pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 15 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 6999

[Historyczne zdjęcia] Wozy konne na pszczyńskim Rynku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Zdjęcie odnalezione w Narodowym Archiwum Cyfrowym przedstawia widok na pszczyński ratusz, kościół ewangelicki i pałac książąt Pszczyńskich. Na rynku stoją wozy konne. Fotografia mogła zostać wykonana w latach 1918 - 1934. Nie jest znany jej autor.

Wozy konne na pszczyńskim Rynku
Wozy konne na pszczyńskim Rynku · fot. autor nieznany / Narodowe Archiwum Cyfrowe


Na drugim planie widać pomnik, który początkowo upamiętniał poświęcenie żołnierzy w czasie walk prowadzonych w latach 1870 i 1871. Po I wojnie światowej i zmianie granic, w latach dwudziestolecia międzywojennego, został przekształcony w pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z plakietą portretową (obecnie znajdującą się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie).

Po II wojnie światowej obelisk przeniesiono na cmentarz Armii Czerwonej w Pszczynie, gdzie - już w znacznie zmienionej formie (między innymi z symbolami Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, czyli sierpem i młotem) - możemy oglądać go do dziś.

ar / pless.pl, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj