Wiadomości

  • 8 sierpnia 2024
  • 9 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 13728

Mieszkańcy przeciwni inwestycji firmy Remondis

Artykuł sponsorowany:

Mając na uwadze pojawiające się w przestrzeni medialnej oraz środowisku lokalnym oświadczenia inwestora dotyczące "Modernizacji terenu Zakładu w Pszczynie - Łące prowadzonego przez Remondis Sp. z o.o.", zaistniała potrzeba przedstawienia stanowiska lokalnej społeczności. Publikujemy informację Stowarzyszenia "Dla Ziemi Pszczyńskiej".

Mieszkańcy przeciwni inwestycji firmy Remondis · fot. Stowarzyszenie dla Ziemi Pszczyńskiej




Już ponad 10 lat temu w związku z niepokojami społecznymi wywołanymi uzyskaniem przez Remondis Sp. z o.o. pozwolenia na budowę dla przedsięwzięcia pn. "Rozbudowa istniejącej stacji przeładunkowej odpadów oraz sortowni o instalację do biologicznego przetwarzania odpadów wraz zewnętrzną i wewnętrzną infrastrukturą techniczną w Łące przy ul. Cieszyńskiej 35 na działce 1765/1" - kompostowni, pomiędzy dwoma dużymi osiedlami mieszkaniowymi, władze Pszczyny przyznały i zapewniły, że lokalizacja przy ul. Cieszyńskiej 35 nie jest odpowiednia dla organizacji gospodarowania odpadami.

Tymczasem aktualnie postulowana przez Spółkę inwestycja, jak się dowiadujemy z przygotowanej na zlecenie Remondis Sp. z o.o. Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia z lipca 2023 roku, ma obejmować szereg projektowanych zamierzeń, m.in. budowę stacji benzynowej, myjni samochodowej oraz hali magazynowej, w której realizowane będą procesy magazynowania i przeładunku odpadów biodegradowalnych i zmieszanych, w wyniku czego mogą być emitowane zanieczyszczenia w postaci siarkowodoru, amoniaku, acetonu, merkaptanów oraz lotnych związków organicznych LZO. Wszyscy zdają sobie też sprawę, że zanieczyszczenia te nie są bezwonne, a każde otwarcie i zamknięcie pomieszczenia wiąże się z ich uwalnianiem.

Poprzednio, co do lokalizacji przy ul. Cieszyńskiej kompostowni Spółka również przekonywała mieszkańców, że cały proces nie jest uciążliwy i szkodliwy. W Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia aktualnie forsowanej inwestycji Remondis powołał się, co do wartości emisji substancji, na dane z Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego w Dąbrowie Górniczej, dlatego przedstawiciele Stowarzyszenia pojechali do wskazanej lokalizacji porozmawiać z osobami mieszkającymi w okolicy tego przedsięwzięcia. Na miejscu nie tylko oni sami poczuli smród - a posesje były w znacznie dalszej odległości niż w Pszczynie i Łące, ale również otrzymali relację o uciążliwościach, które na tym terenie występują. Pierwsza napotkana osoba powiedziała stanowczo "nie dajcie sobie tego wcisnąć".

Te ujawnione niepokojące okoliczności oraz analiza twierdzeń Spółki - w dokumentach oficjalnych i materiałach "informacyjnych" rozprowadzanych przez Spółkę wśród mieszkańców podczas Ogólnego Zebrania Mieszkańców Osiedla Kolonia Jasna prowadzą m.in. do niepokojących spostrzeżeń:

  • podawana ilość odpadów dla inwestycji to rocznie 50 tys. ton, tymczasem z informacji Urzędu Miejskiego w Pszczynie wynika, że rocznie wszystkich odpadów od mieszkańców jest nie więcej niż 22 tys. ton, w tym biodegradowalnych nieco ponad 2 tys. ton. Niepokój budzi, więc budowa olbrzymiej hali związanej głównie z tymi odpadami. Każde zwiększenie przerobu odpadów spowoduje zwiększenie uciążliwości i dodatkowo obciąży naszą infrastrukturę drogową;
  • skutki w postaci pogorszenia warunków życia (odór, owady, gryzonie, hałas - nie tylko same urządzenia, wentylatory itp., ale też planowana stacja benzynowa, myjnia, transport, niszczenie infrastruktury drogowej, zagrożenie w związku ze zwiększonym ruchem w szczególności dla pieszych i rowerzystów), zagrożenia dla zdrowia i wody pitnej (wody gruntowe);
  • aktualnie jedyny PSZOK w gminie Pszczyna jest prowadzony przez Remondis Sp. z o.o. na dzierżawionym od Spółki gminnej terenie, który jest do tego nieodpowiedni. Dodatkowo "zakończenie i uruchomienie zmodernizowanej bazy planowane jest na III kwartał 2026 r." (informacja z ulotki Remondis SP. z o.o.), a zamiar poniesienia nakładów na inwestycję - szacowanych przez Spółkę na kilkanaście milionów złotych - istnieje pomimo, iż umowa dzierżawy zawarta jest do 2030 r. a umowa z Gminą Pszczyna na odbiór i zagospodarowanie odpadów tylko na najbliższe dwa (do końca czerwca 2026 roku).


Powyższe i inne wątpliwości nie zostały rozwiane na zebraniu mieszkańców osiedla Kolonia Jasna w dniu 12.06.2024 roku, pomimo obecności władz Spółki, ani w przedstawionej przez nich prezentacji. Nie tylko nie potrafili merytorycznie i przekonująco ustosunkować się do stanowiska i pytań uczestników zebrania, ale ich wypowiedzi bywały lekceważące i aroganckie.

Wobec powyższego mieszkańcy osiedla Kolonia Jasna na Ogólnym Zebraniu Mieszkańców podobnie, jak mieszkańcy sołectwa Łąka na Zebraniu Wiejskim w dniu 23.05.2024 r. podjęli uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planowanej inwestycji pn. "Modernizacja terenu Zakładu w Pszczynie-Łące prowadzonego przez Remondis Sp. z o.o." oraz wskazali konieczność zmiany aktualnej lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Stanowisko Stowarzyszenia "Dla Ziemi Pszczyńskiej", jak i mieszkańców jest jednoznaczne: obecna lokalizacja inwestycji jest społecznie nieakceptowalna i naszym zdaniem wymaga podjęcia działań przez włodarzy.

Należy podkreślić, że najbliższa zabudowa mieszkaniowa jest w odległości około 160 m od granic terenu planowanej inwestycji. Zgodnie z postanowieniem o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko projektowane przedsięwzięcie może w sposób znaczący wpływać na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem na zdrowie ludzi - mieszkańców okolicznych terenów. Oddziaływanie na etapie eksploatacji przedsięwzięcia będzie miało charakter stały i długotrwały.

Stowarzyszenie "Dla Ziemi Pszczyńskiej"
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj