pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 stycznia 2017
  • wyświetleń: 1569

Większość respondentów pozytywnie oceniła budżet obywatelski

104 osoby odpowiedziały na ankietę, która pozwoliła ocenić i wyrazić opinie dotyczące realizacji ubiegłorocznej edycji Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Ankieta ewaluacyjna wprowadzona została jako stały element w 2015 roku. Pozwoliła ona na wprowadzenie wielu istotnych zmian.

Budżet obywatelski
Większość respondentów pozytywnie oceniła budżet obywatelski · fot. UM Pszczyna


Na ankietę zamieszczoną w Internecie odpowiedziały 104 osoby, z czego 103 osoby wypełniły odpowiedzi na wszystkie pytania. Wysoki wskaźnik wypełnienia kwestionariusza wskazuje na dobrą, zaangażowaną społeczność zgromadzoną wokół budżetu obywatelskiego w Pszczynie. Zwykle, nawet w najprostszych kwestionariuszach, wskaźnik uzupełnienia kwestionariuszy realizowanych metodą samowypełnienia wynosi około 20-30%.

Jak zatem oceniony został budżet obywatelski w 2016 roku? Co istotne - ponad połowa odpowiedzi była o wydźwięku pozytywnym (55%). Odpowiedzi negatywnie odnoszące się do tegorocznej edycji wskazało (27%) respondentów. Niezadowolenie z oceny tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wynikało z kilku powodów.

Jedną z poruszanych kwestii był zdaniem badanych brak transparentności: braku uzasadnienia głosów nieważnych, a także przeświadczenie o faworyzowaniu projektów zgłaszanych przez sołtysów - jako osoby posiadające liczne poparcie społeczne, którym łatwiej zmobilizować najbliższe otoczenie do udziału w głosowaniu.

Część badanych wskazywała na kontrowersje związane z finansowaniem projektu związanego z rewitalizacją cmentarza - zadanie to wskazywane było jako jedno z tych, które winno znaleźć się w odpowiedzialności samorządu, a nie mieszkańców i budżetu obywatelskiego.

Szczegółowa analiza kolejnej edycji Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego znajduje się na stronie Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.