pless.pl

Reklama

Zdrowie

  • 16 stycznia 2023
  • wyświetleń: 749

Czym grozi zdrapanie pieprzyka?

Pieprzyki, nazywane znamionami barwnikowymi, to niewielkie plamki na skórze w kolorze brązowym lub czarnym.

Reklama

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyki powstają w wyniku działania komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Komorki te wytwarzają melaninę, która odpowiada za naszą opaleniznę. Czasami jednak barwnik ten rozmieszcza się w naskórku nierównomiernie i skupia w jednym miejscu, co prowadzi do powstania pieprzyka.

Pieprzyki na ciele są czymś normalnym. Z pewnością i Ty możesz zaobserwować u siebie mniejsze lub większe znamiona barwnikowe, umieszczone na różnych partiach ciała. Najwięcej pieprzyków powstaje na skórze w okresie dzieciństwa oraz dojrzewania. Na ogół pieprzyki nie dają powodów do obaw, jednak warto je obserwować i w razie potrzeby skonsultować się z dermatologiem.

Jedna osoba może mieć nawet kilkadziesiąt pieprzyków na ciele. Duże znaczenie w ich powstawaniu ma m.in. nasz kolor skóry. Zazwyczaj nie ma potrzeby usuwania pieprzyków, jednak ostateczna decyzja należy do dermatologa. Niektóre ze zmian lepiej wyciąć, aby nie dopuścić do ich zezłośliwienia. Bardzo często jest też tak, że pieprzyki są umiejscowione w miejscach narażonych na ciągłe urazy. Przykładem może być pieprzyk pod ramiączkiem stanika czy w okolicy pasa spodni. W takich sytuacjach dermatolog również może zadecydować o konieczności usunięcia pieprzyka.

Niektóre osoby usuwają pieprzyki z twarzy lub innego miejsca ze względów estetycznych. Do wyboru mamy odparowanie zmiany nożem radiofrekfencyjnym lub skorzystanie z interwencji chirurga. Odparowanie zmian odbywa się w szybki , bezbolesny sposób nie pozostawiając kompletnie blizn oraz nie wyłączając pacjenta z codziennych czynności.

Każdemu z nas może przytrafić się sytuacja, w której przez przypadek dojdzie do zdrapania pieprzyka. W sieci pojawia się mnóstwo historii o tym, że rozdrapanie pieprzyka grozi powstaniem czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry. Bez obaw. Samo zdrapanie pieprzyków nie jest powodem powstania czerniaka. Jeśli niechcący uszkodziłaś pieprzyk podczas np. depilacji, oczyść delikatnie to miejsce i... czekaj. Rana powinna się ładnie zagoić, jednak w niektórych przypadkach może dojść do poważniejszych konsekwencji zdrapania pieprzyka. Mowa o powstaniu infekcji i stanu zapalnego w obrębie rany, co wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia u dermatologa.

Pamiętaj, że jeśli zdrapanie pieprzyka boli, widoczne są pęcherze, wydziela się płyn, to musisz udać się do lekarza. Co jeśli wszystko ładnie się zagoiło? Obserwuj znamię - jeśli doszło do zmiany np. koloru czy wielkości pieprzyka, dermatolog musi to sprawdzić! W większości przypadków konieczne jest wycięcie zmiany wraz z marginesem zdrowej skóry i przeprowadzenie badania histopatologicznego. Jeszcze małe wyjaśnienie: czy z rozdrapanego pieprzyka powstaje czerniak. Może się okazać, że lekarz zaleci usunięcie naruszonego pieprzyka, po czym dowiadujemy się, że w danym miejscu rozwija się czerniak. Oznacza to jednak, że obszar ten był już dotknięty chorobą, jednak po prostu nie wiedzieliśmy o tym.

Zmiany w wyglądzie pieprzyka

Kontrolowanie pieprzyków jest niezwykle ważne w profilaktyce czerniaka. Niekiedy powstaje on właśnie na tle zmian barwnikowych, choć w większości przypadków nowotwór skóry rozwija się na skórze wcześniej niezmienionej. Dlatego tak ważne są kontrole u dermatologa raz w roku lub co 6 miesięcy, jeśli jesteś w grupie ryzyka (liczne pieprzyki, jasna karnacja, choroby skóry w rodzinie). Stąd bardzo ważne jest skontrolowanie pieprzyka dermatoskopem.

Jakie objawy powinny skłonić Cię do szybszej wizyty u dermatologa? Wszelkie zmiany w wyglądzie pieprzyków. Chodzi o zwiększenie średnicy, asymetryczny kształt i nieregularne brzegi, niejednolity kolor, pojawiającą się wydzielinę. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian pojawia się uczucie swędzenia, pieczenia, ból. Im szybciej dojdzie do wykrycia czerniaka, tym szansę na jego wyleczenie są lepsze. Pamiętaj także o unikaniu solarium i ochronie przed promieniowaniem UV. To właśnie ono najbardziej szkodzi pieprzykom!

Zapraszamy na badanie dermatoskopem

Centrum Dermatologii i Chirurgii Skóry
ul. Bogedaina 5
Rejestracja: 573-057-110

Centrum Dermatologii i Chirurgii Skóry UHM

43-200 Pszczyna
ul. Ks.Bp.Bernarda Bogedaina 5

tel. 573057110Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.