pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 19 sierpnia 2021
  • 20 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 8406

Budynki ogrzewane ekologicznie będą zwolnione z podatku!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Podczas sesji Rady Miejskiej w Pszczynie w dniu 19 sierpnia przyjęto uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków z terenu gminy Pszczyna ogrzewanych ekologicznie. Jakie są szczegółowe zasady przyznania ulgi? Każdorazowo będzie ona przyznawana na okres dwóch lat. To kolejny krok do tego, aby w Pszczynie ograniczyć niską emisję.

fotowoltaika
Montaż fotowoltaiki · fot. pixabay.com


- Dzisiaj podczas sesji Rady Miejskiej w Pszczynie podjęto bardzo ważną uchwałę. Od stycznia 2022 w ramach walki ze smogiem mieszkańcy, którzy korzystają z proekologicznych źródeł ciepła będą zwolnieni z podatku od nieruchomości. To kolejny krok do tego, aby w Pszczynie ograniczyć niską emisję. Ze zwolnienia skorzystają m.in. mieszkańcy, dla których podstawowym źródłem ciepła jest pompa ciepła, ciepło z sieci ciepłowniczej lub wykorzystują energię elektryczną (np. instalacje fotowoltaiczne), gaz, olej opałowy, pellet drzewny oraz kotły zgazowujące drewno - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Zwolnione z podatku od nieruchomości będą:

  • budynki mieszkalne lub ich części, w których na dzień 1 stycznia 2021 r. stosowane są ekologiczne źródła ciepła; w tym przypadku zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje przez okres dwóch kolejnych lat począwszy od dnia 1 stycznia 2022 roku;
  • budynki mieszkalne lub ich części, w których po dniu 1 stycznia 2021 r. dokonano wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne źródło ciepła; w tym przypadku zwolnienie przysługuje przez okres dwóch kolejnych lat począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym dokonano wymiany źródła ciepła na ekologiczne;
  • budynki mieszkalne lub ich części, których budowa została zakończona po dniu 1 stycznia 2021 r., w których zastosowano ekologiczne źródła ciepła; w tym przypadku zwolnienie z podatku przysługuje przez okres dwóch kolejnych lat, począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona;


Jak czytamy w treści przyjętej uchwały, przez termin "ekologiczne źródła ciepła" rozumie się podstawowe źródło ciepła w budynku mieszkalnym:
  • pompę ciepła,
  • podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej,
  • źródło ogrzewania wykorzystujące: energię elektryczną (np. instalacje fotowoltaiczne), gaz, olej opałowy, pellet drzewny oraz kotły zgazowujące drewno;


Przez termin "budynek mieszkalny" należy rozumieć budynek jednorodzinny, jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych.

Warunkiem uzyskania prawa do zwolnienia jest dokonanie wymiany źródła ciepła lub zakończenie budowy budynku mieszkalnego przed upływem okresu obowiązywania uchwały, czyli do 31 grudnia 2023 roku.

Zwolnieniu nie podlegają budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Uwaga! Zwolnienia nie otrzymamy w przypadku, gdy w budynku mieszkalnym lub jego części do celów grzewczych wykorzystuje się oprócz ekologicznego źródła ciepła nieekologiczne źródła ciepła (np. kominki, piece kaflowe, kozy, itp.).

Podatnik, który wprowadzi w błąd organ udzielający zwolnienia co do spełnienia warunków uprawniających do jego uzyskania, straci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki z niego korzystał.

Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli 16 głosami za. 2 osoby były przeciw, a 3 wstrzymały się od głosu. Projekt uchwały komisje zaopiniowały jednogłośnie pozytywnie.

Przypomnijmy, że o podjęcie przez Radę Miejską w Pszczynie uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków ogrzewanych ekologicznie początkiem lutego 2020 roku wniosek złożyła grupa radnych: Michał Ziebura, Marek Szklorz, Andrzej Mańka, Arkadiusz Gardiasz, Renata Dyrda, Marta Wojciechowska-Smolarz, Monika Rąba, Grzegorz Kuczera, Maciej Stieber oraz Marek Dutkowski.

Pisaliśmy o tym w artykule "Domy z ekologicznym ogrzewaniem będą zwolnione z podatku?".

O podjęcie tej uchwały - w listopadzie 2020 roku - starało się również Stowarzyszenie "Nie Dokarmiaj Smoga". Wówczas burmistrz w odpowiedzi na wniosek organizacji pisał, że gmina po szczegółowym przeanalizowaniu propozycji oraz jej konsekwencji legislacyjnych i finansowych nie może zgodzić się na zaproponowaną przez Stowarzyszenie zmianę.

Pisaliśmy o tym w artykule: Nie będzie zwolnienia z podatku dla budynków ogrzewanych ekologicznie

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj