pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 9740

Przy centrum przesiadkowym będzie można wypożyczyć elektryczne auta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Prima aprilis na pless.pl" podaj

Prima aprilis:

Przy przedłużonej ulicy Sokoła w Pszczynie, nieopodal powstającego centrum przesiadkowego powstanie wypożyczalnia samochodów elektrycznych BMW i3. Ma być to całoroczna alternatywa dla sezonowych rowerów i wciąż rzadko kursujących busów. Dzięki dofinansowaniu dla samorządów, korzystanie z pojazdów będzie najprawdopodobniej bezpłatne z limitem do 10 kilometrów.

Wycinka drzew pod centrum przesiadkowe w Pszczynie - 06.02.2018
Ulica Sokoła w Pszczynie. Wypożyczalnia powstanie w sąsiedztwie torów kolejowych. · fot. pless.pl


Przedłużają się procedury wyłonienia firmy, która będzie świadczyła usługi komunikacyjne dla mieszkańców gminy. Wszystko wskazuje na to, ze okrojona zostanie planowana sieć połączeń autobusów. W związku z tym w międzyczasie podjęto próbę organizacji jeszcze innej (niż autobusy) formy transportu. Wybór padł na wypożyczalnię elektrycznych samochodów.

By stworzyć wypożyczalnię samorządy sięgną po pulę środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Propozycja złożona przez powiat pszczyński w imieniu własnym i wszystkich gmin znalazła się na wysokim miejscu rankingowym. Autorom projektu udało się przekonać krajowy organ, że elektryczne pojazdy nie tylko ułatwią poruszanie się po rozległym terenie miejsko-wiejskim, ale również pozytywnie wpłyną na jakość powietrza. Zważywszy na wysoką pozycję Pszczyny w rankingu zanieczyszczenia i występowanie smogu, projekt mógł liczyć na dodatkowe punkty w konkursie.

Główny punkt wypożyczalni powstanie tuż przy torach kolejowych, nieopodal dworca oraz Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zaparkowanych będzie tu 16 samochodów elektrycznych BMW i3. To najchętniej kupowane auta elektryczne w Polsce. To pojazdy czteroosobowe z 260-litrowym bagażnikiem. Mają zasięg nawet do 150 km.

BMW i3
BMW i3 to wielokrotnie nagradzany samochód, między innymi za ekologiczność. · fot. BMW


Ponadto w Goczałkowicach-Zdroju, Kobiórze, Miedźnej, Pawłowicach i w Suszcu wyznaczone będą po cztery miejsca, gdzie będzie można zaparkować i "zatankować" pojazdy. W każdej z tych stacji znajdą się po dwa dodatkowe pojazdy do wypożyczenia. Dzięki temu, że wszystkie punkty będą działać w jednej sieci, tymi BMW również będzie można dojechać do Pszczyny.

Wypożyczanie samochodów, podobnie jak w sezonie letnim rowerów, będzie odbywało się po wcześniejszej rejestracji na odpowiedniej stronie internetowej. Żadna stacja nie będzie jednak samoobsługowa. Na miejscu czuwać będzie pracownik wypożyczalni, który będzie między innymi weryfikował czy wypożyczający mają prawo jazdy i czy nie są pod wpływem alkoholu.

BMW i3, wypożyczalnia
Dla wypożyczalni zostanie przygotowana specjalna aplikacja na telefon.


Co istotne, warunkiem dofinansowania z NFOŚiGW było zapewnienie mieszkańcom bezpłatnej jazdy z limitem do 10 kilometrów. Kierowca i wypożyczalnia o przekroczeniu tego przebiegu będą informowani dzięki wmontowanemu w samochód nadajnikowi GPS. Każde kolejne 10 kilometrów ma kosztować nie więcej niż 7 złotych.

Poprzez ten projekt powiat dodatkowo chce zachęcić turystów do przyjazdu do Pszczyny komunikacją kolejową, a potem dalszą eksplorację okolic. Jak wiadomo w naszych gminach wiele jest pięknych miejsc, do których nie sposób dotrzeć ani pieszo, ani na rowerze. Tu w zamyśle inicjatorów jest przede wszystkim promocja Szlaku Architektury Drewnianych z pięknymi kościołami, między innymi w Ćwiklicach, Łące, Grzawie, Górze, Miedźnej czy Wiśle Małej.

Proponowane lokalizacje stacji:

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Prima aprilis na pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Prima aprilis na pless.pl" podaj