanych wyniósł 240 mln 258 tys. 619,14 zł. W tym wartość dofinansowania projektu z UE to ponad 140 mln zł. Roboty były realizowane dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, a wykonawcą firma Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o.

Na początku listopada do użytku oddano przebudowaną Drogę Wojewódzką nr 933 na odcinku od DK 78 w Wodzisławiu Śląskim do ronda przed granicą z Jastrzębiem Zdrój. Kolejny odcinek tej drogi łączy Pawłowice z Pszczyną. Odcinek od drogi krajowej nr 78 do skrzyżowania z ul. Łużycką w Wodzisławiu Śląskim był zamknięty dla ruchu i wprowadzony został objazd ulicami Łużycką i Marklowicką (DW 932). Równolegle rozpoczęły się roboty od skrzyżowania DW 933 z DK 81 w Pawłowicach w kierunku Pszczyny na odcinku 3 km.

Inwestycja objęła przebudowę i rozbudowę istniejącego ciągu nr 933 od skrzyżowania DW 933 z DK 78 do ronda stanowiącego początek Drogi Głównej Południowej (obwodnica Jastrzębia Zdrój) o długości 7,2 km oraz odcinka od skrzyżowania DW 933 z DK 81 w m. Pawłowice do ronda na skrzyżowaniu DW 933 z ulicą Żorską w Pszczynie o długości 16,1 km.

W ramach zadania przebudowano drogi do klasy technicznej G, przy dopuszczalnym obciążeniu osi 115 kN, wymieniono całkowicie konstrukcję jezdni, ujednolicono szerokość drogi, przebudowano ciągi pieszo-rowerowe, wykonano ekrany akustyczne.

- Zmodernizowano także mosty, zaś zaletą nowej nawierzchni jest zmniejszona emisja hałasu. Efekt to mierzący ponad 60 km odcinek nowoczesnej drogi łączącej Wodzisław Śląski z węzłem z autostradą A 1 w Mszanie z Jastrzębiem-Zdrój i z Pszczyną - podsumowuje Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj