Wiadomości
- 3 stycznia 2022
- wyświetleń: 11319
Pszczyński szpital odwoła się od kary NFZ
15 grudnia Szpital Powiatowy w Pszczynie przekazał do NFZ odpowiedź na wystąpienie pokontrolne w związku ze śmiercią ciężarnej 30-letniej Izabeli. Przedstawiciele placówki zapowiadają, że odwołają się od kary, jaką nałożył na lecznicę Narodowy Fundusz Zdrowia.
Przypomnijmy: kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie wykazała liczne nieprawidłowości pod względem organizacji, sposobu realizacji i jakości świadczeń udzielonych zmarłej 30-letniej Izabeli, która we wrześniu trafiła do placówki z tzw. bezwodziem i zmarła po niespełna 24 godzinach pobytu w placówce. O wynikach kontroli poinformowano 1 grudnia podczas konferencji prasowej w centrali NFZ. Fundusz nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł. Rzecznik Praw Pacjenta zawnioskował o wdrożenie licznych działań naprawczych w szpitalu, a także o skierowanie przeprosin do rodziny zmarłej Izabeli i rozważenie wypłaty zadośćuczynienia.
Szpital zapowiada, że odwoła się od kary w sądzie. Poniżej publikujemy stanowisko placówki.
Stanowisko Szpitala
Szpital w Pszczynie uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 61t Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych szpital ma prawo w ciągu 14 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego wnieść swoje zastrzeżenia, a dopiero po tym fakcie formułowane jest końcowe stanowisko NFZ. Dlatego w dniu 15 grudnia Szpital przekazał do NFZ odpowiedź na wystąpienie pokontrolne. A zgodnie z przewidzianą procedurą, ma możliwość odwołania się od kary do sądu i takie kroki podejmie.
Pragniemy zaznaczyć, że jest nam niezwykle przykro z powodu śmierci Pacjentki. Zapewniamy też, że współpracujemy ze wszystkimi organami w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.
Szpital prowadzony jest przez spółkę powiatową od 1 sierpnia 2018 roku i od tego czasu udzielił pomocy 78677 osobom (ogólna liczba mieszkańców powiatu pszczyńskiego wynosi ok. 110,5 tys. Osób). Do dnia 14 grudnia szpital hospitalizował 24 393 pacjentów, a w samym 2021 roku 6 279 pacjentów. W naszym szpitalu od sierpnia 2018 roku do 14 grudnia 2021 roku urodziło się 2379 dzieci z czego 648 w samym 2021 roku. W szpitalu pracuje 557 osób, które każdego dnia starają się jak najlepiej dbać o zdrowie naszych pacjentów. Do tej pory społeczny odbiór naszej pracy był bardzo dobry. Zaznaczamy to, mając pełną świadomość i z pokorą przyjmując trudną atmosferę wokół tragicznej sytuacji, która miała miejsce.
Naszym komunikatem absolutnie nie chcemy umniejszać tragedii związanej ze śmiercią Pacjentki, której dotyczy postępowanie. Każda śmierć Pacjenta to zawsze sytuacja dramatyczna i smutna, a dla personelu szpitala ogromne przeżycie. Chcemy tylko, w ramach transparentności działań - poinformować Państwa o przekazanej odpowiedzi, akcentując niektóre jej fragmenty.
Także z pełną pokorą, odnosząc się do wystąpienia pokontrolnego NFZ przedstawionego na konferencji w dniu 1 grudnia 2021 roku chcemy zwrócić uwagę, że:
Wystąpienie pokontrolne zostało przedstawione szpitalowi 24 minuty przed planowaną konferencją, bez możliwości zapoznania się z nim i odniesienia się do jego zawartości.
Wystąpienie zostało wydane na podstawie kontroli, która - co zaskakujące - nie objęła rozmów czy wyjaśnień personelu opiekującego się Pacjentką. Wnioski przyjęte zostały tylko na podstawie analizy dokumentacji. Oparcie się na niekompletnym materiale dowodowym niestety nie oddaje pełnego obrazu sytuacji.
Uchybienia w dokumentacji jakie wskazał NFZ to np. brak numeracji stron, brak oznaczenia kraju wydarzenia - Polski czy brak wpisanej w dokumentacji przyczyny śmierci Pacjentki. Natomiast przyczynę tę ustalała na podstawie sekcji zwłok Prokuratora, a jej wyniki mimo próśb nie zostały przekazane szpitalowi ani w czasie kontroli, ani też w momencie otrzymania wystąpienia pokontrolnego NFZ.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie stwierdził żadnych nieprawidłowości odnoszących się do kwalifikacji personelu lekarskiego udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej objętych kontrolą ani do organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich dostępności w podmiocie leczniczym.
Wystąpienie pokontrolne wydane zostało w oparciu o niekompletny materiał dowodowy, zebrany z pominięciem zasady kontradyktoryjności (strony procesu są równe i przedstawiają dowody w ich własnym interesie przed bezstronnym i biernym sądem), a także bez czynnego udziału podmiotu leczniczego w postępowaniu.
Traktując z najwyższym szacunkiem i powagą śmierć Pacjentki, co chcemy jeszcze raz wyraźnie podkreślić, pragniemy zaznaczyć, że kontrola NFZ dotyczyła leczenia jednej osoby przez okres około 24 godzin. Kontrolą objęto zatem 0,014 % wszystkich hospitalizacji - przy ok 7000 hospitalizacji rocznie, a nałożono na podmiot leczniczy karę umowną w wysokości 2% wartości rocznego kontraktu, co zdecydowanie może wpłynąć na kondycję szpitala tak ważnego dla mieszkańców regionu. Karę narzuconą w wystąpieniu pokontrolnym wskazano też bez wyjaśnienia metodologii jej naliczania. Szpital, jak zaznaczyliśmy wyżej, zgodnie z przewidzianą procedurą ma możliwość odwołania się od kary do sądu i takie kroki podejmie.
W wystąpieniu pokontrolnym NFZ nie wskazywał konkretnych oczekiwań dotyczących procedur i szkoleń. Natomiast Szpital z własnej inicjatywy mając na uwadze najwyższe standardy opieki nad Pacjentami bezpośrednio po zdarzeniu przeprowadził przypominające szkolenia wewnętrzne w zakresie opieki położniczej oraz w zakresie obowiązujących instrukcji i procedur na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Podjęto też decyzję o rozszerzeniu funkcjonującego w Szpitalu (na oddziałach zabiegowych u pacjentów pooperacyjnych) pilotażowego programu "NEWS": skala wczesnych objawów ostrzegawczych National Early Warning Score, na pacjentów wszystkich oddziałów szpitalnych oraz przeprowadzeniu szkoleń w zakresie stosowania skali oceny niewydolności narządów związanej z sepsą.
Ustalenia faktyczne co do zachowania przez personel medyczny reguł należytej staranności powinny być czynione przez organy prowadzące postępowanie karne, postępowanie cywilne bądź postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy, po wszechstronnym przeprowadzeniu postępowania dowodowego pozwalającym prawidłowo ustalić stan faktyczny.
Głęboko wierzymy, że ostateczną opinię, po zbadaniu wszystkich okoliczności przedstawi bezstronny sąd. Liczymy na jego sprawiedliwą ocenę.
Rodzinie i bliskim zmarłej Pacjentki raz jeszcze składamy szczere wyrazy współczucia.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj