Wiadomości

  • 29 marca 2024
  • 1 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 11119

[ZDJĘCIA] Wielkanoc w kościele ewangelickim w Pszczynie. Za nami poniedziałkowe nabożeństwo

Święto Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc) jest najradośniejszym świętem w ewangelickim roku kościelnym. Zobaczcie fotorelację z nabożeństw w kościele ewangelickim w Pszczynie!

Poniedziałek WielkanocnyNabożeństwo rodzinne w kościele Ewangelicko-Augsburski w Pszczynie - 01.04.2024 · fot. Grzegorz Załucki / pless.pl


W Poniedziałek Wielkanocny luteranie ponownie gromadzą się na nabożeństwach i wspominają historię uczniów, którzy wracali z Jerozolimy do Emaus. Spotkanie ze Zmartwychwstałym Jezusem, Jego wykład Słowa Bożego w drodze i łamanie chleba otworzyły uczniom oczy.

Święto Zmartwychwstania PańskiegoNabożeństwo w Niedzielę Wielkanocną w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie - 31.03.2024 · fot. Grzegorz Załucki / pless.pl


Święto Zmartwychwstania Pańskiego upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa, które jest zwycięstwem nad mocą śmierci. Radość ze zmartwychwstania Pańskiego niesie nam nadzieję życia wiecznego. Wielkanoc obchodzona jest w Kościele ewangelicko-augsburskim w ciągu dwóch dni: w niedzielę i poniedziałek.

Wczesnym rankiem w Niedzielę Wielkanocną w niektórych parafiach odbywają się nabożeństwa rezurekcyjne. Przed południem odprawiane są nabożeństwa główne ze spowiedzią i Komunią Świętą. Kolorem liturgicznym jest biel. Ponownie rozbrzmiewają dzwony i radosne "Alleluja".

Wielki PiątekNabożeństwo Wielkiego Piątku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie - 29.03.2024 r. · fot. Grzegorz Załucki / pless.pl


W Wielkim Tygodniu luteranie koncentrują myśli wokół męki Jezusa. Wspominają upokorzenie, ból i śmierć na krzyżu. Kulminacją jest Wielki Piątek, najważniejsze ewangelickie święto. To dzień wyciszenia i zatrzymania.

W Wielki Piątek zazwyczaj odprawiane są dwa nabożeństwa ze spowiedzią i komunią świętą. W kościołach dominuje czerń, krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby, a dzwony milczą. Liturgia ma charakter żałobny: czytane są fragmenty męki Pańskiej, śpiewane pieśni pasyjne. Osobom należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przysługuje prawo zwolnienia w tym dniu od nauki lub pracy.

ar, mp / pless.pl

źródło: luteranie.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.