Wiadomości

  • 2 maja 2024
  • wyświetleń: 2565

Uczniowie Chrobrego w finale! Nagrali film o żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych

Instytut Pamięci Narodowej zakończył VII edycję projektu edukacyjnego "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Do finału dostali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, którzy przygotowali film o Janie Kwiczali pod tytułem "Skazany za poświęcenie". Główną rolę zagrał czechowiczanin Piotr Hulbój.

Kadr z filmu "Skazany za poświęcenie"
Kadr z filmu "Skazany za poświęcenie" · fot. YouTube / Pseudonim E.


Projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zainteresowanych odkrywaniem nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. 24 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa projektu.

Wydarzenie było zwieńczeniem cyklu warsztatów dla młodzieży. Celem zajęć - wykładów i zwiedzania w terenie - jest przybliżenie prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz historii zaginionych bohaterów. Młodzi ludzie poznają charakter jeden z aspektów działalności IPN - poszukiwania szczątków ofiar represji.

Uroczysta gala podsumowująca VII edycję projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej "Łączka i inne miejsca poszukiwań" - 24.04.2024 · fot. IPN


Zespoły uczestników w ramach finałowego zadania nagrywały 2-minutowe etiudy filmowe związane z tematyką projektu. Podczas finałowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wyświetlono 15 wybranych przez jury obrazów spośród nadesłanych 49 etiud.

Wśród nich znalazł się film "Skazany za poświęcenie", zrealizowany przez zespół "Pseudonim E." z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Etiuda opowiada o Janie Kwiczali, żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych. Jego rolę zagrał czechowiczanin Piotr Hulbój.

Oprócz niego w projekt zaangażowani byli Natalia Strządała, Mikołaj Zuber, Olga Gembala, Hanna Łaskawiec oraz Zuzanna Pławecka. Ich opiekunem jest dr Ewa Ryguła-Jankowska.Jan Kwiczala ps. "Emil" urodził się 3 maja 1913 roku w Rajsku pod Oświęcimiem. Był synem Józefa Kwiczali i Magdaleny z domu Kasperek. W okresie międzywojennym pełnił służbę w 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, był także członkiem Związku Strzeleckiego i Polskiego Związku Zachodniego. W czasie okupacji został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd dwukrotnie uciekał podejmując również misje kurierskie.

Ukrywał się w okolicy Dziedzic. W 1944 roku wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku tego samego roku zaprzysiągł Henryka Flamego ps. "Bartek" do służby w NSZ. Po wojnie pracując jako strażnik kolejowy pod pozorem podróży służbowych pełnił funkcję łącznika dowództwa VII Okręgu NSZ ze zgrupowaniem "Bartka". Dostarczał rozkazy, pieniądze i żywność.

Jan Kwiczala
Jan Kwiczala · fot. IPN


Został aresztowany 19 października 1946 roku w Zabrzu. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 14 grudnia 1946 roku na sesji wyjazdowej w Będzinie skazał "Emila" na karę śmierci. Proces odbył się bez udziału obrońcy, a oskarżeni nie mieli prawa zapoznać się z dokumentami procesowymi.

Wyrok został wykonany 31 grudnia 1946 roku w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Szczątki Jana Kwiczali odnaleziono we wrześniu 2017 roku podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Jan Kwiczala
list pożegnalny Jana Kwiczali · fot. IPN


20 marca 2019 roku na cmentarzu parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Jana Kwiczali.

Uroczystość pogrzebowa śp. Jana Kwiczali ps. "Emil" - 20.03.2019 · fot. IPN Katowice


Film "Skazany za poświęcenie" nie mógłby powstać bez sponsorów. Twórcy produkcji składają podziękowania Adamowi Zuberowi, Jarosławowi Danelowi oraz Jadwidze Kost, a także dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Starostwu Powiatowemu w Pszczynie, Pawłowi Mice oraz Kseni Kosakowskiej.

ar, mp / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj