pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 28 września 2019
  • 30 września 2019
  • wyświetleń: 16377

Laury Przedsiębiorczości to święto wszystkich mieszkańców

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Złote Laury Przedsiębiorczości" podaj

Już po raz 11. najlepsi przedsiębiorcy powiatu pszczyńskiego otrzymali Laury Przedsiębiorczości. Statuetki trafiły do prężnie działających i dynamicznie rozwijających się firm.

Złote Laury 2019 · fot. Andrzej Grynpeter


11. Gala Przedsiębiorczości, podczas której wręczane zostały Złote Laury Przewodniczącego Rady Powiatu Pszczyńskiego oraz Starosty Pszczyńskiej dla najlepszych przedsiębiorców powiatu pszczyńskiego, odbyła się 27 września w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku. W wydarzeniu wzięli udział nominowani i ich rodziny, laureaci poprzednich edycji, parlamentarzyści oraz samorządowcy i społecznicy.

Zebrani uczcili minutą ciszy zmarłego w ubiegłym tygodniu byłego starostę pszczyńskiego Józefa Tetlę, który był inicjatorem przyznawania nagród dla najlepszych przedsiębiorców naszego powiatu.Uroczystość otworzyli starosta pszczyńska, Barbara Bandoła oraz przewodniczący Rady Powiatu, Paweł Sadza.
- Franczyza, outsourcing, startup, korporacja, beneficjent, mikro i średnie przedsiębiorstwa to wszystko pojęcia ze współczesnego słownika języka polskiego, bowiem przedsiębiorczość weszła w naszą codzienność. A tak zwyczajnie po śląsku: dobra robota przedsiębiorców tej ziemi i dla tej ziemi to jest to, co nas tu dzisiaj przywiodło. Laury przedsiębiorczości to wyjątkowe święto nas wszystkich - nie przedsiębiorców, nie samorządowców, to święto mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Bo to wyniki wytężonej, ciężkiej pracy przedsiębiorców wpływają na dobrobyt mieszkańców tego powiatu - mówił Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego.

- Świętujemy nieprzeciętne sukcesy naszych przedsiębiorców, które spowodowały, że oni sami mają radość z tego, co robią i ludzie, którym dają pracę również mają z tego dużą satysfakcję
- mówiła starosta Barbara Bandoła.

Nagrodę w kategorii "Produkcja" otrzymała firma "Krystmar" Przetwórstwo Owoców, Warzyw i Pieczarek Krystyny Sieradzak z Rudziczki. - Najbardziej dziękuję swojej załodze, bez niej nie osiągnęlibyśmy tak wiele. Dziękuję także synowi Maciejowi, który zgodził się przejąć część moich obowiązków - podkreślała Krystyna Sieradzak.

Złoty Laur w kategorii "Handel" kapituła przyznała Zakładowi Wędliniarskiemu MIR-MAX Penkala z Pielgrzymowic. Nagrodę odbierali bracia Mirosław i Grzegorz Penkalowie. - Dziękujemy rodzicom, którzy 20 lat temu zdecydowali się na dywersyfikację działalności rolniczej, dzięki czemu powstał zakład mięsny i agroturystyka. Dziękujemy pracownikom, którzy są największą wartością naszego zakładu - podkreślali.

Nagrodę w kategorii "Usługi" odebrała firma Tomasz Sobocik Fryzjerstwo z Pawłowic. - Dziękuję pracownikom, bo marka Tomasz Sobocik Fryzjerstwo to nie tylko ja, ale także moi pracownicy. Dziękuję za wsparcie żonie Justynie, która tak dzielnie znosiła moje wyjazdy. Kiedy odbierałem nominację do tej nagrody, byłem świeżo upieczonym mistrzem Polski. Dzisiaj stoję tu jako mistrz świata, zdobywca Pucharu Świata i powiat pszczyński ma w tym swój udział, ponieważ wsparł mój wyjazd. Serdecznie dziękuję za to, że stoję tutaj dzisiaj jako laureat tej nagrody, za to, że we mnie uwierzyliście i dopingowaliście mnie, że mogłem sławić powiat pszczyński na paryskich taflach mistrzostw świata - mówił Tomasz Sobocik.

Laur Specjalny kapituła przyznała Lokalnej Grupie Działania "Ziemia Pszczyńska". - Nie byłoby tego wyróżnienia, gdyby nie pracownicy naszego biura, którzy mrówczą pracą doprowadzili do tego, że pozyskaliśmy 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców oraz inicjatywy prospołeczne - podkreślała Renata Dyrda, prezes zarządu LGD.

Od ośmiu lat Rada Powiatu Pszczyńskiego przyznaje medale "Za zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego". W tym roku przyznała medal braciom Dawidowi i Szymonowi Godźkom z Suszca, których pasją są ewolucje akrobatyczne na rowerach. Długa lista ich sukcesów sprawia, że są szczególnymi ambasadorami powiatu pszczyńskiego, przyczyniając się do promocji powiatu na arenie międzynarodowej.

Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie przyznał dodatkowe wyróżnienia dla młodych i dynamicznych mikroprzedsiębiorstw, działających od ponad 36 miesięcy, które środki na otwarcie działalności otrzymały ze środków publicznych lub europejskich. Wyróżnienia otrzymały: firma "Elektromax" Bogdana Adamczyka z Goczałkowic-Zdroju, która utrzymuje się na rynku nieprzerwanie od 10 lat od otrzymania dotacji przyznanej przez PUP oraz Szkółka Jeździecka "Hellada" Ewy Sojki z Suszca, która działa od pięciu lat po debiucie.

O oprawę muzyczną gali zadbały Joanna Gryz - nauczycielka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz podopieczne Edyta Wrona i Maja Kitrasiewicz. Piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej oraz Anny Jantar wykonała w recitalu "Wymyśliłam pejzaż ten" Barbara Broda-Malon z zespołem.

Tegorocznych laureatów wybrała kapituła w składzie: Paweł Sadza (przewodniczący kapituły) - przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła - starosta pszczyński, Grzegorz Wanot - członek Zarządu Powiatu, Waldemar Lipus - przewodniczący Komisji Finansów, Zdzisław Grygier - przewodniczący Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Michał Pudełko - przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Bernadeta Sojka-Jany - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, Adam Malcharek - kierownik inspektoratu ZUS w Pszczynie oraz Janusz Kasza - prezes Centrum Przedsiębiorczości w Woli.

Celem konkursu jest promocja przedsiębiorczości oraz popularyzacja gospodarczych osiągnięć najlepszych przedsiębiorców w powiecie pszczyńskim. Nagrodzeni otrzymują statuetkę "Laur Przedsiębiorczości", której autorem jest goczałkowicki plastyk, Stanisław Hochuł. Laureatami konkursu są przedsiębiorcy, dla których celem są nie tylko sukcesy biznesowe, ale również działania mające na celu wspieranie i rozwój lokalnych społeczności oraz promocja powiatu w kraju i za granicą. W dotychczasowych edycjach uhonorowanych zostało 40 firm mających swoją siedzibę w powiecie pszczyńskim.

Złote Laury 2019
fot. Powiat


O laureatach:

Złoty Laur w kategorii "Produkcja": "Krystmar" Przetwórstwo owoców, warzyw i pieczarek Krystyna Sieradzak z Rudziczki
- firma rozpoczęła działalność w 1978 roku. Początkowo zajmowała się jedynie uprawą pieczarek, następnie podjęła działania w kierunku ich przetwarzania. W kolejnych latach firma poszerzyła swoja ofertę o ogórki, buraczki i sałatki. Od samego początku produkcja prowadzona jest w oparciu o tradycyjne składniki, warzywa najwyższej jakości pozyskane wyłącznie z pól ekologicznych, pilnie strzeżone receptury, bez wykorzystania konserwantów. Ponad trzydziestoletnie doświadczenie w zakresie przetwórstwa warzyw i pieczarek sprawiło, że wyroby "Krystmar" cieszą się uznaniem wśród szerokiego grona stałych odbiorców. Firma działa w oparciu o system pozwalający na zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Wspiera lokalne organizacje i instytucje, m.in. placówki oświatowe oraz OSP.

Złoty Laur w kategorii "Handel": Zakład Mięsno-Wędliniarski "Mir-Max" Penkala z Pielgrzymowic - firma powstała w 1998 r., wyspecjalizowała się w przetwórstwie mięsnym. Jest wierna tradycyjnym metodom produkcji, przede wszystkim - tradycyjnym wędzarniom opalanym drewnem. W ciągu lat działalności rozwinięta została sieć sprzedaży nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla małych, średnich i dużych odbiorców. Wędliny firmy sprzedawane są w sklepach firmowych w Pielgrzymowicach i w Pszczynie oraz w działach wędliniarskich w licznych sklepach na terenie gminy, powiatu, okolicznych miast. Firma prowadzi także handel z Czechami. Spełnia wszystkie normy dotyczące bezpieczeństwa i higieny żywności. Dzisiejszy asortyment sprzedawanych wyrobów obejmuje ponad 100 rodzajów kiełbas, wędzonek, wędlin podrobowych, wyrobów garmażeryjnych. Wykorzystując malownicze położenie posesji w latach 90. firma równolegle rozpoczęła działalność agroturystyczną.

Złoty Laur w kategorii "Usługi": Tomasz Sobocik Fryzjerstwo z Pawłowic - firmę od 15 lat z powodzeniem prowadzi Tomasz Sobocik. Kilka lat temu z ogromnymi sukcesami zaczął startować w konkursach fryzjerskich. W 2018 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski Fryzjerstwa, co zaowocowało powołaniem do kadry Polski i startem w Mistrzostwach Świata w Paryżu, gdzie zajął wysokie 4. miejsce. Wiosną tego roku zdobył złoty medal i tytuł mistrza Polski. Reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Świata w Paryżu w połowie września 2019 roku, skąd wrócił ze złotym medalem i Pucharem Świata, zdobytym drużynowo z Tomaszem Drabem i Jackiem Chamerą. Polscy reprezentanci startowali w kategorii "Najtrudniejsze fryzury świata". Firma angażuje się w działalność charytatywną, współpracuje z Fundacją Rak’n’roll Wygraj Życie w ramach akcji "Daj włos".

Laur Specjalny: Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska - obejmuje swoim zasięgiem 11 gmin z powiatów: pszczyńskiego, mikołowskiego oraz bieruńsko-lędzińskiego. Stowarzyszenie działa od 2008 roku i jego celem jest łączenie podmiotów gospodarczych, samorządów, organizacji pozarządowych oraz osób fizycznych we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju lokalnego, w tym w szczególności pobudzanie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Na realizację zdań od 2010 roku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskało ponad 30 mln zł. Głównym trzonem działalności jest wsparcie lokalnych przedsiębiorstw. W ramach strategii LGD na działalność gospodarczą przeznaczono ponad 11 mln zł. Do tej pory z pomocy tej skorzystało co najmniej 70 przedsiębiorców, w tym także osób prowadzących działalność rolniczą, co przyczyniło się do stworzenia ponad 90 miejsc pracy. LGD realizuje także szereg inicjatyw mających na celu działania prospołeczne czyli mające na celu aktywizację społeczności lokalnych poprzez tzw. małe granty, na rzecz których LGD przeznaczyło w ramach lokalnej strategii kwotę 800 tys. zł.

Medal "Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego":
Dawid Godziek to najbardziej utytułowany polski zawodnik freestyle BMX. Swoją przygodę z ewolucjami akrobatycznymi rozpoczął w wieku 12 lat. Ma na swoim koncie mistrzostwa Polski oraz zwycięstwa w wielu zagranicznych zawodach. Uczestniczył w najbardziej prestiżowej imprezie BMX Dirt w Stanach Zjednoczonych - Red Bull Dreamline. Polak ostatecznie zajął rewelacyjne piąte miejsce. Ponadto młodszy z braci nie przestaje zaskakiwać nowymi trikami - jako pierwszy i wciąż jedyny BMX-owiec na świecie wykonuje Twistera, jako pierwszy wykonał także poczwórnego tailwhipa.

Szymon Godziek to najbardziej rozpoznawalny polski zawodnik MTB i jeden z najbardziej rozpoznawalnych riderów w Europie. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w Polsce i na świecie. Został wybrany najlepszym riderem sezonu 2013 w plebiscycie zorganizowanym przez federację FMB World Tour. Do historii freestyle’u przeszedł jego występ na zawodach Red Bull District Ride w Norymberdze i wykonany przez niego po raz pierwszy legendarny już backflip tsunami. W sezonie 2014 i 2015 został wybrany najlepszym riderem w plebiscycie FMB World Tour. Jako jedyny zawodnik zdobył to prestiżowe wyróżnienie dwukrotnie! W 2017 roku na trasie przejazdu Tour de Pologne w Bukowinie Tatrzańskiej wykonał backflipa (salto w tył) nad przejeżdżającym peletonem.

new / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Złote Laury Przedsiębiorczości

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Złote Laury Przedsiębiorczości" podaj