Zdrowie

  • 30 grudnia 2022
  • wyświetleń: 839

Lipodemia czy obrzęk limfatyczny - czym się od siebie różnią?

Materiał partnera:

Lipodemia (obrzęk lipidowy) i obrzęk limfatyczny to schorzenia, które objawiają się m.in. znacznym wzrostem objętości nóg. Obie przypadłości mają jednak inne przyczyny i różne objawy. Na przykład: obrzęk limfatyczny powstaje na skutek nieprawidłowości w transporcie limfy i może występować tylko na jednej nodze, natomiast obrzęk lipidowy powstaje na skutek zaburzeń w dystrybucji tkanki tłuszczowej i dotyka obu kończyn. Czym jeszcze różnią się od siebie oba typy obrzęków? Sprawdźmy.

lipodemia leczenie warszawa


Jak powstaje obrzęk LIMFATYCZNY?



Obrzęk limfatyczny to przewlekła choroba, u podstaw której leżą nieprawidłowości w działaniu układu limfatycznego. Zmiany patologiczne naczyń chłonnych powodują niedrożność, niedorozwój lub zniszczenie naczyń. Obrzęk kończyn powstaje na skutek gromadzenia się nadmiaru limfy (chłonki) w przestrzeniach międzykomórkowych.

Nieleczony obrzęk limfatyczny może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak: zapalenie naczyń limfatycznych, zakażenie bakteryjne czy martwica kończyny. Bardzo ważna jest więc trafna diagnoza oraz szybkie rozpoczęcie leczenia schorzenia (za chwilę przeczytasz więcej na ten temat).

Warto wiedzieć! Wtórny i pierwotny obrzęk limfatyczny

Pierwotny obrzęk limfatyczny
jest spowodowany zmianami w naczyniach limfatycznych (hipoplazją lub anaplazją), które to z kolei sprawiają, że układ limfatyczny zaczyna nieskutecznie usuwać toksyny z organizmu. Pierwotny obrzęk limfatyczny może występować od urodzenia, a także u kobiet w okresie pokwitania lub na skutek innych czynników (np. zmian hormonalnych czy choroby).

Wtórny obrzęk limfatyczny powstaje jako skutek nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych, np. po urazie mechanicznym lub po obrzęku lipidowym.

Jak powstaje obrzęk LIPIDOWY?



Lipodemia to schorzenie podskórnej tkanki tłuszczowej, które polega na zaburzeniach dystrybucji tłuszczu (a nie limfy, jak w przypadku obrzęku limfatycznego). Tłuszcz gromadzi się w nadmiernych ilościach w konkretnych partiach ciała - najczęściej na nogach.

Obrzęk lipidowy dotyka wyłącznie kobiety. Występuje nie wcześniej niż po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a jego objawy mogą nasilać się np. po ciąży czy w okresie klimakterium. U jego podstaw leżą uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia hormonalne.

Jakie są objawy obrzęku LIMFATYCZNEGO?



Obrzęk limfatyczny objawia się przede wszystkim opuchlizną, której nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest niesymetryczne powstawanie zmian - obrzęk może występować tylko na jednej nodze (co nie ma miejsca w przypadku obrzęku lipidowego, w przypadku którego obie nogi zwiększają swoją objętość).

Dla obrzęku limfatycznego charakterystyczne są objawy, takie jak:

  • Ciastowata postać obrzęku - gdy uciśniesz skórę palcem, ślad nie zniknie od razu,
  • Uczycie ciężkości kończyny,
  • Obrzęk i zniekształcenie palców,
  • Poprzeczne, głębokie bruzdy na palcach,
  • Zwiększenie skłonności do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych (zwłaszcza po zadrapaniach czy skaleczeniach),
  • Pęcherzyki na skórze, przypominające brodawki.


Jakie są objawy obrzęku LIPIDOWEGO?



W przeciwieństwie do obrzęku limfatycznego w lipodemii obrzęk występuje symetrycznie na obu kończynach - często już od pasa aż do kostek. W pierwszych fazach choroby opuchlizna nie występuje rano, ale pojawia się wraz z upływem dnia. W kolejnych stadiach schorzenia nogi puchną już rano lub nawet w nocy, a w ciągu dnia obrzęk nasila się jeszcze mocniej. Mogą go zaostrzać np. długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej czy wysoka temperatura.

W zależności od stadium rozwoju schorzenia mogą występować różne objawy:

  • I stadium - skóra jest gładka, a podskórna tkanka tłuszczowa miękka i bez wybrzuszeń. Może być natomiast pogrubiona i powiększona. Zaczynają pojawiać się pierwsze dysproporcje w budowie ciała.
  • II stadium - skóra przestaje być już gładka, a tkanka tłuszczowa podskórna jest pogrubiona. Pojawiają się też małe wybrzuszenia. Zmiany w budowie ciała stają się wyraźniejsze, a obrzęk nóg większy.
  • III stadium - skóra jest bardzo nierówna, a tkanka podskórna pogrubiona i stwardniała. Wybrzuszenia podskórne znacznie się powiększają. Mogą pojawiać się też problemy z chodzeniem.


Jak leczy się obrzęk lipidowy i limfatyczny?



Leczenie obrzęku lipidowego i limfatycznego polega przede wszystkim na zmniejszaniu dolegliwości oraz wyrównywaniu dysproporcji ciała. Najlepsze rezultaty przynosi leczenie zachowawcze, które zatrzymuje objawy choroby, minimalizuje ryzyko nawrotów i pojawienia się powikłań.

Po diagnozę najlepiej udać się do chirurga naczyniowego, ewentualnie do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dalsze badania.

Jak leczy się obrzęk limfatyczny i lipidowy? W obu przypadkach stosuje się tzw. kompleksową terapię obrzęku, na którą składają się: drenaż limfatyczny, terapia uciskowa (bandażowanie lub noszenie wyrobów uciskowych) i terapia ruchem. Wszystko to ma na celu regulację ciśnienia śródtkankowego, usprawnienie pracy mięśni, a także stymulację naczyń limfatycznych, które usprawniają transport limfy.

Warto wiedzieć! Leczenie obrzęku lipidowego może być wsparte liposukcją, czyli usunięciem nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak alternatywna metoda leczenia. Drenaże i terapia uciskowa są podstawą walki ze schorzeniem.

Terapia, zarówno w przypadku lipodemii, jak i obrzęku limfatycznego, powinna być wsparta zdrową, zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Jednoczesne działania na kilku płaszczyznach przynoszą najlepsze rezultaty.