pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 lutego 2016
  • 11 lutego 2016
  • wyświetleń: 19312

Pszczyna miała dawniej kąpielisko

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Kilkadziesiąt lat temu Pszczyna miała swoje kąpielisko z trampoliną i szatniami. Znajdowało się ono przy ulicy Sznelowiec. We swoich wspomnieniach wraca do niego Alfons Mrzyk, mieszkaniec naszego miasta, który dokładnie pamięta jak wyglądała dawniej ta okolica.

Sadzawice, Kąpielsko
Przy ul. Sznelowiec (dawniej ul. Jana Kupca) znajdowały się zbiorniki wodne. Jeden z nich służył mieszkańcom jako kąpielisko. · fot. www.orsip.pl


Alfons Mrzyk w rozmowie z portalem pless.pl opowiada o płynącym wzdłuż ulicy Sznelowiec potoku Młynówka, który w latach 50-tych XX wieku zasilał znajdujące się od strony parku zimochowy dla ryb. Pomiędzy zbiornikami znajdowało się kąpielisko. Chętnie korzystali z niego mieszkańcy, mając do dyspozycji szatnie i dodatkową atrakcję w postaci trampoliny. Obiektem opiekował się gospodarz Jurga.

W 2015 roku teren ten został wyrównany. W nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony jest jako teren pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Prawdopodobnie w najbliższych czasie zostanie zabudowany.

Zasypane stawy przy ul. Sznelowiec w Pszczynie - 01.2016 · fot. pless.pl
Historia dołów i kąpieliska przy ulicy SznelowiecUlica Sznelowiec - dzisiejsza ulica Sznelowiec miała już nazwy: ul. Jana Kupca, ul. Limanowskiego i kiedyś była drogą dworską, którą z folwarku Siedlice z ul. Kopernika przemieszczały się wozy z zaprzęgiem konnym z maszynami i sprzętem do folwarku Sznelowiec.

Rzeczka "Młynówka" - określano ją jako potok lub rzeczułkę. Biegła od Brzeźć przez Raszkowice, "Mleczek" w Łące, obok gajówki "Stachoniówka", wzdłuż "Drogi Książęcej", pod mostkiem drogi do "Trzech Dębów" a potem skierowała się ku drodze dworskiej, dzisiejszej ulicy Sznelowiec i wzdłuż chodnika dla pieszych biegła już aż do ulicy Bielskiej i pod nią, celem napełniania wodą sadzawic pomiędzy ulicami Bielska, Kopernika i Młyńska. Sadzawice te kilkadziesiąt lat temu zostały zasypane.

Rzeczka "Młynówka" poczęła zanikać od czasu kiedy budowano zaporę i powstało Jezioro Łąckie. Jeszcze za jej dobrych czasów zapas wody i jej poziom regulowała śluza, której szczątki jeszcze dziś są widoczne w miejscu gdzie ona wpadała pod ulicę Bielską.

Pomiędzy ścieżką dla pieszych a potokiem istniało siatkowe ogrodzenie. Wzdłuż potoku "Młynówka" biegł również wodociąg dostarczający wodę do zamku książąt Hochbergów ze źródeł kolo kościoła w Łące. Koryto dawnej "Młynówki" dzisiaj jest suche i zarośnięte roślinnością.

Sadzawice, Kąpielsko
Przy ulicy Sznelowiec w Pszczynie znajdowały się sadzawice i kąpielisko. · fot. Alfons Mrzyk


Sadzawice to zbiorniki wodne w wykopanym zagłębieniu. Służyły one w pewnych okresach do przetrzymywania - magazynowania ryb przeznaczonych do sprzedaży przed Świętami Bożego Narodzenia. A nierozprowadzane do przezimowania do wiosny, dlatego też obiekt ten nazywano zimochowy. W wodę zbiorniki te zasilano z płynącej rzeczki - potoczku "Młynówka"i miały one z nią połączenie.

Kąpielisko to jeden ze zbiorników wodnych, większy o różnych głębokościach. Posiadało ono szatnie, szalety i trampolinę. Basen napełniany był wodą z "Młynówki", z którą miał połączenie, a z drogą i biegnącym równolegle chodnikiem dla pieszych był połączony mostkiem nad rzeczułką. Gospodarzem kąpieliska był naprzeciw mieszkający pan Jurga. Z kąpieli korzystali mieszkańcy miasta i okolicy do lat 56-tych.

Czekamy na Wasze ciekawostki

W naszym cyklu "Historyczne ciekawostki" chcemy pokazać, że historia nie opiera się wyłącznie na datach i wielkich wydarzeniach. Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami Waszych dziadków i babć, a także do przesyłania starych fotografii za pomocą formularza wyślij info.


Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.