Reklama

Wiadomości

  • 21 lipca 2023
  • 25 lipca 2023
  • wyświetleń: 2537

Wystawa czasowa DAISY - NATURA(LNIE) już otwarta!

Wakacyjny okres sprzyja spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Mając powyższe na uwadze, serdecznie zapraszamy do Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim, gdzie w jednej z sal wystawowych, w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym, prezentowana jest przestrzeń poświęcona postaci Księżnej Daisy.

Wystawa czasowa DAISY - NATURA(LNIE) już otwarta! · fot. Michał Makowski


Wystawa związana jest z obchodami Roku Księżnej Daisy 2023, w którym przypadają odpowiednio 150. rocznica urodzin oraz 80. rocznica śmierci, najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego pałacu. Założeniem scenariuszowym ekspozycji jest zaprezentowanie księżnej Daisy z mniej znanej perspektywy.

Dzięki wystawie poznajemy ją jako osobę dostrzegającą piękno otaczającej ją przyrody. Poprzez dobór cytatów z pamiętników oraz ich odpowiednie zestawienie z archiwalnymi fotografiami, zwiedzający są zachęceni do zaznajomienia się z autorką cytatów, poprzez indywidualne podejście do prezentowanych treści. Cechą indywidualną wystawy jest to, że oddaje ona głos samej księżnej Daisy Hochberg von Pless (bez komentarza współczesnego, który mógłby nieświadomie rozpraszać w odbiorze treści).

Ważnym aspektem wystawy jest także przedstawienie Ziemi Pszczyńskiej jako obszaru o niemal najszybszym tempie przemian industrialno-urbanistycznych w owym czasie w Europie i jego zestawienia z innymi miejscami, w których księżna Daisy bywała, a także fakt istnienia w regionie pszczyńskim pięknej przyrody wraz z ikonicznym żubrem.

Michał MakowskiDyrektor Pokazowej Zagrody Żubrów


Wystawa czasowa mogła powstać dzięki zaangażowaniu zarówno osób prywatnych, jak i świetnej współpracy m. in. z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, Muzeum Zamkowym w Pszczynie oraz Zamkiem Książ w Wałbrzychu.

Ekspozycja udostępniona jest w godzinach otwarcia Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Wstęp na wystawę DAISY~NATURA(LNIE) w cenie biletu.

BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj