Zdrowie
- 11 października 2023
- wyświetleń: 408
Czym są opioidy i jakie jest ich zastosowanie - dlaczego należy na nie uważać?
Materiał partnera:
Opioidy należą do grupy substancji przeciwbólowych o mocnym działaniu. Znajdują zastosowanie w takich sytuacjach jak łagodzenie bólu w chorobach nowotworowych, po zabiegach operacyjnych i urazach. Ich działanie pozwala pacjentom szybciej dojść do siebie, ale należy zachować wyjątkową ostrożność przy ich stosowaniu, ze względu na ryzyko uzależnienia i zatrucia.
Co wiadomo o opioidach?
Opioidy to substancje naturalne i syntetyczne, które mają wpływ na receptory opioidowe, zlokalizowane w trzech miejscach, a mianowicie w rdzeniu kręgowym, w mózgu i w tkankach obwodowych. Receptory w mózgu powodują aktywację centralnego układu kontroli bólu, co sprawia, że ból nie jest przewodzony. Receptory umiejscowione w rdzeniu kręgowym obustronnie przewodzą neurotransmitery, związane z odczuwaniem bólu. Zatem opioidy mogą wpływać na różne receptory i wtedy mają działanie antagonistyczne (blokują działanie receptorów bólowych), agonistyczne (aktywują działanie receptorów przeciwbólowych) i mieszane (pobudzają jedne receptory, a blokują inne). Jeśli mówimy o opioidach syntetycznych to są to środki wykorzystywane w leczeniu do uśmierzania bólu. Znane opioidy to hydrokodon, oksykodon, morfina, fentanyl lub kodeina. Na portalu https://www.rodzice.pl/ możesz znaleźć wiele informacji zdrowotnych, w tym także te o opioidach.
Bezpieczne zażywanie opioidów to niezwykle ważna kwestia
W medycynie opioidy mają szerokie zastosowanie, ale kluczowa kwestia jest taka, aby zażywać je według określonych zasad, aby nie wyrządzić sobie więcej krzywdy niż pożytku. Jakie są te zasady? Po pierwsze, przyjmuje się je tylko w ściśle określonych dawkach. Po drugie, należy zachować ostrożność po zażyciu opioidów i nie prowadzić wtedy pojazdów. Te leki zwiększają senność i spowalniają reakcje. Co bardzo ważne, stosując opioidy, alkohol i narkotyki są oczywiście wykluczone. Swoje recepty wykorzystuje się tylko dla siebie i nie daje się ich nikomu innemu. Zmiany dawek lub odstawienie opioidów należy skonsultować z lekarzem. Często daje się pacjentom również lek nalokson, który działa hamująco na opioidy, jeśli zostaną przedawkowane.
Czy można uzależnić się od zażywania tych substancji?
Niestety jest to możliwe, dlatego trzeba być rygorystycznym przy ich przyjmowaniu i bezwględnie stosować się do zaleceń. O uzależnieniu mówimy wtedy, gdy powstaje niepohamowana chęć zażywania opioidów, a szczególnie wtedy, gdy nie odczuwa się już bólu. Czynnikami ryzyka są także wiek do 45 lat, negatywne epizody z zażywaniem substancji odurzających przez pacjenta lub występujące w jego rodzinie, depresja i zaburzenia lękowe. W niektórych przypadkach warto rozważyć inne leki przeciwbólowe, takie jak choćby paracetamol czy ibuprofen. Warto też wspomnieć o niepożądanych działaniach, które mogą wystąpić po zażyciu opioidów. Najbardziej uciążliwe to senność i nudności. Szczególnie u osób starszych takie działania niepożądane mogą się nasilać. Przy zaburzeniach pamięci i przyjmowaniu opioidów, może dojść do otępienia, a nawet do halucynacji.