pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 3 marca 2023
  • 4 marca 2023
  • wyświetleń: 16622

Zarzuty Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej dla lekarzy ws. Izabeli

Pod koniec września 2021 roku do szpitala w Pszczynie trafiła 30-letnia Izabela w 22. tygodniu ciąży z tzw. bezwodziem. Z powodu wstrząsu septycznego pacjentka zmarła. W czwartek Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Zastępca Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach wydał postanowienia o przedstawieniu zarzutów dwóm lekarzom Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Reklama

Izabela Sajbor
Izabela zmarła na sepsę w pszczyńskim szpitalu, do którego trafiła z bezwodziem · fot. Uwaga TVN


Jak czytamy, zarzuty mają dotyczyć naruszenia art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Art. 4 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
Obowiązki lekarza


Lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.


Art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej

Lekarz powinien przeprowadzać wszelkie postępowanie diagnostyczne, lecznicze i zapobiegawcze z należytą starannością, poświęcając im niezbędny czas.


PAP podaje, że Śląska Izba Lekarska w Katowicach podjęła czynności sprawdzające na skutek doniesień medialnych o śmierci Izabeli. Następnie wszczęto postępowanie wyjaśniające, podczas którego przesłuchano świadków. Zastępca Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach badał także dokumentację medyczną i korespondował z prokuraturą.

Jednocześnie Śląska Izba Lekarska podkreśla w rozmowie z PAP, że Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej działa niezależnie od innych organów, nie kieruje się ich ustaleniami. Po przedstawieniu zarzutów lekarze mogą składać wnioski, np. w sprawie powołania biegłego. Później sprawa prawdopodobnie trafi do Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach, który ją rozpozna.

Szpital Powiatowy w Pszczynie
Zarzuty Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej dla dwóch lekarzy szpitala w Pszczynie · fot. BM / pless.pl


Przypomnijmy: będąca w piątym miesiącu ciąży kobieta zmarła na sepsę w szpitalu w Pszczynie. Pełnomocniczka rodziny stwierdziła, że do śmierci 30-latki doszło, gdyż lekarze czekali, aż płód obumrze. W korespondencji prywatnej, którą redakcji pless.pl przekazał członek rodziny zmarłej, napisała, że musi urodzić martwe dziecko. Izabela zwróciła również uwagę, że płód umrze, ponieważ nie ma czym oddychać, a lekarze nie mogą pomóc przez ustawę antyaborcyjną, dopóty, dopóki płód żyje.

Kobieta będąc w szpitalu obawiała się o swoje zdrowie. Członkowi swojej rodziny przekazała, że prawdopodobnie pojawia się u niej stan zapalny oraz że wzrasta gorączka. W ostatniej wiadomości wyraziła również swoje obawy przed dostaniem sepsy.

Pacjentka zmarła niespełna 24 godziny po przyjęciu do szpitala.

Postępowanie w sprawie Izabeli prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku trzej lekarze usłyszeli zarzuty. Pisaliśmy o tym w artykule: Śmierć ciężarnej Izabeli w szpitalu w Pszczynie. Lekarze usłyszeli zarzuty. Jak informuje PAP, śledztwo prokuratury jest na końcowym etapie.

Kontrola NFZW związku ze śmiercią 30-latki, Minister Zdrowia zlecił przeprowadzenie kontroli w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdziła liczne nieprawidłowości pod względem organizacji, sposobu realizacji i jakości świadczeń udzielonych zmarłej. Więcej informacji w artykule: Są wyniki kontroli NFZ w szpitalu. Wykryto liczne nieprawidłowości.

Akcje protestacyjne i reportaże UwagiŚmierć Izabeli wstrząsnęła całą Polską. Reporterzy programu Uwaga! czterokrotnie podejmowali temat na antenie stacji TVN. W wielu polskich miastach odbyły się protesty pod hasłem "Ani jednej więcej".

Szczegółowe informacje dotyczące tej sprawy można znaleźć w artykułach poniżej.

Śmierć ciężarnej w szpitalu w Pszczynie

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.