pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 28 sierpnia 2019
  • 3 września 2019
  • wyświetleń: 12480

[ZDJĘCIA] Dożynki gminne w Pielgrzymowicach

Dożynkowy korowód, będący główny atrakcją dorocznego gminnego święta plonu, wczesnym popołudniem przeszedł ulicą Zebrzydowicką w Pielgrzymowicach.

Dożynki w Pielgrzymowicach - 01.09.2019 · fot. UG Pawłowice


Barwny orszak prezentujący pracę rolnika, maszyny i pojazdy rolnicze oraz miejscowe organizacje, instytucje i przedsiębiorców liczył ponad pięćdziesiąt pozycji i zgromadził tłumy. Poszczególne scenki komentował Andrzej Pilis - dyrektor szkoły podstawowej w Pielgrzymowicach. Wcześniej, w zabytkowym drewnianym kościele św. Katarzyny, odprawiona została uroczysta msza dziękczynna, w której uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele gminnego i powiatowego samorządu, mieszkańcy i zaproszeni goście. Przewodniczył jej proboszcz pielgrzymowickiej parafii ks. Henryk Krawczyk w koncelebrze ks. Zdzisława Tomzińskiego - proboszcza z Krzyżowic oraz ks. Damiana Krosnego - proboszcza z Warszowic.

Dożynki zbiegły się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, dlatego uroczystości na placu dożynkowym, który znajdował się przy strażnicy, rozpoczęły się od minuty ciszy dla uczczenia wszystkich ofiar tragicznych wydarzeń, które zmieniły losy Polski i Europy. Starostowie dożynek - pani Bernadeta Hudziec i pan Krzysztof Kiełkowski na ręce gospodarza dożynek - wójta gminy Franciszka Dziendziela i przewodniczącego rady gminy Andrzeja Szawła złożyli chleb upieczony z tegorocznej mąki, którym częstowano zebranych. Wójt w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest praca rolnika niezależnie od wielkości prowadzonego gospodarstwa. Zwrócił uwagę na wartość jaką niesie praca własnych rąk. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w przygotowanie święta. Andrzej Szaweł , jako symbol wdzięczności dla mieszkańców sołectwa za trud włożony w przygotowanie dożynek, przekazał sołtysce Pielgrzymowic Iwonie Baron bukiet kwiatów i zaintonował gromkie "100 lat". Głos zabrał również ks. Marcin Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej z Golasowic, zwracając uwagę na ekumeniczny charakter święta.

Na scenie pojawiali się kolejno mali i duzi artyści - dzieci z Publicznego Przedszkola i Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach zaprezentowały kilka układów tanecznych. Tutejsze zespoły folklorystyczne Niezapominajki i Pielgrzymowianie połączyły siły z Jarząbkowiankami z Jarząbkowic i wystąpiły ze wspólnym programem. Była też solistka - Patrycja Mazur z Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach oraz orkiestra dęta KWK "Pniówek", która dynamicznie przygrywała już podczas korowodu. O dobre samopoczucie widowni i występujących artystów dbali prowadzący imprezę konferansjerzy: Aneta Legierska i Grzegorz Pakura.

Podczas dożynek swoją działalność promowało Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne Karola Miarki z Pielgrzymowic, prezentując m. in. prace malarskie uczestników tegorocznego pleneru dla dzieci i młodzieży. Było również stoisko Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie można było poznać tajniki sztuki witrażu i pracy ze szkłem w ogóle. To nowa oferta GOK związana z powstaniem pracowni szkła artystycznego. Zgromadzonych pod namiotami gości częstowano kołoczem, a późnym popołudniem na scenie pojawiła się Bernadeta Kowalska i Przyjaciele z muzyką biesiadną. Wieczorem do tańca zagrał zespół BELLA MUSICA.

new, BM / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.