Wiadomości

  • 10 kwietnia 2024
  • 14 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 2609

Głośny spektakl "Mianujom mie Hanka" do zobaczenia w Pawłowicach

Za nami:

Dla mieszkańców Śląska - pozycja obowiązkowa! Monodram "Mianujom mie Hanka" w najbliższą niedzielę 14 kwietnia o godz. 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach!

Fotos ze spektaklu Mianujom mie Hanka
Fotos ze spektaklu Mianujom mie Hanka · fot. teatrkorez.pl


Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. Tekst Alojzego Lyski - Opowieść górnośląska zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Nie zmienione zostało w nim ani jedno słowo, ale tytuł - za zgodą autora, zamieniono na Mianujom mie Hanka.

Grażyna Bułka za rolę w "Mianujom mie Hanka" zdobyła "Złotą Maskę". Nagroda przyznawana jest w województwie śląskim za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej.

Bilety na spektakl do kupienia w systemie biletowym GOK: https://tiny.pl/drrdr

Warto wspomnieć, że w lutym br. z inicjatywy europosła Łukasza Kohuta spektakl został wystawiony w Sejmie RP. W czasie wydarzenia polityk zwrócił się z apelem do parlamentarzystów o głosowanie za projektem uznania języka śląskiego za język regionalny. Mówił wówczas:

"Chcemy pokazywać, że Śląsk to nie tylko rolada, Korfanty i węgiel, ale bogactwo wielokulturowej Polski i prężnie rozwijający się gospodarczo region europejski. (...) Polska musi być otwarta na swoje mniejszości i musi być bardziej tolerancyjna. Taki kraj chcemy budować jako największa mniejszość etniczna w Polsce. Jako dumni obywatele Polski, ale o śląskiej tożsamości. 600 000 osób w Spisie Powszechnym zadeklarowało śląską etniczność. Chcemy opowiadać historię naszego regionu i wspólnie działać na jego rzecz".

Ponadto w marcu 2023 roku Łukasz Kohut zorganizował premierę spektaklu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Obejrzeli go urzędnicy unijni, ale także Ślązacy i Polacy pracujący w Belgii. Na sali było ponad 200 gości, w tym premierzy Belka, Miller i Cimoszewicz, a także europosłowie z innych partii i krajów.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Pawłowice" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Pawłowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Pawłowice" podaj