Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2023
  • wyświetleń: 1134

Zmarła hrabianka Gioia, ostatnia wnuczka księżnej Daisy von Pless

10 września w Monachium w wieku 89 lat zmarła ostatnia wnuczka księżnej Daisy i księcia Hansa Heinricha XV von Pless, hrabina Gioia Leutrum von Ertingen. Starsza siostra zmarłego w ubiegłym roku księcia Bolko von Pless pozostawiła po sobie troje dzieci, pięcioro wnuków i sześcioro prawnuków. Jej potomkowie przedłużyli linię potomków słynnej Daisy z Książa i Pszczyny do 21. stulecia.

Książę Bolko i hrabina Gioia
Książę Bolko i hrabina Gioia · fot. materiały prasowe


Wnuczka księżnej Daisy urodziła się w Monachium 11 października 1934 jako córka hrabiego Bolka von Hochberg i hrabiny Clothilde, z domu da Silva y Aricolar. Jej pełne imię i nazwisko rodowe to Hedwig Marie-Daisy Alexandra Rosita Gioia, hrabianka von Hochberg, baronówna na Książu. Księżna Daisy była nie tylko jej babką, ale także jedną z matek chrzestnych, po której otrzymała jedno ze swoich imion.

Wczesne dzieciństwo spędziła ze starszą siostrą Beatrice (1929-2021) i młodszym bratem Bolko w zamku Hochbergów w Pszczynie.

Pierwszym mężem hrabianki Gioi (tego imienia używała) był hrabia Alfred Schenk von Stauffenberg, obecnym Karl Magnus hrabia Leutrum von Ertingen.

Książę Bolko i hrabina Gioia
Książę Bolko i hrabina Gioia · fot. materiały prasowe


Od lat 80. Odwiedzała dawne posiadłości rodowe w Książu i Pszczynie. W czerwcu 2009 roku wzięła udział w obchodach jubileuszu 500-lecia objęcia Książa przez Hochbergów. Po raz ostatni gościła w Książu w 2016 roku.

Tak o swojej o dwa lata starszej siostrze pisał w wydanych na dwa miesiące przed swoją śmiercią "Wspomnieniach śląskiego Księcia", książę Bolko von Pless (1936-2022):

Jak wspominałem w wielu miejscach tej książki, Gioia jest mi bardzo droga ze względu na swój dobry charakter, podobny wiek i wspólne losy w czasie wojny. Zawsze trzymaliśmy się razem. Przez wiele lat mieliśmy to samo grono znajomych. Gioia jest bardzo dobrym człowiekiem. Rozmowna, otwarta. Pracowała bardzo ciężko w Amerdingen, a potem w zamku Letrum. Zawsze dbała o wszystko, posiadłość, ogród, gości, dzieci. Była obowiązkowa i ludzka. Lubi żartować, ma poczucie humoru. She is easy going. Bardzo kocha kwiaty. Gioia jest bardzo dzielna. Nigdy nie narzeka.

Mateusz Mykytyszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.