Zdrowie

  • 15 czerwca 2023
  • wyświetleń: 674

Ile powinna trwać faza REM

Materiał partnera:

Zasadniczo uznaje się, że sen dorosłego człowieka powinien trwać około 7-9 godzin. Jednak, wbrew temu, co powszechnie się uważa, nocna regeneracja nie wygląda tak, że śpimy kilka godzin bez przerwy. Nasz sen składa się z powtarzających się cyklów, po których następują krótkie przebudzenia. Natomiast każdy cykl składa się z faz: NREM (non rapid eye movement) i REM (rpid eye movement). Czym się cechują fazy snu i ile powinna trwać faza REM? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

sen,faza REM


Fazy snu NREM - charakterystyka



Jak powiedzieliśmy, nasz sen składa się z powtarzających się cyklów, które w sumie dają kilkugodzinny (zazwyczaj trwający około 7-9 godz.) odpoczynek. Każdy pełen cykl składa się natomiast z dwóch faz: NREM i REM.

Faza NREM, nazywana również fazą wolnych ruchów gałek ocznych, składa się z trzech stadiów:

  • N1 - to stadium zasypiania, powinna trwać około 15-20 min. W jej trakcie rozluźniają się mięśnie i obniża się temperatura ciała.
  • N2 - teraz następuje faza snu płytkiego, której procentowo jest najwięcej w ciągu nocy. Następuje zanik ruchów gałek ocznych, a napięcie mięśni jest bardzo niskie.
  • N3 - czyli sen głęboki, będący ostatnim stadium fazy NREM. Całkowicie ustępuje ruch gałek ocznych, w mózgu pojawiają się fale delta i sny, a sam człowiek jest trudny do wybudzenia. To właśnie na tym etapie następuje najbardziej intensywna regeneracja organizmu.


Faza REM - czym jest i ile powinna trwać?



Po fazie NREM następuje faza REM, czyli faza szybkiego ruchu gałek ocznych. To właśnie teraz nasz mózg wykazuje największą aktywność - z jednej strony intensywnie śnimy, a z drugiej, "przerabiamy" doświadczenia dnia poprzedniego: (lub nie - zaburzenia fazy REM towarzyszą np. osobom z PTSD) radzimy sobie z nimi emocjonalnie i zapamiętujemy to, co przeżyliśmy w ciągu dnia.

Faza REM jest bardzo ważna, ponieważ pomaga zachować spokój emocjonalny oraz wspomaga reakcje fizjologiczne i psychiczne. Trwa około 15 min.

Monitorowanie snu - przekonaj się, jak śpisz



Standardowo jeden cykl powinien trwać około 95-115 min[/b] - powtarzający się kilkukrotnie daje sen trwający właśnie zazwyczaj 7-9 godzin. Nie można jednak z góry określić, jak długi sen będzie dla Ciebie najlepszy. Tego można się natomiast dowiedzieć, przeprowadzając monitorowanie snu. Można je przeprowadzić na różne sposoby:

  • poprzez badanie polisomnograficzne - wykonuje się je w specjalnym laboratorium. Dzięki niemu można otrzymać szczegółowe informacje na temat snu i zazwyczaj przeprowadza się przy zaburzeniach takich jak bezdech senny czy lunatykowanie;
  • wykorzystując smartband - nowe modele nie tylko sprawdzają ruch człowieka, ale też mierzą puls. Mają jednak tendencje do przeszacowywania;
  • tworząc notatki - do najbardziej podstawowych wniosków możesz dojść, tworząc codziennie rano i wieczorem notatki. Zapisuj godzinę, o jakiej kładziesz się do łóżka i wstajesz oraz oceniaj swój stopień wyspania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć złoty środek!


Tabletki Noctis Noc na zaburzenia snu



Pojawiające się sporadycznie problemy ze snem (będące wynikiem np. krótkotrwałego stresu czy hałasu) można zwalczać lekami bez recepty. Przykładem mogą tu być tabletki nasenne Noctis Noc, jednak pamiętaj, że bez wiedzy lekarza nie należy ich brać dłużej niż 7 dni. Przedłużające się zaburzenia snu wymagają konsultacji lekarskiej.