Zdrowie
- 31 stycznia 2023
- wyświetleń: 953
Zgaga - uciażliwe pieczenie w żołądku
Materiał partnera:
Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, która występuje u znacznej części społeczeństwa. Objawia się m.in. pieczeniem w żołądku, nieprzyjemnym smakiem w ustach, złym samopoczuciem. Zgaga może mieć różne przyczyny i różny stopień nasilenia. Jak ją rozpoznać? Jakie metody warto zastosować, aby pozbyć się przykrych objawów?
Co to jest zgaga?
Zgaga jest uczuciem pieczenia za mostkiem, które może być spowodowane przez wiele różnych czynników. Bardzo często jest wynikiem refluksu kwasu żołądkowego, czyli cofania się treści żołądka do przełyku. Inne przyczyny zgagi mogą obejmować nieprawidłową pracę zwieracza przełyku, choroby przełyku lub wrzody żołądka. Problem pojawia się także wskutek takich czynników jak:
- palenie tytoniu,
- przyjmowanie niektórych leków, np. ibuprofen czy aspiryna,
- życie w silnym stresie,
- wstępująca nadwaga lub otyłość,
- częste spożywanie pokarmów i napojów, które mogą podrażniać przełyk, takich jak kawa, alkohol, czekolada, czerwone mięso i tłuste potrawy.
Jakie są objawy zgagi?
Zgaga ma dosyć charakterystyczne objawy, ale dokładne rozpoznanie powinien postawić lekarz, najlepiej gastrolog. W celu diagnostyki niezbędny jest wywiad z pacjentem, a także wykonanie gastroskopii, czyli endoskopowego badania górnego odcinka przewodu pokarmowego. Objawy zgagi u wielu osób wyglądają inaczej. Mogą obejmować uczucie pieczenia za mostkiem, które może rozprzestrzeniać się na szyję, charakterystyczny jest kwaśny smak w ustach, pieczenie w żołądku, trudności w połykaniu, kaszel, chrypka lub duszność. Czasami zgaga może być mylona z bólem w klatce piersiowej, co może prowadzić do nieprawidłowej diagnozy i leczenia.
Jak radzić sobie ze zgagą?
Zgaga może mieć bardzo intensywne objawy, przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli występują często, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak choroba wrzodowa lub rak przełyku. Pacjenci, których objawy są mocno nasilone, powinni przyjmować leki na receptę z grupy inhibitorów pompy protonowej lub blokery receptora H2, które pomagają zmniejszyć wytwarzanie kwasu w żołądku. Objawy skutecznie likwidują ogólnie dostępne leki zobojętniające nadmiar kwasu solnego w żołądku np. rennie.
Oprócz farmakologii ważna jest zmiana stylu życia. Należy zmienić nawyki żywieniowe, unikać pokarmów i napojów, które mogą podrażniać przełyk, a także jeść mniejsze porcje, ale częściej, w stałych odstępach czasu. Można również stosować napary ziołowe np. z rumianku, kardamonu, kopru włoskiego, kminu czy prawoślazu. Wiele osób zauważa poprawę, po wypiciu zimnego mleka czy zjedzeniu garści migdałów. Osoby cierpiące na zgagę nie powinny kłaść się zaraz po posiłku. Inne metody łagodzące pieczenie w żołądku to:
- unikanie jedzenia przed snem,
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- unikanie palenia tytoniu,
- rezygnacja z alkoholu i napojów gazowanych.
Zgaga jest uciążliwym i częstym problemem, który może mieć różne przyczyny. Można sobie z nią radzić poprzez leczenie farmakologiczne oraz zmianę stylu życia. Ważne, aby skonsultować się z lekarzem i wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.