Zdrowie

  • 17 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 188

Pantomogram - co warto o nim wiedzieć przed wykonaniem badania?

Materiał partnera:

Pantomogram, znany również jako pantomografia, to istotne badanie obrazowania medycznego wykorzystywane w dziedzinie stomatologii i ortodoncji. Stanowi niezastąpione narzędzie diagnostyczne umożliwiające kompleksową ocenę struktury jamy ustnej oraz struktur anatomicznych głowy i szyi. RTG zębów jest niezbędne przy pierwszej wizycie u ortodonty, który na podstawie obrazu i stanu jamy ustnej pacjenta dobiera odpowiednie leczenie wad zgryzu.

Pantomogram


Pantomogram - co to jest?Pantomogram jest rodzajem rentgenowskiego badania obrazowego, które dostarcza przekrojowego obrazu struktur anatomicznych w obszarze jamy ustnej, żuchwy i kości skroniowej. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie umożliwia lekarzom dokładną ocenę stanu zdrowia jamy ustnej oraz otaczających ją tkanek i kości.

RTG zębów - dla kogo?Pantomogram w Szczecinie i innych dużych miastach to badanie, które może mieć różne cele:

  • Diagnoza stanu zębów i kości - pantomogram jest stosowany do diagnozowania chorób zębów i dziąseł, takich jak próchnica, zapalenie miazgi, czy infekcje. Ponadto pozwala na wykrycie ewentualnych wad zgryzu oraz ocenę stanu kości szczęki i żuchwy.
  • Planowanie leczenia ortodontycznego - pantomogram jest używany przez ortodontów do planowania leczenia i założenia aparatu ortodontycznego. Pozwala na dokładną analizę położenia zębów oraz ich korzeni, co jest kluczowe dla efektywnej terapii.
  • Przygotowanie do wyrywania z zębów - przed planowanym wyrywaniem zębów lub innymi procedurami chirurgicznymi w jamie ustnej, lekarz może zlecić rentgen zębów, aby uzyskać dokładny obraz struktury kości i tkanek.
  • Monitorowanie rozwoju zębów u młodszych pacjentów - RTG zębów jest także stosowane u dzieci i młodzieży w celu monitorowania prawidłowego rozwoju zębów oraz ewentualnych problemów z ósemkami - tzw. zębami mądrości.


RTG zęba Szczecin - jak wygląda pantomogram?Procedura wykonania pantomogramu jest stosunkowo szybka i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Podczas badania zostaje on poproszony o umieszczenie głowy w specjalnym aparacie rentgenowskim. Urządzenie to wykonuje obrotowy ruch wokół głowy, rejestrując serię rentgenowskich obrazów przekrojowych. Cały proces trwa zazwyczaj kilka sekund, a uzyskane obrazy są następnie analizowane przez radiologa lub lekarza stomatologa.

Dlaczego warto wykonać rentgen zębów w Szczecinie?Pantomogram to nieocenione narzędzie w diagnostyce stomatologicznej, umożliwiające dokładną ocenę stanu zdrowia jamy ustnej oraz struktur anatomicznych głowy i szyi. Dzięki temu badaniu lekarze mogą podejmować trafne decyzje terapeutyczne, a pacjenci mają szansę na skuteczne i precyzyjne leczenie.

Wykonanie precyzyjnego badania z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu ma wiele zalet. Decydując się na RTG zęba w Szczecinie, w orto-magic.eu/radiologia-cyfrowa-oferta. możesz liczyć na dokładną diagnozę. Dobrze wykonany pantomogram pozwala na wczesne wykrycie i leczenie problemów stomatologicznych. Dla lekarzy stomatologów to narzędzie umożliwiające precyzyjne planowanie leczenia, co przekłada się na skuteczność terapii oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. Pantomogram jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, a stosowanie promieniowania rentgenowskiego jest kontrolowane, aby zapewnić minimalne ryzyko dla pacjenta.