pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 sierpnia 2019
  • 4 września 2019
  • wyświetleń: 32053

[NOWE ZDJĘCIA] Dożynki w Goczałkowicach-Zdroju

31 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne. Radosne święto to okazja do podziękowań dla tych, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z barwnego korowodu.

Korowód dożynkowy Dożynek Gminnych w Goczałkowicach_Zdroju - 31.08.2019 · fot. Andrzej Grynpeter


Święto plonów związane jest z zakończeniem żniw i prac w polu. To tradycja kultywowana od lat, której celem jest podziękowanie za zebrane plony. Świętowanie w gminie Goczałkowice-Zdrój odbyło się w minioną sobotę, 31 sierpnia. Rozpoczęła je uroczysta msza św., która została odprawiona w kościele pw. św. Jerzego Męczennika.

Po jej zakończeniu spod kościoła ruszył niezwykły korowód. Goczałkowiccy rolnicy, znani z nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie bazy maszynowej, tym razem postanowili pokazać się z nieco innej strony. W korowodzie pod hasłem "Wiekowe, ale wciąż sprawne" pokazali dawne traktory, maszyny, głównie rodzimej produkcji. Choć swoje lata już mają, wciąż są sprawne i służą do pracy w gospodarstwach. Licznie zgromadzeni na trasie przejazdu mieszkańcy mogli zobaczyć m.in. traktory takich marek, jak Ursus, Massey Ferguson, John Deere, tzw. "esiok", prezentowano też pług, bronę, glebogryzarkę, rozsiewacz nawozów, siewnik do zboża, prasę do słomy, sadzarkę do warzyw, sadzarkę do ziemniaków, kopaczkę do ziemniaków, kosiarkę czy inne podstawowe środki transportu. Były także konie z bryczkami. Dla wielu pokaz mógł być sentymentalnym powrotem do czasów dzieciństwa. Na trasie korowodu można było podziwiać barwne dekoracje, które mieszkańcy przygotowali przy swoich posesjach.

Dożynki w Goczałkowicach-Zdroju - 31.08.2019 · fot. Grzegorz Kopeć / UG Goczałkowice-Zdrój


Uroczystościom obrzędowym towarzyszyły występy Goczałkowickiej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Folklorystycznego "Goczałkowice". Wójt Gabriela Placha oraz Tadeusz Lazarek, przewodniczący Rady Gminy odebrali z rąk Starostów Dożynek, Barbary i Stanisława Laryszów chleb i wieniec dożynkowy. - Dożynki to czas podsumowań całorocznej pracy w gospodarstwach rolnych, to też okazja do złożenia wszystkim rolnikom, ogrodnikom, szkółkarzom, sadownikom podziękowań. To był dla Was kolejny trudny rok. Każdego roku z niepokojem patrzycie w niebo, i nie wiecie, czy te nasiona przez Was wysiane wzrosną, dojrzeją. Tym bardziej chcę pokłonić się przed Wami nisko za Waszą trudną, ciężką pracę. Dziękuję również za coś jeszcze. Za to, że budujecie między sobą więź. To jest bardzo cenne - powiedziała wójt Gabriela Placha. - Cieszmy się z tego, co udało się osiągnąć, cieszmy się z tego, co udało się w Goczałkowicach zrobić. Życzmy sobie, aby nigdy dla nikogo nie zabrakło chleba, a nasze Goczałkowice piękniały, rozwijały się dla dobra wszystkich mieszkańców - przyznała wójt, która chlebem dożynkowym podzieliła się z uczestnikami święta. Wicestarosta Damian Cieszewski odczytał list do Starostów Dożynek od starosty pszczyńskiego, Barbary Bandoły.

Dożynki to czas radości i zabawy, dlatego organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Dzieci mogły szaleć na bezpłatnych dmuchańcach, śląskie przeboje zaprezentował znany m.in. z TV Silesia Duet Karo. Wieczorem odbyła się natomiast zabawa taneczna z zespołem "Rytmmika". Oczywiście, jak to na dożynkach, nie mogło zabraknąć dożynkowego kołocza!

new, ups / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.