Wiadomości

  • 3 maja 2024
  • 4 maja 2024
  • wyświetleń: 7119

[Historyczne zdjęcia] Wyjątkowe fotografie sprzed prawie 90. lat! Tak świętowano 3 Maja przed wojną

Z naszą redakcją skontaktowała się Pani Elżbieta, która podzieliła się wyjątkowymi fotografiami uroczystości trzeciomajowych z 1937 roku!

Wyjątkowe zdjęcia sprzed blisko 90. lat! Uroczystości trzeciomajowe z 1937 roku · fot. arch. prywatne czytelniczki pless.pl


Jak mówi Pani Elżbieta, w brała w nich udział jej cioteczna babka - Rozalia Myszorówna mieszkająca w Starej Wsi. Można ją zobaczyć na trzecim zdjęciu w galerii - siedzi po lewej stronie od księdza.

- Należała ona do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej Oddział Pszczyna. Wg Monografii Historycznej Pszczyny Ludwika Musioła oddział założono 4 grudnia 1933 roku z inicjatywy ks. wikarego Franciszka Przybyły, a opiekę nad nim sprawował jako asystent ks. Wł. Branny. Młodzież skupiała się w "Ognisku" wynajętym w Banku Ludowym - wyjaśnia czytelniczka.

kr / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj