pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2007
  • wyświetleń: 17091

Palais ma nowego właściciela!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj

Artur Dyna ma 50 lat. Pochodzi z Krakowa. Jest obywatelem Polski i Australii, gdzie mieszka od 28 lat. Ma żonę z podpszczyńskich Brzeźc, szóstkę dzieci i firmę eksportowo-importową. Do niedawna tajemniczy, nie pozwalający nawet ujawniać swego nazwiska prasie. Od środy właściciel Palais.

Artur Dyna, Palais, Zygmunt Jeleń
Artur Dyna (po lewej) w 2007 roku odebrał klucz z rąk wicestarosty Zygmunta Jelenia. · fot. Powiat


Palais to ponad stuletni neogotycki gmach przeznaczony przez księcia pszczyńskiego na siedzibę dyrekcji dóbr książęcych. Gdy w latach 1914-1917 w zamku pszczyńskim mieściła się kwatera główna wojsk niemieckich, urzędował tu marszałek Hindenburg. Po II wojnie światowej najpierw znajdowały się tu biura, potem urządzono szpital. Ostatni wyprowadził się stąd kilka lat temu oddział neurologiczny. Od tej pory Starostwo Powiatowe usiłowało sprzedać zabytek, ponieważ nie jest w stanie go wyremontować i utrzymać.

Artur Dyna kupuje palais za 1,5 mln złotych. Budynek został wyceniony dwukrotnie wyżej, ale z racji swego statusu zabytku nabywca ma prawo do 50-procentowego upustu. Ile będzie kosztował jego remont i adaptacja - trudno powiedzieć. Mówi się o 11 milionach, ale i kwocie dwa razy wyższej.

Gmach ma trzy kondygnacje, potężny strych i piwnice. Jego powierzchnia wynosi 3993 mkw. Do tego dochodzi 86-arowa działka z zabytkowym starodrzewiem. Dyna chce tu urządzić swoją rezydencję. - Dom jest duży, ale bez przesady. Na moim australijskim podwórku też mogą zawracać tiry - śmieje się.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Palais

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj