pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1955

Pielgrzymka uczniów do sanktuarium

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kobiórze" podaj

W czwartek, 16 kwietnia odbyła się V Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II do Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach. Spośród 30 szkół tego imienia, jakie znajdują się w Archidiecezji Katowickiej, wzięło w niej udział 27. Gimnazjum z Kobióra reprezentowało szesnaścioro uczniów łącznie z pocztem sztandarowym oraz dwóch opiekunów.

Gimnazjaliści wraz z nauczycielami uczestniczyli w procesji różańcowej oraz w uroczystej Mszy św., której głównym celebransem - w zastępstwie za abp. Wiktora Skworca - był ks. prałat Stanisław Puchała. W homilii ksiądz prałat wspominał pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny, podczas której - mimo ulewy - 20 czerwca 1983 roku na lotnisku Katowice - Muchowiec zebrało się półtora miliona wiernych. Przytoczył słowa wypowiedziane wówczas przez Ojca świętego: "Oby w waszym trudnym życiu zwyciężał Bóg!", przekazując je pielgrzymom jako swe życzenia. Nawiązał także do swych spotkań z Karolem Wojtyłą w krakowskim seminarium.

Serca słuchaczy napełnił radością, wymieniając cechy patrona szkół, wśród których najbardziej przyciągały wszystkich: łagodność, bezpośredniość, takie skupienie na rozmówcy "jakby cały świat poza nim nie istniał", szacunek wobec każdego człowieka i radość "tryskająca z całej osoby". Ks. Stanisław podkreślił, że Jan Paweł II był na wzór Maryi zasłuchany w Słowo Boże, któremu pozwolił kształtować całe swe życie. Był człowiekiem wielkiej mądrości i umiejętności, którymi służył innym.

Przypominając znowu znane słowa: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali", zaapelował, by uczyć się od Papieża jego postawy wiary, modlitwy i kontemplacji obecności Boga, bo one dają pokój, siłę i radość. Ostrzegł też, by nie dać się zniewolić i poranić rzeczom, różnym skłonnościom i namiętnościom, ale bronić się i nauczyć używać wolności, wybierając to, co naprawdę dobre.

Na zakończenie przypomniał, iż wychowanie jest pierwszym zadaniem kultury, a polega na sprawieniu, by człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem; by coraz bardziej był, a nie tylko miał; by był z drugim człowiekiem i dla drugiego człowieka.

Podczas Eucharystii w procesji z darami uczniowie zanieśli na ołtarz pięknie przepisane hymny swych szkół. Po modlitwie w kościele na wszystkich pielgrzymów czekały pamiątki i poczęstunek. Nie trzeba dodawać, że to spotkanie napełniło uczestników prawdziwą radością, nowymi siłami i zapałem do dalszej pracy nad sobą.

Publiczne Gimnazjum w Kobiórze / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kobiórze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kobiórze" podaj