Zdrowie

  • 7 marca 2023
  • wyświetleń: 853

Sprawdź, czy dobrze widzisz. Najczęstsze wady wzroku.

Materiał partnera:

Dziś coraz więcej osób boryka się z wadą wzroku. Pogorszenie się widzenia może wynikać nie tylko z naszych genów, ale także wieku czy środowiska. Wady wzroku dotykają w każdym wieku, pod każdą szerokością i długością geograficzną. Najczęściej możemy spotkać się z trzema wadami, które obniżają nasze możliwości widzenia świata. W dzisiejszym artykule omówimy przyczyny ich powstawania i sposoby leczenia.

blikpol


Skąd się biorą wady wzroku?



Obniżone możliwości widzenia, wada wzroku to nic innego jak brak możliwości, by nasze oko tworzyło prawidłowo zogniskowany obraz w centralnej części siatkówki. W efekcie widzimy słabiej lub źle. To z kolei łączy się z refrakcją, czyli procesem zachodzącym w oku, który polega na załamaniu światła. Dzięki refrakcji widzimy wyraźnie. Kiedy ten proces nie zachodzi w oku prawidłowo, możemy widzieć zamazane przedmioty i obiekty, obrazy stają się nieostre.

Wady naszych oczu mogą mieć różne źródła. Od zawsze nasze ciało było zaprogramowane tak, by z wiekiem obniżać możliwości widzenia. Czasem w genach mamy zapisaną już wadę wzroku, która potem będzie tylko nasilała się nieleczona. Niekiedy to styl naszego życia, praca lub otoczenie decydują o pogłębiającej się wadzie wzroku. Smartfony, niebieskie światło monitora, cukrzyca czy brak higieny oka - to również ma wpływ na zdrowie naszych oczu. Jednak które z nich najczęściej możemy spotkać w gabinecie okulistycznym?

Jakie są trzy najpopularniejsze wady wzroku?




1. Astygmatyzm.


To schorzenie często wynika z nieregularnej budowy rogówki oka. Takie ukształtowanie zewnętrznej warstwy oka sprawia, że wiązka światła, zamiast skupiać się w całości w jednym punkcie, skupia się na dwóch płaszczyznach. Przez ten niepunktowy obraz osoba z astygmatyzmem widzi krzywe obrazy, uskarża się na niższą ostrość, obniżoną czułość na kontrast. Jednak astygmatyzm nie tylko wynika z niewłaściwie zbudowanej rogówki. Czasem decydują o tym geny lub uraz oka. Przyczynę astygmatyzmu powinien zbadać okulista. Najczęściej jest to korekcja za pomocą specjalnych cylindrów lub specjalistycznych soczewek kontaktowych. O tym, jaka metoda będzie najlepsza, powinien zadecydować specjalista, która dopasuje do naszej wady wzroku optymalne rozwiązanie. Dziś wiele klinik okulistycznych, jak np. Blikpol, oferują także laserową korekcję astygmatyzmu. To bezbolesna metoda, na którą coraz częściej decydują się osoby borykające się z tą wadą wzroku, które chcą zrezygnować z okularów bądź soczewek.

2. Krótkowzroczność.

Czy wiesz, że już połowa europejskich nastolatków cierpi na krótkowzroczność. W Azji skala tego problemu sięga już nawet 80%. Dlaczego tak się dzieje? Dziś ta wada wzroku łączona jest z nadmiernym używaniem sprzętu elektronicznego, smartfonów, komputerów i telewizorów. Już coraz rzadziej patrzymy w dal, wciąż spoglądając w niebieskie światło monitorów. Także brak sportu, zwłaszcza w młodym wieku to kolejna przyczyna, w której okuliści upatrują powstawania krótkowzroczności. Niektórzy twierdzą, że także długie czytanie może wpływać na wydłużenie soczewki oka. Często predyspozycje do tej choroby są zapisane już w genach. Krótkowzroczność powoduje, że dobrze widzimy bliskie przedmioty, ale te oddalone od nas stają się niewyraźne. Ją także możemy leczyć za pomocą okularów, soczewek czy laseroterapii.

3.Nadwzroczność (dalekowzroczność).

Ostatnią z najpopularniejszych wad wzroku jest nadwzroczność. Światło ogniskuje się za siatkówką, więc przedmioty z bliska są rozmazane, zaś te w oddali widzimy doskonale i wyraźnie. Wielki wpływ na tę wadę ma nieprawidłowa budowa rogówki, czy w młodym wieku nadmierna kulistość gałki ocznej. Warto pamiętać, że istnieje również nadwzroczność starcza, która pogłębia się z każdym rokiem. Jak w przypadku innych wad wzroku, także tutaj możemy wybrać optymalną dla siebie i naszego zdrowia metodę leczenia. Laser, okulary czy soczewki - wybór z pewnością doradzi nam wykwalifikowany lekarz.

Leczenie astygmatyzmu, nadwzroczności czy krótkowzroczności nie jest kwestią jedynie komfortu. Często tym wadom towarzyszą poważne i uciążliwe dolegliwości. Ból głowy, zawroty, swędzenie i pieczenie oczu. Z kolei nieleczona krótkowzroczność może sprzyjać powstawaniu poważnych chorób oczu, np. zaćmie, zwyrodnieniu plamki żółtej czy zmętnieniu rogówki. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy dbali o oczy, regularnie odwiedzali gabinety okulistyczne.