Zdrowie

  • 29 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 730

Ból - Jak leczenie marihuaną medyczną wpływa na ból?

Materiał partnera:

Ból to nieprzyjemna dolegliwość, która w niekorzystny sposób wpływa na cały organizm, szczególnie jeśli utrzymuje się długotrwale.

young woman g243b05a10 1280


Niestety w wielu przypadkach tradycyjnie stosowane leczenie nie przynosi rezultatów lub łagodzi ból, jednocześnie powodując silne działania niepożądane. Czy medyczna marihuana może pomóc w leczeniu bólu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działają konopie w dolegliwościach bólowych.

Czym jest medyczna marihuana?



Medyczna marihuana to susz pozyskiwany z żeńskich kwiatostanów konopi indyjskich, które są uprawiane w zamkniętych i kontrolowanych pomieszczeniach, aby zapewnić odpowiednią, wysoką jakość surowca.

W zależności od profilu kannabinoidowego, czyli stężenia THC i CBD, może wykazywać inne właściwości terapeutyczne, dlatego odmiany konopi medycznych dobiera się indywidualnie do występujących u pacjenta objawów.

Właściwości przeciwbólowe medycznej marihuany



Jedną z najbardziej znanych właściwości marihuany jest działanie przeciwbólowe, które sprawdza się nawet w przypadku bólu przewlekłego i opornego na tradycyjne leczenie farmakologiczne. Jak to możliwe?

Zawarte w konopiach kannabinoidy poprzez łączenie się z receptorami CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego, regulują wydzielanie neuroprzekaźników, które odpowiadają za przetwarzanie sygnałów bólowych i wpływają na funkcjonowanie komórek ośrodkowego układu nerwowego, co prowadzi do zmniejszenia bólu.

Działanie przeciwzapalne a obniżenie bólu



Marihuana medyczna poza właściwościami przeciwbólowymi wykazuje również działanie przeciwzapalne, które wpływa na uśmierzanie bólu poprzez hamowanie uwalniania cytokin prozapalnych, co zmniejsza objawy związane z reakcją zapalną, takie jak np. ból.

Odczuwanie bólu może być także związane z niedoborem endokannabinoidów, które są naturalnie wytwarzane wewnątrz organizmu i chronią go przed rozwojem różnych dolegliwości i chorób.

W takim przypadku przyjmowanie marihuany może przywrócić prawidłowy poziom endokannabinoidów i znacznie zredukować ból, a nawet zapobiegać jego rozwojowi, m.in. poprzez pomoc w kontrolowaniu napięcia mięśni.

Medyczna marihuana w leczeniu bólu



Medyczna marihuana może pomóc w zmniejszaniu bólu różnego pochodzenia. Jednak najczęściej stosowana jest w dolegliwościach bólowych towarzyszących:

  • migrenie,
  • niektórym nowotworom,
  • chorobom stawów (np. RZS),
  • półpaścowi,
  • fibromialgii,
  • cukrzycy,
  • stwardnieniu rozsianemu,
  • dyskopatii,
  • zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa.


Terpeny konopne a ból



Marihuana medyczna zawiera nie tylko kannabinoidy, ale również inne substancje wykazujące właściwości lecznicze. W przypadku bólu istotne znaczenie odgrywają również terpeny, które wpływają na organizm w podobny sposób, jak THC i CBD.

Ze wszystkich terpenów najkorzystniej wypada beta-kariofilen, który łącząc się z receptorami układu endokannabinoidowego pomaga hamować rozwój stanu zapalnego, co przyczynia się do jego zmniejszenia i redukcji dolegliwości bólowych.

Kariofilen posiada również właściwości odprężające, co wspomaga redukcję napięcia mięśni i bólu. Ponadto łagodzi lęk i zmniejsza poziom stresu, co ma dodatkowe korzyści w przypadku bólu towarzyszącego wielu chorobom przewlekłym.

Podsumowanie



Medyczna marihuana dzięki swoim właściwościom może być stosowana w leczeniu bólu różnego pochodzenia. Jej stosowanie sprawdza się zarówno w przypadku migreny i bólów głowy, jak i bólu, który występuje w stwardnieniu rozsianym czy nowotworach.

Stosowanie marihuany medycznej powoduje uśmierzenie bólu również w przypadku bólu, którego nie można złagodzić za pomocą żadnych środków farmakologicznych. Jest to nadzieja dla wielu pacjentów i często jedyne rozwiązanie, które pomaga im powrócić do normalnego funkcjonowania.