Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 października 2013
  • 21 października 2013
  • wyświetleń: 9651

Foto: spotkania z kulturą żydowską

Za nami:

Za nami październikowe "Spotkania z Kulturą Żydowską". Tradycyjnie z pomocą przewodnika można było przespacerować się śladami pszczyńskich żydów, odwiedzić kirkut oraz wziąć udział w ciekawym wykładzie.

W czwartek bardzo licznie zgromadzona w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza grupa mieszkańców mogła wysłuchać interesującego wykładu Pana Sławomira Pastuszki, w ramach X Spotkań z Kulturą Żydowską. Wykład pt. "Losy pszczyńskich Żydów podczas II wojny światowej" przybliżył zgromadzonym mniej znane, a także nieznane, fakty dotyczące pszczyńskiej społeczności żydowskiej i jej losów w czasie II wojny światowej.

Wykład Sławomira Pastuszki o losach pszczyńskich żydów w czasie II wojny światowej - 17.10.2013 · fot. Andrzej Grynpeter


Po wykładzie Pana S. Pastuszki, Pszczyński Klub Filmowy przy pełnej widowni w klubie "13", zaprezentował film "Pokłosie" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

Prezentacja filmu "Pokłosie" w PKF - 17.10.2013 · fot. Andrzej Grynpeter


W piątek odbyły się dwa wydarzenia wpisane w ramy X Spotkań z Kulturą Żydowską odbywających się w Pszczynie. Było to zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Katowickiej oraz spotkanie z felietonistą Panem Danielem Passentem.

Przewodnikiem po cmentarzu żydowskim w Pszczynie był Sławomir Pastuszka, który równocześnie jest jego społecznym opiekunem. Pan Sławomir przybliżył zebranym na cmentarzu historię powstania cmentarza, oraz domu przedpogrzebowego. W trakcie spaceru po terenie nieczynnego dziś cmentarza, przedstawił on także okoliczności powstania poszczególnych nagrobków, także krótkie rysy, osób pochowanych na tym cmentarzu, o których więcej będzie można się dowiedzieć w trakcie niedzielnego zwiedzania Pszczyny śladami żydowskich mieszkańców miasta.

Zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Katowickiej - 18.10.2013 · fot. Andrzej Grynpeter


Była również okazja zapoznania się z historią odnowy cmentarza, jaką od wielu już lat prowadzi właśnie Pan Sławomir, z pomocą różnych osób. Można na przykład dziś już zobaczyć ustawione na właściwych miejscach posklejane, rozbite wcześniej nagrobki (część z nich można zobaczyć na zdjęciach). Zwiedzający mogli zobaczyć także na starych fotografiach jak wyglądał teren cmentarza w latach 80-tych XX w., gdy nastąpiła fala dewastacji tego miejsca, w tym wykradania cenniejszych nagrobków. Pan Sławomir odczytał także zebranym wiele spośród umieszczonych na ocalałych macewach inskrypcji, czy to w języku hebrajskim, czy niemieckim. Przedstawił także najbliższe zamierzenia związane z renowacją cmentarza.

W piątkowy wieczór wypełniający po brzegi Klub "13" słuchacze mogli w ramach X Spotkań z Kulturą Żydowską uczestniczyć w spotkaniu ze znanym felietonistą "Polityki" Panem Danielem Passentem, który we właściwy sobie sposób opowiedział o swych losach zarówno w czasie II wojny światowej, jak i okresie późniejszym. Spotkanie prowadziła i moderowała Pani Weronika Zawisza-Grzanka.

Spotkanie z Danielem Passentem w Klubie "13" - 18.10.2013 · fot. Andrzej Grynpeter


Daniel Passent opowiadając o swych powojennych losach przedstawił m .in. okoliczności jakie towarzyszyły powierzeniu mu funkcji polskiego ambasadora w Chile, a także opowiedział o swej działalności związanej z krzewieniem polskiej kultury w Chile. Nie było to spotkanie w formie monologu zaproszonego gościa, ale raczej opowieści o życiu, a także gorącej nieraz dyskusji z zgromadzoną widownią. Na zakończenie spotkania Pan Daniel Passent podpisywał zainteresowanym swoje książki.

W sobotni wieczór miłośnicy muzyki mogli wysłuchać w Klubie "13" koncertu w wykonaniu zespołu "Acoustic Acrobats".

Tegoroczny cykl spotkań z kulturą żydowską zakończył się w niedzielę 20 października. O 14.00 chętni wyruszyli z przewodnikiem "Śladami pszczyńskich Żydów".

"Śladami pszczyńskich żydów" spacer po Pszczynie z przewodnikiem Sławomirem Pastuszką - 20.10.2013 · fot. Andrzej Grynpeter

Andrzej Grynpeter, BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.