pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 lutego 2004
  • wyświetleń: 1401

Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego

1719 przestępstw popełniono w ubiegłym roku w powiecie pszczyńskim. Najwięcej, bo 930 na terenie gminy Pszczyna, najmniej – 53 w Kobiórze. Niestety, w porównaniu z rokiem 2002 spadła ogólna liczba wykrytych przestępstw. Chociaż i tak jest nadal wyższa, niż w całym województwie śląskim.

Z informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie wynika, że na terenie gminy Pszczyna najczęściej dochodziło do kradzieży mienia (370) i kradzieży z włamaniem (301). W sumie, w całym powiecie odnotowano 53 włamania do domów (również w budowie) i mieszkań. W Pszczynie osiedlami najbardziej zagrożonymi tego typu przestępstwami były: Powstańców Śląskich, Piłsudskiego, Siedlice i Piastów. Zwiększoną liczbę tego typu napadów odnotowano również w Ćwiklicach i Piasku.

W porównaniu z rokiem 2002 spadła ogólna liczba kradzieży samochodów.
W Pszczynie zanotowano 36 kradzieży, najwięcej na osiedlu Piastów i Siedlice. Mniej również było rozbojów oraz bójek i pobić. Tych ostatnich najwięcej odnotowano na osiedlu Siedlice i Kolonii Jasnej – po cztery.

Jedenaście osób zginęło a 80 zostało rannych w 68 wypadkach i 484 kolizjach do jakich doszło na drogach gminy Pszczyna. Policjanci wypisali ogółem 5970 mandatów, w tym 5216 przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym. W Izbie Wytrzeźwień zatrzymano 369 osób, a uprawnienia do kierowania utraciło 279 kierowców.
Policjanci na „gorącym uczynku” zatrzymali 558 sprawców przestępstw – 162 kryminalnych i 396 drogowych.

Na osobną uwagę zasługuje zjawisko narkomanii wśród nieletnich. W 2003 roku w powiecie pszczyńskim stwierdzono 89 przestępstw z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Spośród nich 14 dokonały 3 osoby nieletnie. Ujawnione rodzaje środków narkotycznych to marihuana i amfetamina. Rozprowadzano je przede wszystkim w szkołach średnich i na dyskotekach. Przedział wiekowy nieletnich zażywających narkotyki to 15-17 lat.
Nie odnotowano natomiast popełnienia czynu karalnego przez nieletniego będącego pod wpływem narkotyków.

W ubiegłym roku odnotowano w całym powiecie 14 przypadków odwiezienia nieletniego do Izby Wytrzeźwień – wzrost o 3 przypadki w porównaniu z rokiem 2002. Czynów karalnych dopuściło się 11 nietrzeźwych nieletnich (rozboje, gwałt, przestępstwa drogowe, kradzież z włamaniem i zniszczenie mienia).

Policjanci w szkołach średnich powiatu pszczyńskiego przeprowadzili w minionym roku 13 działań prewencyjnych z użyciem psa do wykrywania narkotyków oraz 22 szkolenia rad pedagogicznych. Odbyli również 11 spotkań z rodzicami.

(p)

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.