Reklama

Wiadomości

  • 23 lipca 2023
  • 16 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 5199

Wirtuozi zagrali w naszym powiecie podczas Festiwalu upamiętniającego Grzegorza Olkiewicza

Przez ostatnie kilka dni powiat pszczyński był centrum muzyki klasycznej na najwyższym, światowym poziomie za sprawą odbywającego się w Pawłowicach, Pielgrzymowicach i Pszczynie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Grzegorza Olkiewicza.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Grzegorza Olkiewicza
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Grzegorza Olkiewicza · fot. Krzysztof Wilma


Wydarzenie trwało od 6 do 13 sierpnia. Podczas Festiwalu młodzi muzycy z całego świata odbywali lekcje z mistrzami gry na flecie, skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie, fortepianie oraz organach i wspólnie z pedagogami muzykowali w orkiestrze. Publiczność miała okazję wysłuchać niesamowitych koncertów. W naszym powiecie wystąpili wybitni muzycy, m.in. Renaud Garcia Fons z Francji, Catalin Rotaru z USA, Wan-Ting Yu z Tajwanu, Marcela Jelinkova i Miloslav Jelinek z Czech, Burak Karaagac z Turcji, Roland Abreu z Kuby, Waldemar Malicki, Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, Andrzej Jungiewicz, Piotr Kopietz, Irena Olkiewicz, Krzysztof Korzeń, Andrzej Jekiełek, Grzegorz Frankowski, Piotr Rojek, Urszula Marciniec-Mazur, Jolanta Trzos Frankowska, Krzysztof Korzeń, Robert Piękoś, Marek Werpulewski i Jacek Ropski.

Wydarzenie zwieńczył Konkurs im. Grzegorza Olkiewicza "Osobowość Artystyczna", a laureaci otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez Powiat Pszczyński.

Wydarzenie upamiętnia wybitnego wirtuoza gry na flecie, znakomitego pedagoga i dyrygenta Grzegorza Olkiewicza, który zmarł w listopadzie 2021 roku i został pochowany na cmentarzu w Pielgrzymowicach.

Inicjatorką i pomysłodawczynią wydarzenia jest prof. Irena Olkiewicz - wybitna kontrabasistka, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów, głównego organizatora Festiwalu. - Na ręce Pani Profesor składam serdeczne gratulacje i wyrazy wdzięczności za tak wielki format wydarzenia. Ostatnie dni zostawiły trwały ślad w sercach wielbicieli muzyki - mówi starosta Barbara Bandoła, która w niedzielę wspólnie z Grzegorzem Nogłym wręczyła nagrody laureatom konkursu ufundowane przez Powiat Pszczyński. - Cieszę się, że Powiat Pszczyński mógł wspomóc organizację wydarzenia oraz wesprzeć utalentowanych muzycznie młodych artystów - dodała starosta.

ar, BM / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Pawłowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Pawłowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Pawłowice" podaj