Zdrowie
- 16 stycznia 2024
- wyświetleń: 563
RTG zęba - na czym polega i kiedy warto zrobić rentgen zęba
Materiał partnera:
Leczenie stomatologiczne i ortodontyczne jest dziś bardzo dobrze rozwinięte, dzięki czemu pacjenci otrzymują pomoc szybką i skuteczną. Jednym z najbardziej cenionych badań diagnostycznych jest RTG, czyli badanie rentgenowskie, które wykonuje się w celu uzyskania dokładnego obrazu uzębienia. Zdjęcie ukazuje wszystko to, czego nie widać gołym okiem, jest więc niezwykle przydatne w leczeniu zębów.
Czym jest RTG zębów?
Badanie RTG to w skrócie rentgen zębów, a więc prześwietlenie jamy ustnej z wykorzystaniem promieniowania X. Na podstawie zdjęcia RTG lekarz stomatolog jest w stanie precyzyjnie ocenić stan uzębienia i określić jakie uszkodzenia lub patologiczne zmiany dotknęły pacjenta. W leczeniu ortodontycznym wyróżniamy kilka rodzajów badania RTG - każde z nich nakierowane jest na inny obszar jamy ustnej, dzięki czemu stomatolog może np. zdiagnozować przyczynę bólu z dużą dokładnością.
RTG punktowe
RTG punktowe to prześwietlenie pojedynczego zęba. Takie zdjęcie daje precyzyjny obraz konkretnego zęba wraz z jego korzeniami, a także zębów sąsiadujących. Rentgen zęba wykonuje się zazwyczaj przy leczeniu kanałowym. Stomatolog ma wówczas pełną kontrolę nad wypełnieniem kanałów, co zwiększa skuteczność leczenia i minimalizuje ryzyko konieczności ponownego wykonania "kanałówki".
RTG pantomograficzne
RTG pantomograficzne, zwane inaczej panoramicznym, to z kolei prześwietlenie wszystkich zębów - zarówno z górnej, jak i dolnej szczęki. Zdjęcie pantomograficzne obejmuje nie tylko łuki zębowe, ale także obszar stawu skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Pantomogram pozwala zaobserwować, które zęby wymagają leczenia - jest to szczególnie przydatne u pacjentów, którzy dawno nie poddawali się kontroli stomatologicznej. Ze względu na to, że zdjęcie obejmuje obszar całej szczęki, RTG panoramiczne przydaje się także w leczeniu ortodontycznym.
RTG skrzydłowo-zgryzowe
Skrzydłowo-zgryzowe RTG zębów polega na prześwietleniu wyłącznie koron, bez uwzględnienia korzeni i kości wokół korzeni. Badanie to pozwala ocenić stan ścian stycznych zębów, które ze sobą sąsiadują. Taki obraz zębów jest przydatny do zdiagnozowania lub wykluczenia próchnicy w miejscach trudnodostępnych.
RTG cefalometryczne
Badanie cefalometryczne to szczególny rodzaj prześwietlenia, ponieważ zdjęcie wykonuje się z profilu. Obraz ukazuje nie tylko zęby, ale także kości szczęki, co jest szczególnie przydatne w przypadku leczenia ortodontycznego. Dzięki RTG cefalometrycznemu lekarz jest w stanie wykonać szczegółowe pomiary, a następnie analizę szczęki, na podstawie której może zdiagnozować np. wady zgryzu.
RTG tomograficzne 3D
Tomografia w technologii 3D pozwala prześwietlić całą czaszkę. Na zdjęciu widoczne będą więc nie tylko zęby, ale także kości twarzoczaszki, uszy i zatoki. Tego typu badanie umożliwia uzyskanie rzeczywistego wyglądu uzębienia: rozmiaru, głębokości osadzenia i układu zębów, a także układu nerwów i naczyń krwionośnych w jamie ustnej. Badanie to można też skoncentrować na pojedynczy ząb, uzyskujemy wówczas obraz 3D konkretnego zęba - ten rodzaj badania nazywamy mikrotomografią CBCT.
Kiedy warto zrobić prześwietlenie zębów?
W niektórych klinikach stomatologicznych rentgen zębów jest standardem przed podjęciem leczenia. Zdjęcie RTG pozwala ocenić stan zębów i zdiagnozować niewidoczne gołym okiem choroby. Prześwietlenie przydaje się m.in. podczas leczenia kanałowego, ale swoje zastosowanie znajduje także przy okazji leczenia ortodontycznego.
Mówiąc krótko, RTG zęba skierowane jest do pacjentów, u których wymagana jest dogłębna diagnostyka uzębienia. Do wskazań zaliczamy więc podejrzenie: urazu zęba, próchnicy, stanu zapalnego, choroby dziąseł, nowotworu, cysty lub innych nieprawidłowości. Ponadto zdjęcie RTG wykonuje się w przypadku urazu twarzoczaszki, złamania lub pęknięcia zęba, a także w przypadku planowania zabiegu chirurgicznego w obszarze jamy ustnej, leczenia ortodontycznego lub protetycznego.
Jak przygotować się do RTG zębów?
RTG zęba to nieinwazyjna i bezpieczna procedura, która nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przed badaniem można jeść, pić, żuć gumę czy palić papierosy. Jedyne co może wpłynąć na zaburzony obraz prześwietlenia, to elementy metalowe znajdujące się w pobliżu, dlatego przed wykonaniem RTG należy ściągnąć biżuterię.
Badanie RTG zęba to prześwietlenie, dzięki któremu lekarz stomatologii lub ortodoncji ma pełny wgląd w uzębienie pacjenta i widzi to, czego nie jest w stanie dojrzeć gołym okiem. Rentgen zębów jest przydatny m.in. przed leczeniem ortodontycznym oraz w trakcie leczenia kanałowego.
Zdjęcia RTG dzieli się na kilka rodzajów, wyróżniamy więc badanie: punktowe, pantomograficzne, skrzydłowo-zgryzowe, cefalometryczne i tomograficzne 3D. Każde z tych badań przeznaczone jest do innego przypadku, dlatego można je w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.