Zdrowie

  • 27 czerwca 2023
  • wyświetleń: 2323

Do jakiego lekarza udać się z naczyniakiem?

Materiał partnera:

Na skórze stosunkowo często występują rozmaite zmiany. Te będące następstwem nieprawidłowości naczyń krwionośnych określa się jako naczyniaki. Przyjmują one różną postać, najczęściej występują u dzieci. Do jakiego lekarza udać się z naczyniakiem? Czy zmiany takie są groźne i na czym polega ich leczenie? Dowiedz się więcej na ten temat!

cutera zmiana naczyniowa policzek


Czym są i jak wyglądają naczyniaki?



Naczyniaki są zmianami, które wywodzą się z naczyń krwionośnych. Mogą one występować na skórze, ale też na narządach wewnętrznych. Te dotyczące powierzchni ciała najczęściej pojawiają się na głowie - powiekach, czole, skórze owłosionej, a także na karku, natomiast rzadziej na innych patiach ciała. Naczyniaki powstają w wyniki nieprawidłowego rozrostu komórek ścian naczyń krwionośnych. Jest to więc rodzaj zmian nowotworowych, ale chociaż brzmi to groźne, są to zmiany łagodne, których absolutnie nie należy mylić z rakiem.

Częstość występowania naczyniaków maleje wraz z wiekiem. Zaledwie kilka procent osób dorosłych boryka się z takimi zmianami. Zwykle dotyczą one niemowląt i małych dzieci, przy czym częściej występują u płci żeńskiej.

Ponieważ naczyniaki powstają w obrębie drobnych naczyń krwionośnych, zwykle mają czerwony odcień. Te zlokalizowane płytko pod skórą mają kolor żywo czerwony. Najczęściej są to drobne, kilkumilimetrowe punkty, lekko wypukłe poza powierzchnię skóry. Można porównać je do czerwonych pieprzyków. Natomiast zmiany głębiej położone mają raczej niebieskawy lub sinawy odcień. Do zmian tego typu, które przyjmują większe rozmiary, należą naczyniaki nazywane plamą z wina porto.

Naczyniak - kiedy zniknie taka zmiana i czy potrzebne jest leczenie?



Niektóre naczyniaki zanikają samoistnie. Do takich należą naczyniaki włośniczkowe. Charakteryzują się one zwiększeniem objętości wraz ze wzrostem dziecka, po czym, zwykle przed 10. rokiem życia, dochodzi do zwłóknienia naczyń krwionośnych i stopniowego zaniku zmiany. Po ustąpieniu problemu mogą jednak pozostawać blizny, przebarwienia i teleangiektazje. Naczyniaki, które zwykle ustępują, należą do najczęściej diagnozowanych.

Innym typem zmian są naczyniaki płaskie, które nie zanikają. Co więcej, mogą one zmieniać kształt i kolor, a w części przypadków odpowiadają za dyskomfort, swędzenia, a nawet ból.

Kto leczy naczyniaki - do jakiego lekarza warto się zgłosić?



Chociaż naczyniaki w zdecydowanej większości przypadków nie są zmianami groźnymi i mogą zaniknąć samoistnie, zawsze należy skonsultować je z lekarzem. W przypadku zmian występujących u dzieci i niemowląt najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po ocenie wyglądu zmiany specjalista zadecyduje, czy konieczna będzie ingerencja medyczna. Zwykle najczęściej występujące naczyniaki zaleca się obserwować. W rzadkich przypadkach lekarz może przepisać preparaty do stosowania zewnętrznego, np. gdy zmianie towarzyszy ból i stan zapalny.

Jeśli natomiast naczyniak nie zanika lub jest problemem osoby dorosłej, można go usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego lub nowszych metod. W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie usuwanie naczyniaków przeprowadzamy za pomocą technologii laserowej.

Naczyniak - jaki lekarz zajmuje się usuwaniem malformacji naczyniowych?



Jeśli konieczne okaże się usunięcie naczyniaka ze względów zdrowotnych i/lub estetycznych, procedurami takimi zajmuje się chirurg lub chirurg onkolog. Obecnie usuwanie naczyniaków w wielu przypadkach możliwe jest dzięki laserom, z których korzystają różne kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii. Ważne jest jednak, żeby zmianę usunąć specjalista posiadający doświadczenie i korzystający z najnowszego sprzętu, co zwiększa bezpieczeństwo w trakcie zabiegu a także jego efektywność.

Do usuwania naczyniaków stosuje się lasery naczyniowe, które emitują wiązkę promieniowania o wysokim powinowactwie do barwnika (hemoglobiny) znajdującego się w naczyniu żylnym. Pod wpływem pochłoniętej wiązki świetlnej dochodzi do termicznego uszkodzenia zmiany oraz jej wchłonięcia przez organizm. Zabieg taki jest praktycznie bezbolesną, znacznie mniej inwazyjną alternatywą dla metod chirurgicznych.

Jeśli masz naczyniaka i chcesz go usunąć lub skontrolować, ustal termin konsultacji w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie. Lekarz odpowie na wszystkie Twoje pytania i w razie potrzeby dobierze odpowiednią formę leczenia.