pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 8 listopada 2021
  • wyświetleń: 2646

O nauczycielce z Pielgrzymowic w książce Sylwii Chutnik

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj

Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach znalazła się wśród stu niezwykłych Polek, których historie zostały opisane w książce Sylwii Chutnik "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek". W publikacji można przeczytać, jak nauczycielka wykorzystuje na lekcjach interaktywne gry i quizy oraz prowadzi z uczniami kampanię przeciw hejtowi.

Marta Florkiewicz-Borkowska, Pani FloBo
Historia Marty Florkiewicz-Borkowskiej znalazła się w · fot. Marta Florkiewicz-Borkowska


Imię i nazwisko nauczycielki, znanej w internecie jako Pani FloBo, znalazło się obok wielu znanych postaci m.in. Martyny Wojciechowskiej, Maryli Rodowicz, Olgi Tokarczuk, Urszuli Dudziak czy Anny Dymny.

- To była dla mnie niespodzianka. Wydawnictwo i pisarka Sylwia Chutnik wybrały mnie z obszaru edukacji jako osobę która ich zdaniem powinna się tam znaleźć. Teksty w formie krótkiej bajki napisała S. Chutnik, a wybór opisywanych postaci to jej indywidualne typy - wyjaśnia Marta Florkiewicz-Borkowska

- Dowiedziałam się tydzień przed premierą, że moja historia znalazła się w książce. Byłam bardzo zaskoczona i jednocześnie zawstydzona. Ale ona uznała, że chce opisać moje działania i to, co robię od początku, odkąd przyszłam pracować w Pielgrzymowicach - wyjaśnia nauczycielka.

Na czym polegają działania pani Marty?

- Technologie wykorzystywałam już 10 lat temu w gimnazjum, kiedy jeszcze nie było to powszechne. Uczniowie realizowali projekty. Tworzyli blogi. Bywali na konferencjach w Warszawie. Występowali w debatach na temat nowoczesnych technologii. Prowadzili lekcje z niemieckiego dla młodszych oraz pokazywali nauczycielom, jak wykorzystać aplikacje i narzędzia do nauki - mówi nauczycielka.

Przypomnijmy, że Marta Florkiewicz Borkowska realizuje też projekt społeczny Pożeracze Smutków, w którym - teraz już na skalę ogólnopolską - szyje wraz z uczniami z ponad 100 szkół pluszowe emotikony. Pisaliśmy o nim wielokrotnie na naszych łamach, m.in. w artykułach:

www.pless.pl/wiadomosci/48137-uczennice-szyja-pozeraczy-smutkow-dla-dzieci-z-nowotworami-pielgrzymowice
www.pless.pl/wiadomosci/66873-pozeracze-smutkow-szyje-juz-200-uczniow-w-calej-polsce-pielgrzymowice
www.pless.pl/edukacja/69815-final-projektu-emotkowe-pozeracze-smutkow-wizyta-w-dps-pawlowice-pielgrzymowice

Nauczycielka prowadzi ponadto warsztaty rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne z elementami arteterapii dla dzieci, młodzieży, ale też dla dorosłych. Wraz z nauczycielką matematyki w pielgrzymowickiej szkole, Agatą Paszek, prowadziła kampanię społeczną "Słowa krzywdzą". Uczniowie prowadzili fanpejdż oraz zrobili spot dotyczący mowy nienawiści. - Byliśmy w Rzymie, w Warszawie. Znani aktorzy i piosenkarze poparli i wsparli akcje - opowiada Pani FloBo.

Wśród działań Marty Florkiewicz-Borkowskiej można wymienić także zorganizowane trzykrotnie razem z uczniami, absolwentami i rodzicami, koncerty charytatywne w Pielgrzymowicach. Ponadto przed pandemią, od roku 2016 przez cztery lata nauczycielka współorganizowała i współprowadziła pierwszą w historii całodniową konferencję online dla nauczycieli - EduMocOnline.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj