Reklama

Wiadomości

  • 3 marca 2024
  • 6 marca 2024
  • wyświetleń: 11539

Tulipan, restauracja Piastowska, dawna apteka - lata 70. w Pszczynie

Dzięki uprzejmości pana Franciszka Gazdy publikujemy trzy zdjęcia z jego zbiorów, na których uwieczniono zawodników startujących w wyścigu kolarskim w Pszczynie. Fotografie pochodzą najpewniej z lat 70. Widać na nich między innymi restaurację Piastowską, sklep Tulipan, funkcjonujący do dziś Papirus czy dawną aptekę.

wyścig pszczyna lata 70 gazda
Franciszek Gazda w wyścigu kolarskim, w tle restauracja Piastowska · fot. archiwum prywatne


Trzy zdjęcia z lat 70. przedstawiają przede wszystkim kolarzy, między innymi podczas startu w wyścigu, przejeżdżającym przez pszczyński rynek, w tym Franciszka Gazdę, kolarza i trenera kolarstwa, a także kuzyna Stanisława i Kazimierza Gazdów.

gazda wyścig kolarski pszczyna rynek
Kolarze w Pszczynie, w tle Tulipan i dawna apteka · fot. archiwum prywatne


Pan Franciszek, nagrodzony nota bene przed paroma dniami Lwem Pszczyny w dziedzinie sportu, wspomina, że w latach 70. Pszczyna - za sprawą rodziny Gazdów - była ważnym ośrodkiem kolarstwa, a zawody odbywały się tu bardzo często.

gazda zawody pszczyna kultowa
Rynek w Pszczynie, lata 70. - zawody kolarskie, w tle sklep piekarniczy · fot. archiwum prywatne


Przy okazji na fotografiach można podejrzeć, jak wyglądał wówczas pszczyński rynek i znajdujące się przy nim ważne punkty - między innymi restauracja Piastowska, Tulipan, sklep Papirus czy sklep piekarniczy.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj