Reklama

Wiadomości

  • 24 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1309

W Jarząbkowicach odsłonięto pomnik Powstań Śląskich

W środę, 22 czerwca przy Domu Ludowym w Jarząbkowicach uczczono 100 rocznicę przyłączenia Śląska do Polski. Uroczystość połączona była z symbolicznym odsłonięciem pomnika ku czci Powstań Śląskich.

W Pawłowicach odsłonięto pomnik powstańców śląskich  - 22.06.2022
W Pawłowicach odsłonięto pomnik powstańców śląskich - 22.06.2022 · fot. UG Pawłowice


Projektantem i wykonawcą pomnika, który swym wyglądem nawiązuje do Pomnika Powstań Śląskich w Katowicach, jest Marek Dronszczyk.

Na początku został odśpiewany hymn Polski, następnie Wójt Gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel powitał przybyłych gości. Podniosły charakter uroczystości nadała obecność pocztów sztandarowych: Gminy Pawłowice, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarząbkowicach oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Jarząbkowic. Doniosłe werble towarzyszyły podczas złożenia kwiatów przez delegację Gminy Pawłowice reprezentowaną przez wójta gminy, zastępczynię wójta Joannę Śmieję oraz Przewodniczącego Rady Gminy Damiana Hermana, następnie kwiaty złożył Dariusz Czakon sołtys Jarząbkowic wraz z członkami rady Sołeckiej oraz kolejno delegacja KGW Jarząbkowice i delegacja OSP Jatrząbkowice.

W Pawłowicach odsłonięto pomnik powstańców śląskich  - 22.06.2022
W Pawłowicach odsłonięto pomnik powstańców śląskich - 22.06.2022 · fot. UG Pawłowice


Obecni podczas uroczystości uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach zaprezentowali pod okiem pułkownika Ireneusza Zalasy pokaz musztry. Przedszkolaki z pobliskiego przedszkola "Jaś i Małgosia" zaśpiewały patriotyczną piosenkę, a zespół "Jarząbkowianki" zaprezentował piosenkę regionalną.

Na zakończenie przybyli goście mogli wysłuchać krótkiego zarysu historii powstań śląskich, którą opowiedział Tomasz Górecki pracownik Muzeum Miejskiego w Żorach. Podczas swej pogadanki skupił się przede wszystkim na wydarzeniach, jakie ponad sto lat temu toczyły się na terenie naszej gminy i okolic. Tego dnia w Domu Ludowym w Jarząbkowicach Gminna Biblioteka Publiczna udostępniła wystawę fotografii prezentujących sylwetki zasłużonych powstańców pochodzących z Górnego Śląska, która została wypożyczona z Archiwum Państwowego w Katowicach.

ar / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.