pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 6 sierpnia 2021
  • 17 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 35526

Wystartował Festiwal Moja Pszczyna - zastąpi Dni Pszczyny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj

W piątek, 13 sierpnia rozpoczyna się największe tegoroczne wydarzenie kulturalno-sportowe w Pszczynie - Festiwal Moja Pszczyna: Talenty i Pasje. Przez kilkanaście dni niemal codziennie odbywać będą się koncerty, zabawy, imprezy, warsztaty, zawody sportowe i turnieje. W programie znalazły się wydarzenia, które już w minionych latach zyskały wielką popularność oraz takie, na które Urząd Miejski zaprasza po raz pierwszy.

Rynek w Pszczynie z lotu ptaka - 11.05.2021
Znaczna część wydarzeń w ramach Festiwalu Moja Pszczyna odbędzie się na rynku · fot. pless.pl


- Mam wielką przyjemność zaprosić Państwa na pierwszą edycję Festiwalu Moja Pszczyna. Nowa formuła sierpniowych wydarzeń to odpowiedź na głosy i sugestie mieszkańców. Autorom programu towarzyszy idea, by pokazać nie tylko piękno naszej ziemi i jej atrakcje, ale również utalentowane, pełne pasji osoby - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Festiwal Moja Pszczyna: Talenty i Pasje to aż 45 wydarzeń (w tym tylko jedna biletowana) przez dwa tygodnie. To przede wszystkim różnorodność i nowa jakość. To okazja do dobrej zabawy przy muzyce, podczas spektaklu czy warsztatów. To możliwość wspólnego spotkania ze znajomymi i szansa poznania osób, które dzielą nasze zainteresowania związane ze sztuką, rozrywką lub sportem.

- Razem spotkamy się na blisko 50 wydarzeniach. Będą to koncerty muzyczne, spektakle teatralne, warsztaty. Wspólnie będziemy kosztować regionalnych przysmaków podczas festiwalu Chochla. Punktem głównym będzie Wesele - impreza kulturalna wypełniona pszczyńską i śląską tradycją oraz zabawą - dodaje burmistrz.

Co istotne, wydarzenia nie będą odbywały się tylko w mieście - część zaplanowano na sołectwach.

Czego możemy oczekiwać po festiwalu? Przede wszystkim nawiązania do regionu, w którym mieszkamy, jego historii i kultury. - Gmina Pszczyna to wspaniały region, pełen cudownych mieszkańców - ludzi kochających to miejsce i bardzo z nim związanych, dlatego planując tegoroczny kalendarz wydarzeń z dumą sięgnęliśmy po aspekty związane z naszą tradycją i bogatą historią. Wesele i Poprawiny to bardzo mocne punkty programu Festiwalu. Zapewne wiele osób weźmie w nich udział. Warto też pamiętać, że w tym roku mija 100 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego, stąd dodatkowe akcenty położyliśmy na obchody tej rocznicy - mówi zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok.

Wspomniane Wesele (21 sierpnia) to główne wydarzenie. Będzie ono miało formę inscenizacji, w której każdy może wziąć udział. Będzie muzyka na żywo, zabawy i dobra tradycyjna kuchnia. Zachęcamy przede wszystkim pary, by wziąć udział, a nawet odkurzyć swoje suknie ślubne i garnitury i bawić się razem z nami. Komu będzie mało, to już następnego dnia zaprosimy na Poprawiny z Festiwalem Chochla oraz Biesiadą Śląską i Muzycznym Spotkaniem Sąsiadów z Radiem Silesia.

I to właśnie moment, w którym należy dodać, jak ważnym elementem festiwalu będzie muzyka. Zresztą koncerty i występy dobrano tak, aby każdy mógł znaleźć w programie coś dla siebie. - Od hip-hopu przez śląskie melodie, aż po muzykę klasyczną. Takie będą koncerty na naszym festiwalu. Pełna paleta, wszystkie muzyczne kolory jakie można zagrać, zaśpiewać. Rap tradycyjnie będzie częścią Beach Party na OSW Łąka, a klasyczną muzykę zaprezentuje działająca od niemal dwóch lat w Pszczynie Orkiestra Diverto. Proszę zwrócić uwagę na koncerty, które odbędą się w środku tygodnia w Bugsy’s Music Restaurante - podpowiada dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury Michał Czernek.

Festiwal Moja Pszczyna to również sport. - Każdego roku sportowcy z gminy Pszczyna biorą udział w zawodach w Polsce i poza jego granicami. Mamy wspaniałych wychowanków, w tym reprezentantów kraju. Jestem przekonany, że Festiwal Moja Pszczyna pomoże odkryć kolejne perły. Przed nami kilkanaście turniejów sportowych - zaprasza dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu Sławomir Kowalski.

Zawodnicy będą rywalizować na stadionie, boiskach, w hali sportowej, w parku, na starówce, na terenie łowisk i akwenów, na kortach, strzelnicach i przy karcianych stołach. Dwie największe sportowe imprezy to dziesiąta edycja Carbo Asecura Bieg Pszczyński (15 sierpnia) oraz zaplanowany na 29 sierpnia Festiwal Sportu. W międzyczasie jednak również na terenie gminy będzie działo się sporo.

Planując sierpień w Pszczynie warto zwrócić także uwagę na takie wydarzenia wchodzące w skład Festiwalu Moja Pszczyna jak Noc Spadających Gwiazd nad akwenem Łąka (13 sierpnia, po raz pierwszy w naszej gminie!) czy Święto Ziół w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej (15 sierpnia). W ostatnią sobotę miesiąca (28 sierpnia) z kolei zapraszamy na dożynki, które w tym roku odbędą się w Piasku.

Wszystkie bieżące informacje oraz program wydarzeń znajdują się i będą zamieszczane na stronie internetowej Festiwalu - www.mojapszczyna.pl oraz profilu FB: www.facebook.com/festiwalmojapszczyna/.

moja pszczyna

ab, ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu pless.pl w 2021 roku" podaj