Zdrowie

  • 29 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 369

Odciski - skąd się biorą i jak je leczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Materiał partnera:

Odciski na stopach to niekomfortowy i nieestetyczny problem związany przeważnie m.in. z noszeniem niedopasowanego obuwia, zbyt długim chodzeniem i aktywnością fizyczną lub poruszaniem się w upalne dni, gdy stopy się pocą. Co dokładnie wpływa na ich powstawanie i jak je leczyć? Przeczytaj poniższy artykuł!

Odciski - skąd się biorą i jak je leczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć!


Obecność odcisków na stopach nie tylko jest nieestetyczna, ale powoduje także silny ból, pieczenie i dyskomfort podczas chodzenia czy nawet stania. Ogromną popularnością cieszą się plastry na odciski, które zawsze warto mieć przy sobie. Jakie są przyczyny powstawania odcisków, jak im zapobiegać i jak leczyć? Przekonaj się!

Skąd biorą się odciski?



Odciski rozwijają się na podłożu długotrwałego ucisku spowodowanego np. zbyt ciasnym, niewygodnym lub źle dobranym obuwiem. Wówczas już w ciągu kilkunastu minut chodzenia może dojść do otarcia skóry i powstania odcisku. Ryzyko to pojawia się także przy długotrwałym (wielogodzinnym) wędrowaniu w dobrze dobranym obuwiu - wówczas czynnikiem inicjującym problem jest ucisk w połączeniu z jego czasem trwania. Odciski tworzą się w szczególności przy nadpotliwości stóp, w upalne dni oraz u osób z deformacjami stóp, modzelami czy płaskostopiem.

Sprawdź także: Jak działają plastry na odciski?

Profilaktyka odcisków



Co robić, aby nie dopuścić do utworzenia się bolesnych odcisków lub aby minimalizować ich ryzyko? Przede wszystkim:

  • noś dobrze dobrane obuwie wykonane z miękkich tworzyw, które podczas użytkowania dopasowują się do kształtu stopy;
  • jeśli to możliwe, często ściągaj obuwie, aby dać stopom odpocząć;
  • staraj się systematycznie chodzić po nierównym podłożu (kamykach, piasku, trawie, betonie) boso;
  • nosząc zabudowane obuwie, zakładaj bawełniane skarpety;
  • regularnie zmieniaj obuwie, aby uniknąć ciągłego podrażniania tych samych miejsc na stopach;
  • dbaj o stopy - systematycznie mocz je w wodzie z solą, wykonuj peelingi, nawilżaj kremami. Skóra sucha jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia.


Dodatkowo planując dłuższą wędrówkę, możesz zabezpieczyć plastrami opatrunkowymi miejsca, w których najczęściej tworzą się u Ciebie odciski.

Domowe sposoby na odciski



Najczęściej wybieranym sposobem jest stosowanie specjalnych plastrów na odciski. Nie tylko je zabezpieczają, ale również mogą działać przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, antybakteryjnie czy przeciwzapalnie. Podobnie działać mogą kremy, żele i maści do aplikacji miejscowej. Prostym sposobem jest również moczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli i ziół, a następnie usunięcie odcisku pumeksem, co nie sprawdzi się jednak przy bardzo dużych lub bolesnych zmianach.

Innymi sposobami polecanymi przez ludzi są: okłady z aloesu, pasta z kurkumy, opatrunki z czosnku, choć metody te nie zostały naukowo potwierdzone. Każda osoba, która chce w pełni profesjonalnie pozbyć się odcisków oraz zadbać o swoje stopy, powinna skonsultować się z podologiem. To specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem problemów występujących w obrębie stóp.