Wiadomości

  • 11 lutego 2024
  • 14 lutego 2024
  • wyświetleń: 9982

[WIDEO] W imię najwyższych wartości. Dokument o rodzinie Bobów w całości na YouTube

W serwisie YouTube dostępny jest w całości film dokumentalny opowiadający niezwykłą historię rodziny Bobów, która podjęła walkę z komunistycznym reżimem o prawo do wolności wychowania i edukacji swoich dzieci.



Jedną z bohaterek jest zmarła niedawno w wieku niespełna 103. lat Danuta Boba - prywatnie mama Bogumiły Boby - znanej w Pszczynie lekarki oraz radnej powiatu pszczyńskiego.

Danuta Boba urodziła się 27 stycznia 1921 r. Wyjątkowo uzdolniona, osiągała najwyższe noty za naukę. W okresie międzywojennym jako 10-letnia uczennica udzielała korepetycji nawet krewnym swoich nauczycieli. Pracowała jako korepetytorka dla młodszych koleżanek w gimnazjum, ale także po maturze w okresie wojny, gdy Niemcy zlikwidowali gimnazja. W ramach tajnego nauczania przygotowywała uczennice do matury. Działała w PCK, ukończyła kurs pierwszej pomocy, a po wybuchu II wojny światowej w szpitalu polowym opatrywała rannych żołnierzy i cywilów. W stowarzyszeniach charytatywnych pomagała sierotom. Niosła bezinteresowną pomoc Żydom, wniosła osobisty wkład w uratowanie dwóch koleżanek z klasy licealnej. W późniejszym okresie pracowała na rzecz opieki nad wysiedleńcami z terenów wschodnich.

Była pierwszą po wojnie i jedyną w PRL domową edukatorką swoich dzieci. Zasłynęła jako propagatorka nauczania domowego i czynna uczestniczka walki o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży w trudnych czasach komunistycznego reżimu w latach 1952-1962. Jej nieugięta postawa życiowa oraz działania na rzecz domowego nauczania dzieci podejmowane wbrew oczekiwaniom komunistycznych władz, mogą być wzorem do naśladowania.

Władze PRL w ciągu 10 lat wytoczyły rodzinie Bobów 18 procesów. Danuta Boba i jej mąż Bartłomiej byli wielokrotnie nagabywani i zastraszani przez Urząd Bezpieczeństwa, szczególnie gdy zdecydowali się napisać skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Dzięki heroicznej walce i odwołaniu się do premiera Józefa Cyrankiewicza uzyskali zgodę na edukację domową ze względów światopoglądowych jako jedyna rodzina w PRL. Państwo Bobowie stali się jedynym łącznikiem pomiędzy przedwojenną tradycją edukacji domowej a jej wznowieniem w wymiarze ogólnopolskim po 1989 r.

W filmie występują: Danuta Boba, Bogumiła Boba, Bolesława Habdank - Wojewódzka, Bogdan Boba, Bogusław Boba, Bożena Boba-Dyga, Julia Dyga, Joanna Tesarczyk, Piotr Tesarczyk, Karol Tesarczyk, Piotr Piecha, Anna Augustynek oraz Kacper Czochara, Tomasz Dudka, Janusz Jurowicz, Paulina Paduchowska, Mikołaj Ridan, Radosława Ridan, Paweł Sułkowski, Igor Szewczyk.

  • Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Piotr Augustynek
  • reżyseria scen fabularyzowanych: Piotr Piecha
  • współpraca reżyserska, dźwięk i montaż: Krzysztof Ridan
  • charakteryzacja: Katarzyna Rajtar
  • scenografia: Radosława Ridan
  • kostiumy: Paulina Paduchowska
  • muzyka: Jan Oberbek i Bogusława Oberbek
  • konsultacja historyczna: Wojciech Paduchowski
  • współpraca realizacyjna: Barbara Szumowska
  • tłumaczenie: Marta Woźniak
  • producent: Krzysztof Ridan.


Produkcja: Województwo Małopolskie, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor.

Współpraca przy realizacji filmu: Dom Kultury w Kozach.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Film powstał w ramach programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.