pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2017
  • 14 października 2017
  • wyświetleń: 20920

Nauczycielka Roku 2017 pochodzi z powiatu pszczyńskiego!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach" podaj

Marta Florkiewicz-Borkowska ze Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki z Pielgrzymowic została Nauczycielem Roku 2017. Ten wyjątkowy laur odebrała we wtorek, 10 października, podczas 16. Gali Konkursu Nauczyciel Roku 2017, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem konkursu, którego celem jest honorowanie pedagogów cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne jest tygodnik oświatowy "Głos Nauczycielski".

Marta Florkiewicz-Borkowska
Marta Florkiewicz-Borkowska · fot. UG Pawłowice


Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało ponad 100 aktywnych, zaangażowanych, otwartych na uczniów i ich potrzeby Nauczycieli. Z tej grupy Jury wyłoniło finałową trzynastkę, a z nich Nauczycielem Roku wybrana została właśnie Marta Florkiewicz - Borkowska.

Dzięki temu wyróżnieniu Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach uzyskała tytuł - SZKOŁY NA MEDAL oraz nagrodę sponsora, firmy "Mentor", która ufundowała pracownię językową.

Kim jest laureatka?

Z Martą Florkiewicz-Borkowską można rozmawiać o wszystkim, ubiera się kolorowo i ma czerwone włosy. Ale nie jest kumpelą, tylko wymagającym nauczycielem i autorytetem dla uczniów nawet wtedy, gdy ma na nogach buty w różnych kolorach.

"To ja, Marta Florkiewicz-Borkowska, dla znajomych FloBo, nauczycielka języka niemieckiego, zajęć technicznych, opiekunka Samorządu Uczniowskiego, trenerka, edukatorka, arteterapeutka - szalona osoba z edu-ADHD" - tak laureatka napisała sama o sobie. Czy rzeczywiście jest szalona i nadpobudliwa, czy raczej odważna, z ponadprzeciętną wyobraźnią i wrażliwością?

Nie myślała o pracy z młodzieżą, kiedy została poproszona o zastępstwo w wiejskim gimnazjum. Zgodziła się i to odmieniło jej życie. Bardzo szybko stwierdziła, że to jest to, co chce robić w życiu. I właśnie w takiej małej szkole. Chciała pokazać młodym ludziom, że to, co poza murami szkoły, poza gminą, województwem, a nawet krajem, też jest dla nich osiągalne. Jest pasjonatką nowych technologii w edukacji, dlatego stara się, aby to, czego młodzież nie lubi, zmienić w zabawę edukacyjną. I tak kartkówki przygotowuje w formie interaktywnych gier i quizów.

PG nr 3 w Pielgrzymowicach
Marta Florkiewicz-Borkowska · fot. UG Pawłowice


Od kilku lat nauczycielka nie tylko bierze udział w projektach eTwinning, ale każda jej inicjatywa zdobywa krajowe i europejskie Odznaki Jakości.

Innym konikiem Marty Florkiewicz-Borkowskiej jest rękodzieło, które dzięki niej stało się znakiem rozpoznawczym pielgrzymowickiego gimnazjum. Nawiązując współpracę z nauczycielami wykorzystującymi platformę ClassDojo, szyła z gimnazjalistkami awatarki dla uczniów z klas I-III, które później wysyłali w różne strony Polski, robiąc młodszym kolegom niespodzianki. Awatarkowa akcja to jedna z trzech innowacji pedagogicznych prowadzonych przez Nauczycielkę Roku 2017. Druga dotyczy nowych technologii w nauczaniu języka niemieckiego, a trzecia to zajęcia pozalekcyjne w formie arteterapii.

Łącząc różne elementy swoich innowacji i projektów, wymyśliła GUMISIE (Gimnazjalistki Uczą Młodszych i się Edukują). To prowadzone przez gimnazjalistki zajęcia z języka niemieckiego dla młodszych uczniów z wykorzystaniem nowych technologii. Opublikowany opis akcji GUMISIE spodobał się innym nauczycielom i edukatorom i zainspirował ich do własnych działań.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym Marty Florkiewicz-Borkowskiej jest dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniami. Najszybciej informacje pojawiają się na prowadzonych przez Nauczycielkę Roku 2017 blogach: deutschfun-pielgrzymowice.blogspot.com (związany z językiem niemieckim) i handmade-pielgrzymowice.blogspot.com (dotyczący rękodzieła). A poza tym ukończyła szkołę trenerów CEO, jest emisariuszem Bezpiecznego Internetu Fundacji Nowoczesna Polska, jest też prelegentem na wielu kursach dla nauczycieli, współpracuje z ośrodkami metodycznymi. Jest współautorką pomysłu darmowej konferencję online EduMoc, którą zrealizowała we współpracy z nauczycielami z facebookowej grupy Superbelfrzy (sama też jest jej członkiem). W tym roku odbyła się już druga edycja.

Od siedmiu lat Marta Florkiewicz-Borkowska jest opiekunką Samorządu Uczniowskiego, który - jak mówią jej uczniowie i absolwenci - zrewolucjonizowała. Z samorządem opracowała nowy system oceniania zachowania. I wspólnie przekonali do jego wdrożenia całą szkolną społeczność. Ale Nauczycielce Roku 2017 ciągle mało. Z uczniami kontaktuje się także na Facebooku i jak twierdzi, nie ma z tym najmniejszych problemów. Oni wiedzą, że zawsze odpowie.

Myliłby się jednak ten, kto by twierdził, że Nauczycielka Roku 2017 nie docenia "analagowych" uczniowskich aktywności. Przeciwnie, organizowane przez nią od lat nocne planszomanie cieszą się niesłabnącą popularnością. To czas zarezerwowany na gry planszowe i karciane. - Nie raz się okazało, że przez taką noc poznałam ucznia lepiej niż przez pół roku zwyczajnych zajęć - przyznaje laureatka.
Młodzież poznaje też poprzez wspólne działania pomocowe. Zaczęło się od charytatywnego koncertu, później był WOŚP, Szlachetna Paczka. Po drodze urodził się Dzień Talentów. Najnowszą inicjatywą są "Pożeracze smutków" - to poduchy przytulanki szyte przez gimnazjalistów w ramach pozyskanych grantów i osobiście przez nich przekazywane pacjentom onkologii dziecięcej.

Liczne wypowiedzi uczniów i absolwentów potwierdzają, że nasza laureatka to po prostu świetna nauczycielka. Młodzi ludzie odnosili i odnoszą sukcesy w konkursach językowych, także na etapie ogólnopolskim, i osiągają wyniki powyżej średniej krajowej na egzaminach gimnazjalnych. Do tego uczniowie przyznają, że taryfy ulgowej na jej zajęciach nie ma. I chociaż Pani Marta wymaga od uczniów, to oni to doceniają.

new / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach" podaj