pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2020
  • wyświetleń: 5714

Goczałkowice: wyższa stawka za śmieci i zielone odbierane z posesji

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj

Od przyszłego roku nie będzie mobilnych punktów odbioru odpadów zielonych. Takie odpady będą odbierane spod posesji, w pojemnikach brązowych na odpady biodegradowalne. Zmieni się też stawka za odbiór śmieci.

odpady, śmieci, kosz na śmieci
fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Do ogłoszonego przez Urząd Gminy przetargu na odbiór odpadów zgłoszona została jedna oferta - firmy Sanit Trans, która obecnie odbiera odpady od mieszkańców Goczałkowic. Jej wartość to 1 mln 999 tys. 316 zł 41 gr. Chodzi o wykonanie usługi w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Zielone odbierane spod posesjiChoć wykonawca się nie zmieni, modyfikacji ulegną niektóre zasady odbioru odpadów. Najważniejsza dotyczy odpadów zielonych. Od 1 stycznia 2021 r. nie będą funkcjonowały punkty odbioru odpadów zielonych. Suche liście, skoszoną trawę, zwiędłe kwiaty czy przycięte krzewy będzie trzeba umieszczać w brązowych pojemnikach na odpady biodegradowalne, razem z odpadami kuchennymi. Tego typu odpady będą odbierane spod posesji, od 1 kwietnia do 31 października - dwa razy w miesiącu, a od 1 listopada do 31 marca - raz w miesiącu. Jeśli nie wszystkie odpady biodegradowalne zmieszczą się w pojemniku, mieszkaniec ma możliwość oddania ich nieodpłatnie do PSZOK-u w Czechowicach-Dziedzicach. Stosowne uchwały w tej sprawie zostały przyjęte przez Radę Gminy podczas sesji 27 października.

Co istotne, odpadów biodegradowalnych przed wrzuceniem do pojemnika nie należy pakować do worków. Wykonawca nie będzie odbierał śmieci leżących luzem wokół pojemników. Przypominamy też, że odpady biodegradowalne mogą oddawać jedynie osoby, które nie zadeklarowały, że będą je kompostować.

Kompostujesz? Płacisz mniej!Kompostowanie bioodpadów wiąże się bowiem ze zwolnieniem z części opłaty za odbiór odpadów. Rada Gminy przyjęła uchwałę, dzięki której zwolnienie wynosić będzie 3 zł miesięcznie za jedną osobę (do tej pory wynosi 1 zł). Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do kompostowania. Dlaczego? Jest to najlepszy sposób, żeby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie. Odpady biodegradowalne to około 70% naszych śmieci. Jeśli trafią one do kompostownika, będziemy mogli posegregować nawet 95% odpadów pozostałych po oddzieleniu resztek jedzenia. Kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach.

Nowa stawkaSystem gospodarki odpadami jest systemem, który musi się samofinansować. To oznacza, że gmina nie może do niego dokładać, nie może też czerpać z niego zysków. Wszystkie środki z opłat za odbiór śmieci od mieszkańców muszą finansować tę usługę. Dlatego też - ze względu na wynik przetargu i coraz wyższe koszty - od 1 stycznia 2021 r. miesięczna stawka za odbiór śmieci w gminie Goczałkowice-Zdrój będzie wyższa. Wyniesie 25 zł od osoby, jeśli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Bez zmian pozostaje stawka opłaty podwyższonej (stosowanej jeśli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny). Wyniesie 60 zł.

Wszystkie te zmiany w zakresie odbioru odpadów zielonych zaczną obowiązywać 1 stycznia 2021 r.

BM / pless.pl
źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Śmieci, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj