Reklama

Wiadomości

  • 5 lipca 2023
  • 9 lipca 2023
  • wyświetleń: 11237

Jest akt oskarżenia ws. porwania kobiety ze stacji paliw w Pszczynie

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach, akt oskarżenia przeciwko 36-letniemu mężczyźnie, który odpowie za przestępstwa: uprowadzenia i przetrzymywania zakładnika, wymuszenia rozbójniczego i rozboju. Wobec oskarżonego w sprawie stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Do porwania pokrzywdzonej doszło jesienią 2019 roku na terenie stacji benzynowej w Pszczynie. Jak ustalono, w oparciu o przeprowadzone w śledztwie dowody, celem porwania kobiety był zabór pozostających w jej posiadaniu samochodów marki BMW, jak również faktyczne przekazanie wskazanym osobom zarządu nad firmami, z którymi powiązana była pokrzywdzona.

W chwili porwania sprawcy używając wobec pokrzywdzonej przemocy i gróźb wepchnęli ją do bagażnika, a następnie przewieźli do jednego z hoteli położonych na terenie województwa śląskiego. W hotelu tym i kolejnych, kobieta była przetrzymywana przez ponad dwa tygodnie. W dalszym ciągu wobec niej stosowana była przemoc fizyczna połączona ze szczególnym udręczeniem. Kobiecie było podawane także środki bólowe i odurzające, odmawiano jej skorzystania z pomocy medycznej.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte pierwotnie w Prokuraturze Rejonowej w Pszczynie jesienią 2019 roku, a następnie przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach.

W niniejszej sprawie w styczniu 2022 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 4 osobom. W tym zakresie postępowanie pozostaje w toku. Postępowanie wobec osoby, co do której obecnie skierowano akt oskarżenia, zostało z uwagi na ukrywanie się podejrzanego zawieszone. W sprawie zostały wdrożone poszukiwania międzynarodowe. Oskarżony został zatrzymany na terenie Irlandii, a następnie przekazany w lutym 2023 roku na terytorium Polski.

Przestępstwo wzięcia lub przetrzymywania zakładnika, stanowi zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności od lat 3.

BM / pless.pl

źródło: Prokuratura Okręgowa w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.