pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 29 września 2015
  • wyświetleń: 2106

Wspominali Tragedię Górnośląską

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach" podaj

W tym roku obchodzona jest 70. rocznica "Tragedii Górnośląskiej", dlatego Sejmik woj. Śląskiego ogłosił rok 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej. W związku z tym 24 września w Gimnazjum w Pielgrzymowicach oraz w Czytelni GBP w Pawłowicach odbyło się spotkanie z dr. M. Sobeczko, pracownikiem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - oddział w Katowicach, który wygłosił wykład pt. "Krucjata na wschód - Tragedia Górnośląska 1945 r."

Wspominali Tragedię Górnośląską - 24.09.2015 · fot. UG Pawłowice


Prelegent opowiadał o przyczynach wywózki do ZSRR i ich skutkach dla naszego regionu. Przypomniał, że praprzyczyną wywózek było rozpętanie przez Niemców II Wojny Światowej. Deportacje były jej skutkiem. Obecni na wykładzie dowiedzieli się m.in. tego, że do dziś nie sposób ustalić dokładnej liczby wywiezionych. Szacunki wahają się w przedziale od 30 do 90 tysięcy osób.

Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach. Dodatkowo w GBP do 23 października można zobaczyć wystawę, na którą składają się dokumenty udostępnione przez PAN Archiwum w Warszawie dotyczące sołectw gminy Pawłowice.

BM / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach" podaj